Czy da się zmierzyć pojemność akumulatora miernikiem?

Czy da się miernikiem cyfrowym zmierzyć pojemność akumulatora np. AA lub AAA lub w zasadzie każdego innego.

Producent np. zapewnia, że AA ma 2600Ah - da się to jakoś zweryfikować?

pozdrawiam

Tak, da się - jest to czynność czasochłonna a wynik orientacyjny. Ładujesz akumulator “do pełna” (określony prąd i czas ładowania, oraz określone napięcie końcowe po naładowaniu), następnie rozładowujesz przez obciążenie znanym, stałym prądem do minimalnego dopuszczalnego napięcia (pewnie między 0,9 a 1,1V - szczegóły prądu pomiarowego i napięcia minimalnego są podane w nocie katalogowej akumulatora) Znając czas przez jaki to rozładowanie nastąpiło i prąd w czasie rozładowywania wyliczasz pojemność. Pomiar taki trwa kilka - kilkanaście godzin. Dużo lepszy i dokładniejszy sposób - zaopatrz się w ładowarkę np. typu BC-700/900

http://allegro.pl/listing/search.php?bu … ing=bc-700

PS. Podaj linka do oferty z tymi akumulatorami - “zweryfikujemy wzrokowo” :wink:

Dokładnie tak jak napisał kolega. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z ładowarki mikroprocesorowej i naładowanie rozładowanego akumulatora. Wystarczy sprawdzić ile czasu trwało ładowanie i porównać z przykładowymi czasami podanymi przez producenta ładowarki. Ładowarki z linku podanego wyżej mają dużo funkcji, jednak lepiej żeby ładowanie akumulatora odbywało się prądem 200mA. Zdrowsze dla akumulatora.

Akku i ładowarkę już mam. Ładowarka 4x procesorowa firmy Pentagram. Jest naprawdę dobra. Akumulatory też mam Pentagramu 2600mAh. Kiedyś wygrały test w jakimś piśmie komputerowym. Ogólnie działają bardzo dobrze.

Pytanie było ogólne, ponieważ patrze na aukcje i widzę tam różne wynalazki o pojemności chyba 400mAh. Wiem, że ta pojemność to fikcja a sam akumulator to jedno wielkie g…o.

Ładowarka wyładowany akku ładuje czasem 2h a czasem utknie na końcówce i nie może dokończyć cyklu ładowania i męczy się z godzinę lub dwie. Nie mam pojęcia od czego to zależy. Sprawdzanie pojemności ładowarka licząc prąd ładowania do długości ładowania może nie pomóc bo jak opisałem wyżej ładowanie osiąga różne czasy.

Pytanie z innej beczki: dlaczego w moim telefonie bezprzewodowym są jakiejś firmy akku AAA o pojemności 550mAh. Pomyślałem sobie - włożę Pentagramy - o poj. 1000mAh będzie działał dłużej, bo lepsze akumulatory i mają większą pojemność. Rezultat jest taki, że telefon nie chce na nich odpalić. Nie mam pojęcia dlaczego. Wkładam z powrotem tamte działa, Pentagramy - nie działa.

Spotkałem się z taką sytuacją bardzo wiele razy (pracuję w tej branży) - sprawdź czy punkt kontaktowy w tych akumulatorach 1000 mAh nie jest krótszy i czy z tego powodu nie dotyka do pola kontaktowego w słuchawce telefonu :wink: A informacje o pojemności 4000 mAh (napisałeś 400 mAh - pewnie pomyłka) przy akumulatorach AA można traktować jako bajkę - sprawa nierealna w akumulatorach popularnych (chyba, że te są jakieś “kosmiczne” za dużą cenę :wink: )

nie do końca rozumiem co oznacza, że nie dotyka pola kontaktowego. Akumulatory są ok. długość też. Z jednej i z drugiej strony porządnie (przynajmniej tak widać) stykają się z blaszkami i sprężynkami bo są oczywiście dwie.

Chodziło mi oczywiście o 4000mAh :wink:

Chodzi mi o ten “cycek” plusowy akumulatora - czasami jest on trochę niższy/krótszy (zagłębiony) niż w innym modelu i akumulator w słuchawce opiera się o elementy konstrukcyjne słuchawki - plusowy kontakt nie dosięga do pola kontaktowego - kontaktu brak.

Jesteś magikiem !

Rzeczywiście, + opierał się na plastikowych wypustkach i nie było zamkniętego obwodu. Podgiąłem blaszki wyżej i działa.

Dzięki za pomoc.

A wracając do ładowarki którą poleciłeś, w jaki sposób ona mierzy pojemność akku. Wydaje się, że musi przejść cały cykl ładowania, żeby wyświetlić pojemność.

Z tą “przypadłością” w niektórym modelach telefonów spotykam się od kilkunastu lat i byłem przekonany, ze to samo u Ciebie wystąpiło :wink:

Co do ładowarki - poczytaj np. to (znalezione na szybko):

http://e-baterie.com/doc/bc-700.pdf

http://www.tylkofoto.pl/product.php/2,1 … rowa-ladow

Lub inna ładowarka (8168):

http://e-baterie.com/doc/instrukcja_8168.pdf

Innej możliwości nie ma - cały cykl ładowania (kilka/kilkanaście godzin) i dopiero na tej podstawie oszacowanie pojemności.