Czy dane na macierzy RAID po ponownej instalacji systemu będą widoczne

Witam was.

Nieźle pokiełbasiło mi się na komptuerze i myślę, że wypadałoby zrobić formata.

 

Problem w tym, że system mam na C (osobny dysk SSD) i do tego mam RAID0 z dwóch dysków HDD (po prostu dane).

 

Przyznaję się szczerze, cała ta sprawa z RAIDem jest dla mnie dosyć mglista, komputer mam już trzy lata, nie pamiętam do końca jak to tam konfigurowałem.

Wiem, że instalowałem jakieś sterowniki aby ta konfiguracja zadziałała… Czy jakoś tak.

 

W każdym razie:

Czy jeśli rąbnę format C i zainstaluję na tym nowy system, czy te dyski mi się wyświetlą czy jest szansa, że stracę do nich dostęp? (podam wszystkie niezbędne szczegóły o które zapytacie, przyznaję że akurat ta sprawa mnie trochę przerasta a eksperymentować się boję, bo sporo rzeczy mam do stracenia)

raid ustawia się w biosie formatowanie systemu nie ma tu znaczenia, możesz spokojnie formatować dowolne dyski a raid zostanie tylko pytanie jest jaki system instalujesz bo jeśli XP to po zainstalowaniu systemu należy zainstalować sterownik jeśli nowszy windows to już sterownik intel rapid jest w systemie, oczywiście potem możesz samemu zainstalować najnowszą wersje sterownika