Czy debian ma takie wiki jak arch?

Witam! Czy debian ma jakieś stronki takie jak arch ma swoje wiki które jest super przejrzyste i proste?

Chodzi mi o manuale z instalacją i konfiguracją systemu. Może być po angielsku.

Wiem że jest guide na stronie debiana ale jest strasznie długi i mało konkretny… http://www.debian.pl/threads/743-Poradnik-instalacji-Debiana

No i jest nieaktualny…

Cześć,

 

Sprawdź: Debian GNU/Linux Installation Guide

Jest wiki Debiana:

https://wiki.debian.org/ .

Tu znajdziesz wiki i nie tylko :arrow: https://www.debian.org/doc/

Tylko że tego nie można porównanać do wiki archa : https://wiki.archlinux.org/index.php/Beginners%27_guide

Tu jest wszystko ładnie napisane i co jakimi poleceniami zrobic…

Nie wiem czego brakuje Ci w wiki Debiana. W Debianie nie będziesz miał takiego opisu, bo w przeciwieństwie do Archa, w Debianie jest instalator. Jak już tak chcesz porównywać, to jak dla mnie wiki Archa wymięka przy dokumentacji Gentoo.

Nie chcę wywołać żadnej wojny, ale IMO dokumentacja Gentoo niezbyt nadaje się nawet dla średnio obeznanych użytkowników Linuksów. Zdarzyło mi się jakiś czas temu konfigurować naprawdę trywialną rzecz (chyba związaną ze sterownikiem do karty graficznej). Część sekcji wpisu była bardzo nieaktualna, niektóre sobie przeczyły, inne zawierały niewiele mówiące skróty myślowe + FAQ w stylu “Q: Czy to zadziała? A: Powinno”. Idąc krok po kroku za instrukcjami, rozwaliłem sobie X-y i nawet nie wiedziałem, co zrobiłem źle.

 

Za to Wiki Gentoo to naprawdę dobre miejsce, kiedy sami coś kompilujemy i chcemy wiedzieć, jak to wszystko naprawdę pod spodem działa.

Po to właśnie się instaluje i używa Gentoo.

@Frankfurterium, dlatego napisałem, że dla mnie jest lepsze, ale wiadomo, nic nie jest idealne.

Wiki Gentoo jest dość uniwersalne. Nie powiem, na Wiki Archa też mi się zdarzało czerpać informację, siedząc na Debianie. Zresztą ja z przyzwyczajenia i wygody wrzucam hasło na Google, często kieruje mnie na Wiki Debiana, ale zdarzy się, że i pokieruj na Wiki Archa, a niekiedy Gentoo czy nawet PLD i z każdego źródła czepię potrzebne mi informacje.