Czy defragmentacja może w jakikolwiek sposób zaszkodzić?

Witam.

Ostatnio chciałem nagrać na płytę DVD-DL dane. Niestety po paru próbach (przerwana operacja) odpuściłem sobie,choć nigdy mi się to nie zdarzało.

Dowiedziałem się że powodem tego może być nie zdefragmentowany dysk.

Pomyślałem że mógłbym spróbować, ale czy to bezpieczne? Żeby przypadkowo czegoś mi nie usunęło czy nie pomieszało na partycji (C-bo tą chcę zdefragmentować)?

Proszę o poradę.

Bezpieczne, gwarantuje to własną głową. :wink:

A co by mogło popsuć? :wink:

Wręcz przeciwnie. Defragmentacja poprawia wydajność dysku. Najlepiej zrobisz to darmowym programem IObit Smart Defrag w trybie Deep Optimize. Poza tym radzę przeczyścić napęd płytką czyszczącą.

A co w przypadku, kiedy w czasie defragmentacji dotknie nas zanik zasilania? :stuck_out_tongue:

nie czyść napędu nigdy płytkami czyszczącymi bo one psują soczewkę lasera poprzez jej zarysowanie, dlatego sklepy wycofują ten syf z sprzedaży

Jeśli partycja ma system plików NTFS to nie ma problemu. Poza tym defragmentatory są przygotowane na taką sytuację.

defragmentacja jest bardzo dobrym pomysłem a nawet wręcz wskazanym. lecz ona może też popsuć dysk ale to tylko w przypadku gdy nie mamy ustawionej partycji… czy jakoś tak. ja właśnie tak rozwaliłem sobie dysk systemowy ale jest już ok.

Wszystkie partycje mam NTFS.

Chcę nagrać płytkę za pomocą Nero ,które jest na C czyli chciałem defragmentować na razie tylko C.

1.Czy zalecane jest defragmentacja jednocześnie wszystkich dysków (partycji) czy tylko te które się chce?

2.Co jaki czas defragmentuje się partycje?

3.Nie chcę już instalować dodatkowych aplikacji, czy mogę to zrobić “systemowym”?

4.Czy powodem przerwania nagrywania rzeczywiście może być nie zdefragmentowany dysk?

ad 1. Możesz defragmentować bez obaw wybraną ilość partycji, np. tylko C

ad 2. Zalecane jest co najmniej raz w miesiącu

ad 3. Systemowy defragmentator jest mało skuteczny, ale w ostateczności może być

ad 4. Jeśli zbyt duża fragmentacja byłaby powodem niepowodzenia nagrywania to w takim przypadku zmniejszenie prędkości nagrywania, np. z 16x na 4x powinno rozwiązać problem.

Po pierwsze dziękuję za szczegółową odpowiedź.

ad (ad 4.) nagrywałem nawet 2,4x, innej opcji nie było (później max.) i nic z tego.

Nie mam pojęcia co jest tego powodem?

a. nie zdefragmentowany dysk?!

b. zła płyta?!

c. zła nagrywarka?!

Na DVD-DL chciałem nagrać pliki rar-6 szt. (w nich obrazy- WinRAR kompresował mi je o połowę).Dlatego na DVD-DL ponieważ mam tego większą ilość.

Jaki jest (są) najlepszy(e) defragmentatory z polskim interfejsem?

Napisałem już. Darmowy Iobit Smart Defrag. Program jest po polsku. Szybki i dokładny. Ten systemowy będzie defragmentował cały dzień i efekt mierny. Co do nagrywarki. Zrób defragmentację. Spróbuj nagrać programem Ashampo Burning Studio

Podaj model nagrywarki to poszukam najnowszego firmware, bo jeśli jest ono przestarzałe i nie rozpoznaje odpowiednio płyty to będzie robić takie właśnie problemy. Dobrze by było żebyś spróbował nagrać na innej płycie (innego producenta), bo zdarza się że nagrywarka nie współpracuje z niektórymi nośnikami.

A te płyte DVD-R DL nagrywałeś już kiedyś na tej nagrywarce czy robisz to pierwszy raz?

Ze zwykłymi płytami CD/DVD nie ma problemu?

Nagrywarka jak dobrze pamiętam- nie umiem teraz sprawdzić, ale na 90% LG SuperMulti DVD+/-RW GH22LP20

Nagrywałem już na takie płytki-nie było problemu-ale inne pliki.Pomyślałem od razu że to z powodu pliku - obrazy spakowane do rara. Czasami miałem też problem zgrania na DVD+R pliku - obraz+pliki trxt.+jpg.Dopiero kiedy obraz umieściłem w folderze nagrało się bez problemu.Ale to inny temat.

Dzięki za podanie programu.

Jeśli twoja nagrywarka to LG GH22LP20 to pobierz najnowszy firmware do niej: http://hostuje.net/file.php?id=f9d8da68 … aceaa11a9b i zainstaluj go, ale wcześniej upewnij się, czy na pewno taki model napędu posiadasz. Do identyfikacji modelu nagrywarki użyj programu Nero InfoTool: http://www.dobreprogramy.pl/Nero-InfoTo … 12385.html

1.Czy zalecane jest defragmentacja jednocześnie wszystkich dysków (partycji) czy tylko te które się chce? :arrow: Tylko te chcesz, polecam C tam jest dużo brudu

2.Co jaki czas defragmentuje się partycje? :arrow: Najlepiej raz w miesiącu

3.Nie chcę już instalować dodatkowych aplikacji, czy mogę to zrobić “systemowym”? :arrow: Możesz

4.Czy powodem przerwania nagrywania rzeczywiście może być nie zdefragmentowany dysk? Nie jestem pewien ale chyba nie

Pozdrawiam

Z własnego doświadczenia radzę nie przerywać defragmentacji, bo może się to źle skończyć dla danych :slight_smile:

Sprawa jest do dyskusji:

“Nie ma potrzeby regularnego defragmentowania dysku w domowym komputerze, bo czas poświęcony na tę operację znacznie obniża wartość ewentualnych korzyści. Oczywiście, specjalne programy poprawiają wydajność systemu, ale nawet w bardzo wykorzystywanym komputerze nie ma sensu robić defragmentacji co tydzień czy nawet co miesiąc. Raczej nie zauważysz różnicy w szybkości działania maszyny…”

“Niektórzy sądzą, że fragmentacja plików może powodować problemy z działaniem systemu, a defragmentacja pozwala tego uniknąć. Tymczasem system plików (FAT czy NTFS) jest przygotowany do obsługi sfragmentowanych plików. Błędne przeświadczenie wynika zapewne z tego, że wbudowane w Windows narzędzie do defragmentacji w razie jakichś problemów z plikami automatycznie uruchamia aplikację do naprawiania systemu plików, zanim zacznie porządkować dysk.”

Źródło:

http://www.pcworld.pl/artykuly/57126/Mi … zacji.html

Le_mar , totalna bzdura. Trzeba być ślepym i głupim, by nie dostrzec różnicy przed i po defragmentacji. Aplikacje uruchamiają się szybciej, wszystko jest stabilniejsze i proces kopiowania plików jest szybszy. Poza tym nie miele tak dysk. Mały przykład. Ciotka kupiła komputer 4 lata temu i ani razu nie defragmentowała dysku. Komp chodził wolniej od mojego starego grata. Zapuściłem Smart Defrag i efekt jest widoczny. Komputer jak nowy i zero przywieszek.

Autor tego artykułu albo jest z firmy produkującej dyski twarde, albo jest głupi. Skoro defragmentacja poprawia wydajność serwerów to i poprawia wydajność domowych PC. Skoro autor miał do czynienia z systemowym defragmentatorem to nic dziwnego, że spec pisze takie bzdury.

W świetle porad typu: defragmentuj raz w tygodniu/miesiącu…

Bez komentarza :jezor:

Skopiuj pliki do folderu na pulpit i z niego nagrywaj .