Czy do laptopów są dołączane oryginalne płyty z Windows 7?


(Fracho 86) #1

Witam... nie wiem które marka notebooka są dołączone oryginalny Windows 7 czyli czystka instalacja + sterowniki ???

Nie które nie mają płyty tylko recovery z ukrytej partycji ale nie chcę tego...wolę mieć czystka płyta :slight_smile:

jeśli mi pomożesz to dziękuję :slight_smile: P.S. wezmę procesor Intel! !!


(Pablo79) #2

Z tego co mi wiadomo to raczej w większości obecnych na rynku notebooków nie dodaje się osobnej płytki z systemem i sterownikami, tylko do odtwarzania systemu do stanu fabrycznego służy właśnie partycja odzyskiwania systemu - Recovery.


(Drobok) #3

Jak wyżej, ponieważ z tych wszystkich dodatków dostawcy lapów mają właśnie cenę systemu (kupując osobno lapa, oraz system zapłaciłbyś po prostu więcej)


(dodor) #4

zrób sobie kopię partycji recorvery na usb lub dvd, i wtedy może odinstalować co tobie nie pasuje podzielić dysk jak się Tobie podoba, z tym że po przywróceniu stracisz zapisane dana i system będzie jak 'nowy"


(Start Stop) #5

Witam

JA podobnie jak zakupiłem sobie Asusa to miałem na nim system na ukrtej partycji - napisałem email do Asusa, iż chciałbym mieć płytkę a nie ukrytą partycję. W odpowiedzi otrzymałem info abym przesłał skan/zdjęcie numeru seryjnego laptopa i naklejki Windows oraz dowodu zakupu. Po wysłaniu email z załącznikami po ok. 2 tygodniach otrzymałem płytkę z systemem.

Pozdrawiam


(Fracho 86) #6

No własnie że tak jak przywrócić system i wszystko stracić dane itp to szkoda!! lepiej mieć płytka wtedy tylko formatuje 1 partycję a a reszta dane zostawi…to będzie bez problemu… !!

można kupić notebook z brakiem systemu…dokupić system…:slight_smile:


(system) #7

Taka partycje można wypalić sobie na płyty :smiley:


(Fracho 86) #8

Spoko :slight_smile: ale łatwo dołączyć płytę… a widzisz komputery mają płyty ale niektóre mają tylko na ukrytej partycji!!

Wolisz płytę niż ukrytą partycję??


(Sokar11) #9

Zacznijmy od tego że na takiej płycie nie masz instalki systemu (taką jak np w wersji OEM) tylko obraz systemu do przywrócenia.


(Profesorekml) #10

Nie ma i raczej nie będzie :wink: Firmy podejrzewam, że zakupują jedną płytę, z licencją, którą można wgrać na kilkadziesiąt komputerów.

Nie bawiłby się przecież 1 płytka 1 komputer, lub 1 laptop.


(FadeMind) #11

Producenci laptopów mają dedykowane licencje OEM. Każdy producent ma swoją pulę kluczy licencyjnych OEM SLP zapisanych w tabeli SLIC (jako element ACPI - BIOS). Producenci przy tworzeniu partycji Recovery korzystają z WAIK dla Windows 7. W czasie pierwszego uruchomienia urządzenia wystarczy podać nazwę użytkownika. System automatycznie jest aktywowany kluczem z puli kluczy z tabeli SLIC. Klucz na naklejce COA nie jest taki sam jak ten w systemie (nie jest to błąd). Dodatkowo producenci dodają własne programy i wersje demo/trial od sponsorów… Dlatego Windows 7 jest wliczony w cenę urządzenia bo to platforma reklamowa… crapware to zło… Zaawansowani użytkownicy tworzą kopię zapasową partycji recovery za pomocą wbudowanego kreatora. Instalują czysty system, sterowniki i programy. Aktywują system kluczem z naklejki COA. Problem w tym, że klucz z naklejki ma ograniczoną liczbę możliwych aktywacji automatycznych (w przeciwieństwie do kluczy OEM SLP). Po kolejnej z kolejnych reinstalacji i aktywacji systemu Windows należy każdorazowo dzwonić do Microsoft i przechodzić przez kreator aktywacji.

Istnieje możliwość zakupu urządzenia bez systemu operacyjnego w cenie niższej o ekwiwalent za licencję, ale to zależy już od producenta. Trzeba dzwonić na infolinię danego producenta i się wypytywać. Sprzedawcy mają interes w sprzedaży licencji. Takie są fakty.

Oficjalnie są też dostępne wersje urządzeń bez systemu.

Usuwając system preinstalowany OEM NIE TRACIMY GWARANCJI NA SPRZĘT.


(lith) #12

Chyba lepiesz szukać kompa, który tez jest sprzedawany bez systemu. Ja Do HP ProBooka miałem dołączone 2 płyty- z linuxem i windowsem, a do obecnego della vostro miałem osobno płyte z win, ale to system był osobno przez sklep dołączony (było oczywiście odpowiednio taniej niż gdybym system osobno kupował)