Czy do monitora są potrzebne Sterowniki


(Gotenek92) #1

Witam. Kiedyś kupiłem używany monitor Samsung SyncMaster 943NW. Od pierwszego podłączenia miałem rozdzielczość natywną 1024x768. Dziś zobaczyłem na internecie że ten monitor ma rozdzielczość bazową 1440x900. I tu pojawia się problem, ja nie mam do wyboru takiej rozdzielczości ani w Windowsie ani w grach. Ktoś wie jak temu problemowi zaradzić?

 

I pytanie dotyczące też rozdzielczości. Gdyby udało się rozwiązać problem i był ustawił 1440x900 rozdzielczość natywną to czy bym zauważył duży spadek FPSÓw w grach? 

 

Mój zestaw

 

  • GTX 650 1 GB

  • I3-3220 

  • 8 GB RAM

 

 

Wielkie dzięki za pomoc. Jakby co Sterowniki Do karty Aktualne.

 


(stens1950) #2

http://syncmaster-943nw-943nwx-nw1943-nwx1943.drivers.informer.com/


(Azi) #3

Wszystko zależy po jakim złączu się łączysz (trochę zakręcone zdanie ale oddaje całość sytuacji). Jeżeli po DVI to nic nie uzyskasz (tak samo jak po VGA), po HDMI tzw. “sygnałówka” jest “inaczej” robiona", wtedy warto (i należy) instalować sterowniki od monitora.
Dałeś za mało informacji odnośnie wejść/wyjść karty graficznej (i po jakim kablu łączysz) - w ogóle podaj model i producenta.


(sadaj72) #4

A można wiedzieć co konkretnie daje zainstalowanie sterowników i dlaczego w przypadku HDMI jest to istotne?

 

IMHO

Jedyną istotną rzeczą jest zainstalowanie profilu kolorów jeżeli pracujesz na skalibrowanym sprzęcie i obrabiasz grafikę/wideo.


(Longhorn2009) #5

Z zasady HDMI służy podłączeniu sprzętu audio-wideo, w przypadku kart graficznych problem jaki często się pojawia po podłączeniu monitora przez to złącze, to ograniczona przestrzeń barwna. Ale wgranie sterowników monitora nic pod tym względem nie zmienia. 

https://pcmonitors.info/articles/correcting-hdmi-colour-on-nvidia-and-amd-gpus/


(Gotenek92) #6

Ten Monitor ma tylko złącze D-SUB. Te Drivery co podał stens będą działać na Windowsie 10? Dodam że w menadżerze zadań monitor się nazywa. Standardowy monitor inny niż PnP


(rgabrysiak) #7

Nie widzę na liście systemów Windows 10, jeżeli wszystko działa poprawnie zostaw sterowniki systemowe.


(A8354720X) #8

Miałem ten sam problem, gdy nie miałem odpowiednich sterowników do karty graficznej.

Pisałeś że sterowniki są aktualne ale mogłeś aktualizować przez Windows co czasami nie jest dobrym pomysłem albo pobrać nieodpowiednie.

 

Pobierz je i zainstaluj z tej strony http://www.geforce.com/drivers wybierz swoją kartę graficzną w zakładce “Manual Driver Search” i wersję systemu. Musisz jeszcze sprawdzić typ systemu. Klikasz prawym przyciskiem myszy na “Ten komputer”->“Właściwości” i powinieneś znaleźć informacje czy masz system 32 lub 64 bitowy. Wybierz opcje “Windows 10 Anniversary Update + typ systemu”

 

Grafika powinna dać się wtedy ustawić na rozdzielczość 1440x900 z odświeżaniem 75Hz.

 

Ilość FPS-ów spadnie dość wyraźnie, ale jakość obrazu też znacząco się poprawi przy lepszej rozdzielczości. Gdyby gry się jednak zacinały wystarczy że zmieniasz w ich opcjach rozdzielczość na niższą. Możesz mieć więcej klatek po instalacji sterowników

 

Gdyby sterowniki do grafiki nie pomogły możesz spróbować sterowników do monitora (moim zdaniem nie pomoże). Tylko że one są na Windows Vista maks. http://www.samsung.com/pl/consumer/pc-peripherals-prtinters/monitors/monitor-archives/LS19MYNKBB/EDC