Czy do routera można włożyć kartę SIM z telefonu?

Czy do routera ze slotem na karty SIM można włożyć kartę SIM z telefonu czy musi to być karta SIM typowo do internetu z zablokowanymi połączeniami przychodzącymi, SMS’ami? Wydaje mi się, że można i powinno być okej ale czy w przypadku np. przychodzącego połączenia router nie zgłupieje? Nigdzie nie mogę znaleźć takich informacji.

Można, bez problemu.

1 polubienie

Połączenie „spamerskie” się przerwie lub zaskoczy cię fakt aktywnej poczty głosowej.

Jak chcesz to możesz prosić „operatora” by dezaktywował połączenia głosowe, SMS-y można zostawić do np. sprawdzania ostrzeżeń o realnym zużyciu pakietu lub fakturze.

Router nie zgłupieje ale najczęściej używanie karty do rozmów w urządzeniu wyłącznie do transferu danych jest naruszeniem regulaminu operatora. Nie żeby ktoś się tym przejmował, ale tak jest - a do transferu danych są karty z taryfami internetowymi.

Gorzej jak operator nie dba by takie karty miały wyłączone rozmowy - z 10 lat temu z niestandardową apką do modemu można było dzwonić i odbierać rozmowy z kompatybilnym ustawieniem mikrofonu. Pewnie ktoś zaraz powie, że zostawiają to do próby uruchomienia VoIP.

W sumie moja prawie 3 letnia nowsza karta „ynternetowa” do niedawna miała aktywne opcje rozmowy i poczty głosowej.

Nie wydaje mi się to prawdą, kojarzę jedynie abonament w T-Mobile z nielimitowanym internetem, gdzie faktycznie użytkowanie takiej karty w modemie jest zabronione.
W innych przypadkach co robi operatorowi za różnicę na jakim urządzeniu odbierasz usługę, dopóki ich nie nadużywasz (np. paczki nielimitowanych SMS do telemarketingu czy powiadomień) :slight_smile:

No czasem są jeszcze zapisy typu ten pierwszy z brzegu z Plusa:

m. niewykorzystywania telefonu lub Karty
SIM bez zgody POLKOMTEL do
rozwiązań telemetrycznych
polegających na przesyłaniu informacji
z/do systemów: pomiarowych,
zdalnego sterowania, alarmowych, w
tym w systemach monitoringu osób,
budynków, pojazdów, a także
informacji dodatkowych
wysyłanych/odbieranych przez te
systemy,

Czyli do internetu „osobistego” można, ale telemetryka, zdalne sterowanie, alarmy, monitoring - odpada.

Nie studiowałem szeroko regulaminów taryf „telefonicznych”, ale podejrzewam, że takie zapisy ma każdy operator :slight_smile:

Jasne, w tym wypadku istnieje oczywisty konflikt interesów - do takich zastosowań operatorzy wymagają skorzystania z dedykowanych taryf dla komunikacji M2M, które oczywiście mają zupełnie inny cennik za MB :slight_smile:
Jest to jednak zupełnie inna sytuacja, niż wsadzenie karty z taryfą „voice” i pakietem danych do modemu i zwykłe korzystanie z internetu.
W Polsce operatorzy raczej liberalnie podchodzą do udostępniania internetu.
Co innego w takich Stanach, gdzie operatorzy obarczają różnymi ograniczeniami wykupiony pakiet danych i często nawet blokują „tethering” z telefonu :wink:

Co najwyżej odpali się poczta głosowa, ale nic więcej nie powinno się stać. Router nie ma funkcji w ogóle odczytania połączenia, bo ma tylko moduł GSM do Interntu. Dlatego ten numer powinien albo zostać przekierowany na pocztę głosową, albo być kompletnie niedostępny.