Czy dobrze rozumiem zasadę działania klastra HA?

(Humanoid) #1

Cześć!

Postawiłem sobie na vm’kach 3 Windows Servery 2008 R2 (wersja ewaluacyjna). Jedna z nich robi za kontrolera domen i udostępnia dysk za pomocą Microsoft ISCSI Target Software, pozostałe dwie to 2 węzły pracujące jako klaster failover. Wszystko działa poprawnie, postawiłem sobie prosty serwerek gry dla testów i jest ok. Ale! Mam kilka wątpliwości.

  1. Jeżeli jeden z węzłów pada, wówczas rolę przejmuje drugi. W tej sytuacji, jeśli chciałbym postawić serwer www, wówczas musiałbym poprawnie skonfigurować trasowanie sieci, ponieważ lokalnie węzły dostają różne IP. Czy dobrze to rozumiem?

  2. Do działania klastra potrzebny jest dysk dodany w menedżerze klastra z poziomu “sieciowego”. Do czego on służy, jeżeli nie jest widoczny do wykorzystania? Wydawało mi się, że służy jako jeden wspólny dysk.

  3. Każdy węzeł musi być klonem poprzedniego. Mimo to, zmiany wprowadzone w systemie węzła 1 nie są wprowadzane z automatu (przynajmniej domyślnie) w systemie węzła 2 takie jak np konfiguracja usługi mającej pracować w trybie failover (w sensie dodanie jej jako np usługi systemowej). Czy to poprawna reakcja systemów? Jak można w takiej sytuacji wprowadzać zmiany z automatu na kilu węzłach jednocześnie?

(roobal) #2
  1. W klastrach jest coś takiego jak floating IP, dodatkowe IP na karcie sieciowej lub masz jakiś frontend z IP, a hosty są backendem i to frontend trasuje ruch, np. HAProxy. Może to być domena jak np. w przypadku DFS.
  2. Storage może być współdzieleny (ta sam pula dyskowa podpięta pod kilka hostow z systemem plików wielodostepu, np. sieciowy system plików NFS lub rozproszony system plików DFS, GFS itp., a może być rozproszony (każdy ma swoj dysk, ktory synchronizuje się w tle) tu wymagany jest rozproszony system plików.
  3. Tu synchronizuje się tylko stan uslugi i pliki, zmiany w systemie trzeba ogarnąć innym mechnizmem automatyzacji, np. Ansible, puppet, ewentualnie GPO jeśli potrafi.
(Humanoid) #3
  1. Czyli poza dyskiem dodanym z poziomu menedżera klastra musi być coś dodatkowego??

  2. Jakie dokładnie pliki się synchronizują?? Gdzie mogę szukać informacji na ten temat??

(roobal) #4
  1. Przeczytaj jeszcze raz.
  2. Pliki, bazy itp.