Czy dokupienie RAM, da wydajność

(Radekgierat 122) #1

Witam, mam pytanie.Otóż posiadam laptopa Toshiba Sattelite C660 1m4 grafika Intel HD graphics posiadam 3GB RAM (Dostępne 2,86). Czy jeśli dokupię tak z 4GB RAM to zwiększy mi się wydajność w grach(FPS’y) ?

(januszek) #2

Moim zdaniem nie za bardzo. Po za tym o ile dobrze ogarniam specyfikację tego sprzętu to tam jest Intel GL40 Express Chipset który obsługuje maks 4GB RAM.
http://www.mytoshiba.co.nz/products/computers/satellite/pro/c660/psc0ma-01k00v/specifications

http://ark.intel.com/products/35501/Intel-82GL40-Graphics-and-Memory-Controller-Hub

(bachus) #3

Nie bardzo, wąskie gardło to procesor i układ graficzny. Do “normalnej” pracy dużo by dała wymiana HDD na SSD, ale w grach raczej tego nie odczujesz za bardzo.

(Longhorn2009) #4

Możesz sprawdzić użycie pamięci. Jeśli przekracza często 2GB to rozbudowa ma sens. Ale w grach wąskie gardło to beznadziejna grafa.

(Radekgierat 122) #5

Mój ma i3 a tamten ma i2 

jak to sprawdzić ?

(Longhorn2009) #6

Uruchamiasz menadżer zadań i obserwujesz użycie pamięci.

(MrBeckham666) #7

tutaj grafa jest tak wąskim gardłem że nawet wymiana procesora nic by praktycznie nie dała :slight_smile: a gry które wymagają wiecej niż te 3 GB pamieci i tak by działały na tym sprzecie fatalnie :slight_smile: Co do sprawdzenia używanej pamieci najlepiej włączyć monitorowanie zasobów w programie msi afterburner i bedziesz miał wszystko na tacy :) 

(Pioma) #8

To zależy czy masz system 32 bitowy czy 64 bitowy.  Jeśli  64 bitowy to jak najbardziej. Jeśli 32 bitowy to nie bo taki „widzi” tylko niewiele ponad 3 GB RAM.(około 3,25 GB)

(Radekgierat 122) #9

mam system 64 bit pisze mi w menedżerze zadań, że w użyciu 1,9GB 

(Pioma) #10

To dokupuj dodatkowy RAM. Jak będzie więcej RAM-u to system więcej go wykorzysta. 
Z moich doświadczeń wynika, że zwiększenie RAM-u. (Koszt kilkudziesięciu zł) daje lepsze efekty niż wymiana procesora na szybszy (koszt kilkuset zł)

(Radekgierat 122) #11

A w grach wzrośnie wydajność ?

(bachus) #12

Raczej nieopłacalna rozbudowa.

(Radekgierat 122) #13

Dlaczego nieopłacalna ?

(bachus) #14

Zysk z rozbudowy o 1GB nie przyniesie jakiegoś spektakularnego rezulatu; nie podajesz też jaki masz dokładnie system operacyjny (32/64GB).

(Radekgierat 122) #15

Podałem jaki mam system 64x, ja chce dokupić 4GB RAM

(bachus) #16

Nie zauważyłem, że pisałeś o systemie o 64-bitowym. Co do rozbudowy o kolejne 4GB już chyba zostało wcześniej wyjaśnione, że nie możesz i maksymalnie dla tego laptopa to 4GB. 

(Radekgierat 122) #17

Na tamtej statystyce : Intel® Core™2 Duo processor T6670 (2.2GHz, 800MHz FSB, 2MB L2 Cache) a ja mam i3.

I widać, że to nie mój model laptopa inny wygląd i to jest jakis PRO c660 a mój jest bez pro c660-1m4 

Mam 3GB RAM nie 2GB

I moja grafika to Intel HD graphics  nie Intel® Graphics Media Accelerator GM45 

(bachus) #18

No to podaj link do specyfikacji laptopa, chyba nie będzie nikt za Ciebie szukał? 
Czy to ten laptop? http://www.toshiba.pl/discontinued-products/satellite-c660-1m4/

Wąskim gardłem jest układ graficzny, cudów nie osiągniesz rozbudową pamięci. 

(Radekgierat 122) #19

tak to ten

(rgabrysiak) #20

Dokupienie pamięci, jak już zostało to wspomniane nie raz, nie ma najmniejszego sensu, zysk będzie niewielki. Najsłabszym podzespołem jest karta graficzna a tej nie wymienisz.