Czy dołożenie dysku SSD przyśpieszy pracę komputera

Witam!

Od ponad roku posiadam laptopa Lenovo Y580 (i5, 8GB, GTX 660M, 1TB). Od pewnego czasu miałem problem, otóż komputer strasznie długo się uruchamiał. Potrzebował ok. 1 minuty do czasu pojawienia się ekranu logowania, po zalogowaniu potrzebował jeszcze z 5 minut aż wszystko się dobrze uruchomi. Postanowiłem zrobić format i wgrać system na nowo (Windows 7 x64). Teraz po jakichś dwóch tygodniach i zainstalowaniu kilku programów zauważam, że ten problem znowu się pojawia, ponadto uważam że działa znacznie wolniej niż przed formatem. Wcześniej nie było problemu z obsługą kilkudziesięciu kart w Chromie (tak, wiem że jest to bardzo zasobożerna przeglądarka), odtwarzaniu jakiegoś filmu i do tego instalowaniu jakiejś gry. Teraz, gdy tylko odpalę, jakąś instalacje komputera w ogóle nie da się używać. Nie wiem czy jest to problem wersji Windowsa jaką wgrałem czy może jednak wolnego dysku HDD? Przeleciałem kilka stron w internecie i niektórzy pisali coś, że w tym komputerze trzeba instalować sterowniki w jakiejś specjalnej kolejności, lecz nigdzie nie mogłem znaleźć w jakiej dokładnie. 

Hej,

Uruchom program CrystalDiskInfo i wrzuć z niego screena.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Dysk jest w dobrym stanie? Wrzuć screen z programu CrystalDisk Info.

Komputer wskazuje objawy jakby miał za mało pamięci, ale przy 8GB to mało możliwe. Sprawdź czy wszystkie kości pamięci są wykrywane w systemie (miałem już raz przypadek ale na starszym PC z DDR2 kości 512MB przedstawiały się z jakiegoś dziwnego powodu jako łącznie 192MB w systemie i podobnie jak u ciebie winda się wolno ładowała i wszystko działało ślamazarnie).

Nawet się nie zastanawiaj , tylko kupuj SSD . Instalacja systemu na HDD to obecnie nieporozumienie. Tanio to kupisz CRUCIAL MX100 256GB  za ~ 400zł . Dla HDD możesz kupić obudowę USB 3.0 LOGILINK UA0106A (40 zł) i używać go jako magazynu na dane . 

Już nie jedne(j)mu w ten sposób “ożywiłem” laptopa lub komputer .

Laptop ma mSATA . (PLEXTOR PX-256M6M ~ 530 zł) .

Moim zdaniem (i z doświadczenia) 128GB (119,2GB) to stanowczo za mało a i parametry dysku 128GB są dużo gorsze niż wersji 256GB . Dysk SSD nie powinien być nadmiernie zapełniony (2/3 ,wydajność , trwałość) .

Słowem : SSD 128GB do lamusa .

Co do sterowników . Kopia sterowników (także systemowych) w W7 znajduje się w folderze : C:\WINDOWS\SYSTEM32\DRIVERSTORE\FILEREPOSITORY . Skopiuj go sobie i instaluj sterowniki w nowym systemie z Menedżera urządzeń . Kolejność instalacji jest bez znaczenia .

Dlaczego z Menedżera urządzeń ? Bo instalatory sterowników często zawierają różne dodatkowe “cud programy” , które jedyne co przynoszą pewnego to spowolnienie działania komputera .

Przykład . Instalacja oprogramowania MOBILE PARTNER dla modemów 3G HUAWEI  jest zbędna (wystarczy instalacja samych sterowników) , ponieważ W7 potrafi “obsłużyć” modemy typu RAS , ale jest konieczna w przypadku modemów 4G gdyż W7 nie potrafi “obsługiwać” modemów typu NDIS .

Black Friday na Amazonie od piątku, już teraz można było kupić SSD 128GB w połowie zwykłej ceny.

@Dimatheus i @Longhorn2009, w załączniku jest screen z tego programu. Pamięć RAM wyświetlana jest prawidłowo: 8GB.

@KAZDAN63 chętnie bym kupił ten dysk, ale kurcze, nie podoba mi się, że musiałbym go zamienić z obecnym dyskiem. 256GB to dla mnie stanowczo za mało. Już teraz mam zajęte ok. 200. Prawda, są to same gry praktycznie, ale jednak nie chcę z tego zrezygnować. Nie można dołożyć do tego obecnego dysku po prostu jakiegoś SSD?

 

post-144075-0-20649200-1417037475_thumb.

Ale masz mSATA . Wtedy HDD zostaje na swoim miejscu . Fakt drożej bo 530 zł .

Hej,

Generalnie bad sectorów na dysku nie ma, ale pojawiają się błędy zapisu i odczytu. Może to mieć podłoże mechaniczne, gdyż występują też problemy z pozycjonowaniem głowicy. Możesz pokazać, jak wyglądają prędkości transferów - na przykład przy pomocy HD Tune?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wzruć scren smart dysku z najnowszego HD Tune

 

Lub scren z Crystal, ale po przestawieniu (Wartość Raw) w tryb dziesiętny.

Nie wiem czy dokładnie o to prosiliście.

post-144075-0-66160000-1417134748_thumb.

Hej,

Tak, dokładnie o to. Wygląd na to, że sam dysk jest OK. Zwolnione działanie musi więc wynikać z czegoś innego.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Wgrałem system windows od nowa po raz drugi. Teraz jakoś problemów żadnych nie ma i wszystko działa poprawnie na razie. Nie występuje problem spadku wydajności ani długiego uruchamiania się. Myślę, że problem rozwiązany. Zobaczę jak to będzie za miesiąc.

Dziękuję wszystkim za pomoc. Pozdrawiam! 

Hej,

A czy po instalacji systemu, instalowałeś też sterowniki? Jak to było przy pierwszej instalacji, a jak przy tej ostatniej? Może któryś ze sterowników nie działa poprawnie na tym systemie?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Tak, instalowałem te same. Przy zakupie laptopa dostałem płytkę ze sterownikami i z niej instalowałem. Tylko, że teraz zainstalowałem tylko te “potrzebne”. Oszczędziłem sobie dodatkowego oprogramowania od Lenovo.

Hej,

Generalnie mało prawdopodobne, by to aplikacja powodowała błędy - bardziej sterownik kontrolera dysku twardego. W każdym bądź razie teraz możemy jedynie gdybać.

Pozdrawiam,

Dimatheus