Czy dopłacanie za dyski MLC ma sens w każdej sytuacji?

Fajny test zrobili na morele katując dyski przez rok aż te wyzioną ducha:


Ciekawe, że najtańsze testowane dyski w tym wypadku są na kościach MLC (sic!), a GoodRam mający opinię zawodnego wypadł najlepiej. Druga ciekawostka to że dyski MLC wypadły w najlepszym wypadku tylko 30% lepiej od dysków na TLC.
Oczywiście testy są niemiarodajne, bo na zbyt małą skalę, a każdy egzemplarz może się różnić.

Wg mnie nie ma. Podobnych, jak ten z filmiku, długodystansowych testów widziałem jeszcze klika, w tym chyba najbardziej znany Tu też ciekawe wnioski. Aktualnie chyba najlepszy wybór SSD oparty na 3D NAND TLC dobrego producenta (np. Intel/Micron, Samsung).

Potwierdzam. Montowałem dyski SSD Samsung Evo pracujące około 5 lat w PC z bazą danych Oracle i najmniejszych problemów. W tym czasie Montowałem Goodramy, Adata i inne i zależnie od modelu, ale zawsze się trafiły padnięte.

Samsung Evo jest na kościach TLC zaś producent daje 5 lat gwarancji. 850 PRO miała 10 lat gwarancji zaś 860 PRO już tylko 5 lat. Sam zastanawiam się właśnie nad tym EVO likwidując hałaśliwy HDD na dane.

10 lat gwarancji to fajna oferta, tylko ciekawe czy producent zastrzegł sobie maksymalny prebieg dysku :wink:

Na stronie producenta pisze:

  • Gwarancja 10-letnia ograniczona gwarancja (300 TBW) dla dysku 2TB.

Jeśli dobrze liczę to wychodzi jakieś 84GB dziennie o ile TBW oznacza liczbę zapisanych terabajtów to chyba całkiem nieźle.

Coś mi tu nie pasuje. Zmieniam pojemność dysku a TBW dalej ta sama.

Normalnie, czy dla samochodu masz zależnie od segmentu zmieniony przebieg na gwarancji?

TBW jest silnie związana z pojemnością dysku chyba, że ja czegoś nie rozumiem?
Przykład ( na samym dole):

Jeśli dysk jest mniejszy, a gwarancja jest na taką samą ilość zapisanych terabajtów, to oznaczałoby, że każda poszczególna komórka wytrzyma n razy więcej zapisów. Faktycznie coś tutaj nie gra, pewnie błąd w opisie.

A no w sumie faktycznie :grin:

Jest napisane w tekście:

  • Gwarantowana wartość TBW dla 860 EVO: 150 TBW dla modelu 250 GB, 300 TBW dla modelu 500 GB, 600 TBW dla modelu 1 TB, 1 200 TBW dla modelu 2 TB i 2 400 TBW dla modelu 4 TB. * Pięć lat lub TBW, w zależności od tego, co nastąpi wcześniej. Więcej informacji na temat gwarancji podano w załączonym dokumencie gwarancyjnym.