Czy duża ilość małych plików ma wpływ na działanie SSD

Czy duża ilość małych plików, tj. 3-20 KiB w ilości 20 tys. może mieć wpływ na działanie dysku SSD, jeśli chodzi o jego trwałość czy jakikolwiek inny parametr?

Nie słyszałem, żeby ktoś to badał. Wydaje się, że kontroler może w związku z tym mieć więcej pracy, ale większość roboty chyba przejmie procesor.

Ciekawe pytanie. :smiley:

ps.
Oczywiście jeśli chodzi o żywotność, bo jeśli chodzi o wydajność, to będzie miało bardzo duży wpływ.

Trwałość dysku SSD mierzy się w zapisanych GB, nie w ilości plików nie bez powodu.
Nawet przy dużych plikach kontroler dysku musi koordynować rozłożenie pojedycznych bajtów pośród wielu komórek flash, tak aby ich zużycie odbywało się równomiernie.

Tak więc zapis małych/dużych plików będzie obojętny dla dysku w kwestii trwałości.
Oczywiście zapis małych plików jest mniej wydajny jak tych dużych :slight_smile:

Może doprecyzuję. Raz zapisane pliki będą czytane tylko od czasu do czasu, ale nie będę ich przenosił w inne miejsce, kopiował.

Czyli szybciej nie padnie, ale będzie mniej wydajny. Ale w jaki sposób? Stanie się wolniejszy? Czy tak w ogóle, tj. np. przy wstawaniu systemu, uruchamianiu programów, szybkości odczytu, zapisu innych plików?

Czyli szybciej nie padnie.

O ile dobrze rozumiem, to masz na myśli, że duża ilość, np. przy kopiowaniu się wolniej kopiuje niż kilka dużych plików. Ale duża ilość małych plików nie wpłynie na ogólną szybkość działania dysku, tj. np. przy wstawaniu systemu, itd.?

Nie, nie padnie z tego powodu, że zapisujesz dużo małych plików zamiast mniej, ale większych.

Jeśli ich nie odczytujesz w trakcie uruchamiania systemu, to powinno być to obojętne.
Oczywiście z punktu widzenia filesystemu już takie nie jest, ale nie wiem na ile może to spowolnić działanie systemu. Kwestia indywidualna.