Czy dysk ATA133 będzie chodził na ATA100

(Slafur) #1

Witajcie.

Mam problem a mianowicie jutro kupuję dysk: Samsung SpinPoint 120 GB SP1213N (7200, 8MB cache) ATA/133; i nie wiem, czy będzie on obługiwany przez moja płytę główną która ma kontroler ATA100. Jeżeli tak czy prędkość dysku spadnie, a jeżeli spadnie to czy będziej poniżej wydajności nowych dysków z interfejsem ATA100???

O kupieniu nowego sprzętu nie mam mowy,m wieć nie piszcie "zmień płytę", czy coś w ty stylu. Na razie interesuje mnie tylko to czy bedzie on chodził dobrze z moją płytą i czy nie będzie miał konfliktów czy innych podobnych żeczy.

Proszę o pomoc.

(Damian) #2

Będzie chodził ale jako ATA100. Dodatkowo możesz sobie uaktualnić bios jeśli masz starą płyte.

(Slafur) #3

Ale zwolni to dysk czy nie??

I wogle co jest lepsze?? Dysk pod ATA133 (który chodzi na ATA100) czy dysk który prawidłowo (fabrycznie) pracuje z interfejsem ATA100??

(Karolmeks) #4

Ten dysk będzie chodził z taką samą prędkością jak by był fabrycznie na ata100, więc jeśli masz w planach za jakiś czas wymienić płytę to lepiej kup sobie ten na ata 133. Jak wymienisz płytę to będzie szybciej chodził.

(JNJN) #5

Wiadomo czym szybszy transfer to lepszy.

Ale pociesz się nie ma wielkiej różnicy między ATA100 a ATA133.

Więc kupuj albo ATA133 8 MB cache albo ATA100 z 8 MB cache,wszystkie 7200 obr lub 10000 obr.

UPDATE.

Osobiście kupiłbym Seagate,WD Cawiar,Maxtor coś Samsung cieniutki ogólnie może ten model akurat dobry,ale za dużo miałem wpadek z Samsungiem.

Zanim wybierzesz dysk poczytaj o nim opinie w necie.

(Slafur) #6

Ale czy moja płyta która ma interfej ATA 100 będzie obsługiwac wyżej wymieniony dysk Samsunga ATA133 ??

(JNJN) #7

Tak ewentualnie zaktualizujesz bios,bo może nie rozpoznawać takich dysków.

(Monczkin) #8

zabacz w książce płyty głównej, czy obsługuje 133 lub spytaj się w pierwszym lepszym (dobrym) sklepie komputerowym - oczywiście podaj im dokładny model płyty głównej.

(Slafur) #9

KOB KT133 FSX,

(Monczkin) #10

nam tego nie przeba pokazywać :slight_smile: jeśli nie masz opisu do płyty głównej wejdź na stronę producenta :slight_smile:

http://www.mercury-pc.com/products.php?productid=69 (z tego co wyczytałem to chyba nie) zobacz sam zresztą.

(Roseng) #11

Czytałem o tym, róznice miedzy ATA 100 a ATA 133 sa praktycznie niezauważalne pisali, więc bez obaw. Ja mam samsunga 8mb cache i nie narzekam JN:)