Czy dysk ATA133 będzie chodził na ATA100

Witajcie.

Mam problem a mianowicie jutro kupuję dysk: Samsung SpinPoint 120 GB SP1213N (7200, 8MB cache) ATA/133; i nie wiem, czy będzie on obługiwany przez moja płytę główną która ma kontroler ATA100. Jeżeli tak czy prędkość dysku spadnie, a jeżeli spadnie to czy będziej poniżej wydajności nowych dysków z interfejsem ATA100???

O kupieniu nowego sprzętu nie mam mowy,m wieć nie piszcie “zmień płytę”, czy coś w ty stylu. Na razie interesuje mnie tylko to czy bedzie on chodził dobrze z moją płytą i czy nie będzie miał konfliktów czy innych podobnych żeczy.

Proszę o pomoc.

Będzie chodził ale jako ATA100. Dodatkowo możesz sobie uaktualnić bios jeśli masz starą płyte.

Ale zwolni to dysk czy nie??

I wogle co jest lepsze?? Dysk pod ATA133 (który chodzi na ATA100) czy dysk który prawidłowo (fabrycznie) pracuje z interfejsem ATA100??

Ten dysk będzie chodził z taką samą prędkością jak by był fabrycznie na ata100, więc jeśli masz w planach za jakiś czas wymienić płytę to lepiej kup sobie ten na ata 133. Jak wymienisz płytę to będzie szybciej chodził.

Wiadomo czym szybszy transfer to lepszy.

Ale pociesz się nie ma wielkiej różnicy między ATA100 a ATA133.

Więc kupuj albo ATA133 8 MB cache albo ATA100 z 8 MB cache,wszystkie 7200 obr lub 10000 obr.

UPDATE.

Osobiście kupiłbym Seagate,WD Cawiar,Maxtor coś Samsung cieniutki ogólnie może ten model akurat dobry,ale za dużo miałem wpadek z Samsungiem.

Zanim wybierzesz dysk poczytaj o nim opinie w necie.

Ale czy moja płyta która ma interfej ATA 100 będzie obsługiwac wyżej wymieniony dysk Samsunga ATA133 ??

Tak ewentualnie zaktualizujesz bios,bo może nie rozpoznawać takich dysków.

zabacz w książce płyty głównej, czy obsługuje 133 lub spytaj się w pierwszym lepszym (dobrym) sklepie komputerowym - oczywiście podaj im dokładny model płyty głównej.

KOB KT133 FSX,

nam tego nie przeba pokazywać :slight_smile: jeśli nie masz opisu do płyty głównej wejdź na stronę producenta :slight_smile:

http://www.mercury-pc.com/products.php?productid=69 (z tego co wyczytałem to chyba nie) zobacz sam zresztą.

Czytałem o tym, róznice miedzy ATA 100 a ATA 133 sa praktycznie niezauważalne pisali, więc bez obaw. Ja mam samsunga 8mb cache i nie narzekam JN:)