Czy dysk jest używany w 100%?


(stanek.94) #1

Witam! Mam dysk samsung hd256hj i jest podpięty przez SATA. Mam płytę główną ga-h55m-s2h. I w niektóych programach wykrywa mi że dysk jest używany na ATA. Czy on jest jakoś źle skonfigurowany? mam win7 można sprawdzić czy jest używany w 100% swoich możliwosći?


(JNJN) #2

Użyj programu np HD Tune i testuj.


(stanek.94) #3

ale co mam testować? prędkość? nie można jakoś w ustawieniach zobaczyc?


(Johny) #4

Może masz włączoną kompatybilność ze standardem IDE,albo niektóre programy nie rozpoznają dysku,możliwe,że trzeba dograć sterownik kontrolera do systemu i przełączyć na SATA.To jest opcja w BIOSie SATA Mode,powinna być ustawiona na AHCI


(hirem) #5

Zobacz w menedżer urządzeń jak masz przy kontrolerach dysku : ATA , czy ACHCI . Jak to pierwsze to w Windows 7 można się przestawić na ACHCI dokonując zmian w rejestrze i w biosie zaraz . A potem można przeinstalować stery od chipsetu płyty głównej ale może nie trzeba jak same zmiany wystarczą i będzie widoczna różnica na lepsze.

http://pclive.pl/porady-komputerowe/win … ows-7.html


(stanek.94) #6

W menedżerze urządzeń mam coś takiego:

http://imageshack.us/photo/my-images/4/beztytuukth.png/

http://imageshack.us/photo/my-images/85 … uunfi.png/


(hirem) #7

Czyli masz kontrolery ATA/IDE. Możesz przestawić się na ACHCI tak jak w linku co wcześniej podałem. Teoretycznie ma być wzrost wydajności 10% ale czasem jest większe w porównaniu z IDE albo prawie w różnicy nie czuć. Trzeba się samemu przekonać jak chcesz oczywiście i czujesz się na siłach dokonać odpowiednie zmiany z linku.


(stanek.94) #8

No już przestawiłem jak w linku. W rejestrze i biosie, ale w menedżerze urządzeń nic się nie zmieniło


(hirem) #9

Dziwne powinno zniknąć przy kontrolerach nazwa ATA. Zainstaluj stery od chipsetu twojej płyty głównej pod win7 .


(stanek.94) #10

Intel Management Engine Interface mam zainstalowane, ale nie Intel INF installation nie. Trzeba te drugie?


(hirem) #11

Może najpierw sprawdź w rejestrze czy to co w pisywałeś Dane Wartości jest zero(0) czy 0 jako litera O. W linku nie widać żeby regedit uruchamiać jako administrator i jeśli zmiany się nie zapisały pomimo wpisania 0 a nie O to chyba trzeba tak zrobić.


(stanek.94) #12

Tak, jest ustawione na 0 :slight_smile:


(Ciuci) #13

Masz dobrze u mnie jest tak samo.Nie kombinuj :slight_smile:


(hirem) #14

Ogólnie nie sprecyzowałeś co miałeś na myśli że nic się nie zmieniło. Podaje przykładowy link problem-predkoscja-zapisu-nowym-dysku-t501188.html z tego forum jak gość zmienił i dał dwa screeny jak było po zmianach http://e-fotek.pl/images/58876768071313669886.jpg czy tak teraz masz i dał screena przed zmianą czyli jak ty wcześniej też dałeś obrazek z menedzer urządzeń http://e-fotek.pl/images/73813023122623487293.jpg

Obstawiam że miałeś na myśli zniknięcie ogólnej nazwy Kontrolery IDE ATA/ATAPI a nie pod czyli ATA Channel. Najważniejsze że chodzi a to czy jest odczuwalna różnica przed i po to róznie u każdego wychodzi a generalnie powinno być lepiej.


(stanek.94) #15

dzięki. teraz już mi przeskoczyło w kontrolerach z ATA na SATA z AHCI :slight_smile: Ale różnicy zbytnio nie czuję…