Czy dysk może być cały zajęty?

(Etna15) #1

Witam. Mam takie pytanko. Czy dysk sata 500gb może być cały zajęty i nic się z nim nie stanie? A jak coś do do ilu wolnych gb jest bezpiecznie?

(eyeti) #2

Z tym to nie ma problemu hehe :stuck_out_tongue:

Ja w moim kompie mam 40 gb i zazwyczaj jest wole 200 mb bo tyle wymaga Windows XP do optymalnego działania :smiley:

Według mnie to nie ma ograniczeń ale mogę sie mylić :smiley:

(iwa nike) #3

heh..możesz mieć całego zawalonego ale jeśli masz mało ramu to może być problem , bo gdy w kompie brakuje ramu to system przerzuca pliki na dysk i z niego je odczytuje

więc radze zostawić min. 200-300mb na dysku C

(Poniaatowski) #4

czesiek144 , nie mylisz się... Zostaw zawsze trochę miejsca, bo jak zapełnisz na maxa to komputer może mielić... Ale te 500mb zostawiaj.

(Etna15) #5

Z ramami to nie ma problemu mam 4gb i mam dwie partycje na system i reszta dysku na wszystko inne. Czyli ta na wszystko inne może być cała zawalona i nic z dyskiem się nie stanie?

(iwa nike) #6

nic sie nie stanie..

no jeśli masz 4gb to raczej nie powinno być problemu... ale dla pewności zostaw te 200mb

(Adalbert) #7

Będzie Ci prawdopodobnie wyskakiwał komunikat że wyczerpuje się miejsce na dysku, im bardziej zapełniony, tym większy problem z defragmentacją, ostatnie pliki mogą być porozrzucane po całej powierzchni dysku (ze względu na fragmentację danych) przez co będą wolniej się wczytywały. Innych minusów nie dostrzegam jeżeli chodzi o zapełnienie dysku tylko z danymi (bez programów).

BTW jak pewnego razu wyłączyłem xp z 70mb na dysku systemowym, to już mój Windows nie wstał (nawet jak przeniosłem dane z systemowej partycji).

Mając tyle RAM, możesz spokojnie wyłączyć plik wymiany/stronicowania (możliwe że zajmuje Ci dużo miejsca na partycji systemowej.

(Mandrasik17) #8

nie ma problemu ale zrób jak Ci radzą zostaw te 0,5gb wolnego

(Foltyn2) #9

Na pewno należy coś zostawić, te 200MB, to obowiązkowo, ale lepiej nawet ok 0,5GB.

Przy tak małej ilości wolnego miejsca nie opłaca się nawet defragmentować dysku :stuck_out_tongue:

Jeśli używasz Hibernacji, to dodatkowo musisz mieć co najmniej 256MB wolnego na XP.

Oczywiście możesz zawalić 100% HDD, ale odradzam.

Przy 500GB pora przeczyścić sobie kompa CCleaner'em, itp.

(Maniekz1985) #10

Ja tam raz zapchałem cały dysk z wszystkimi partycjami. Na "C" miałem wolnego aż 100MB(a sumarycznie może z 200MB) :smiley:

(Etna15) #11

A przy viście ile miejsca zostawić?