Czy dysk może być cały zajęty?

Witam. Mam takie pytanko. Czy dysk sata 500gb może być cały zajęty i nic się z nim nie stanie? A jak coś do do ilu wolnych gb jest bezpiecznie?

Z tym to nie ma problemu hehe :stuck_out_tongue:

Ja w moim kompie mam 40 gb i zazwyczaj jest wole 200 mb bo tyle wymaga Windows XP do optymalnego działania :smiley:

Według mnie to nie ma ograniczeń ale mogę sie mylić :smiley:

heh…możesz mieć całego zawalonego ale jeśli masz mało ramu to może być problem , bo gdy w kompie brakuje ramu to system przerzuca pliki na dysk i z niego je odczytuje

więc radze zostawić min. 200-300mb na dysku C

czesiek144 , nie mylisz się… Zostaw zawsze trochę miejsca, bo jak zapełnisz na maxa to komputer może mielić… Ale te 500mb zostawiaj.

Z ramami to nie ma problemu mam 4gb i mam dwie partycje na system i reszta dysku na wszystko inne. Czyli ta na wszystko inne może być cała zawalona i nic z dyskiem się nie stanie?

nic sie nie stanie…

no jeśli masz 4gb to raczej nie powinno być problemu… ale dla pewności zostaw te 200mb

Będzie Ci prawdopodobnie wyskakiwał komunikat że wyczerpuje się miejsce na dysku, im bardziej zapełniony, tym większy problem z defragmentacją, ostatnie pliki mogą być porozrzucane po całej powierzchni dysku (ze względu na fragmentację danych) przez co będą wolniej się wczytywały. Innych minusów nie dostrzegam jeżeli chodzi o zapełnienie dysku tylko z danymi (bez programów).

BTW jak pewnego razu wyłączyłem xp z 70mb na dysku systemowym, to już mój Windows nie wstał (nawet jak przeniosłem dane z systemowej partycji).

Mając tyle RAM, możesz spokojnie wyłączyć plik wymiany/stronicowania (możliwe że zajmuje Ci dużo miejsca na partycji systemowej.

nie ma problemu ale zrób jak Ci radzą zostaw te 0,5gb wolnego

Na pewno należy coś zostawić, te 200MB, to obowiązkowo, ale lepiej nawet ok 0,5GB.

Przy tak małej ilości wolnego miejsca nie opłaca się nawet defragmentować dysku :stuck_out_tongue:

Jeśli używasz Hibernacji, to dodatkowo musisz mieć co najmniej 256MB wolnego na XP.

Oczywiście możesz zawalić 100% HDD, ale odradzam.

Przy 500GB pora przeczyścić sobie kompa CCleaner’em, itp.

Ja tam raz zapchałem cały dysk z wszystkimi partycjami. Na “C” miałem wolnego aż 100MB(a sumarycznie może z 200MB) :smiley:

A przy viście ile miejsca zostawić?