Czy dysk naprawy to jest to samo co WinRE?

Witam. Mam takie pytanie - czy jeśli utworzyłem dysk naprawy systemu (Windows 7 x64), to jest to równoznaczne z tzw. środowiskiem naprawczym WinRE niestandardowym jednak dla dla tej edycji Windows czy też WinPE (chociaż te dwa środowiska są w zasadzie ze sobą zgodne programistycznie) - a przydatne do uruchamiania późniejszych różnych ewentualnych metod i opcji naprawy systemu ?

 

I drugie pytanie z tym związane. 

Czy jeżeli tworzę regularne i bieżące kopie systemu zawierające m.in. obraz dysku z systemem, to jest to to samo co kompleksowy obraz systemu Windows tworzony w PS lecz z innej, osobnej opcji ?

Ja wiem, że różnią się one m.in. tym, że w standardowej kopii można wybierać składniki do odzyskiwania, a w pełnym obrazie nie i tak też są one przywracane, ale zasadniczo czy to jest jednak to samo ?

 

Ma to związek konkretnie z tym, czy ja mogę użyć tej kopii korzystając z jednej z opcji dysku naprawy czyli Opcji odzyskiwania systemu, opcji Odzyskiwanie obrazu systemu ?

Czy też zarezerwowane jest to tylko dla pełnego obrazu dysku systemowego ?  :slight_smile:

 

WinPE to minimalny system służący do celów wdrażania systemu. WinRE to platforma do odzyskiwania, czyli w gruncie rzeczy zestaw narzędzi opartych o WinPE przeznaczonych do odzyskiwania i “ratowania” systemu. Może być modyfikowana (bo jest na bazie PE) i producent może do niej dodawać inne narzędzia, własne skrypty i tak dalej.

 

Dysk odzyskiwania tworzony (w Windows 8.1) przez RecoveryDrive.exe jest obrazem opartym o WinRE, ale dość minimalnym i może zawierać inne narzędzia niż inne obrazy WinRE, np. dostarczane przez producentów komputerów OEM.

Dobrze to jak chodzi o analogie między tymi środowiskami to rozumiem.

Może jeśli chodzi o uszczegółowienie powiedzmy jeszcze - kiedy w praktyce mogę i powinienem skorzystać z WinRE, a kiedy z WinPE ?

Mam na myśli głównie użytkownika domowego, nie np. producenta komputera.

 

Jeżeli chodzi o Windows Recovery Environment to w moim przypadku zapewne jest to standardowe narzędzie, a jak to jest z tym WinPE jeżeli chodzi o dostępność do uruchamiania tego środowiska w moim systemie o ile to w ogóle jest możliwe ? Czy w tym celu muszę po prostu utworzyć osobną bootowalną płytkę ratunkową lub pen-a ?

Czy do tego celu potrzebny jest uprzednio tzw. WAIK (Windows AIK) w postaci pliku .iso ?

 

 

Mówmy o Windows 7, nie o 8 dobrze. Co znaczy “minimalnym” ? - czy chodzi o to, że rożne edycje systemów OEM lub Retail mogą się pod tym względem różnić ?

 

I jak to jest z tym obrazem systemu tak ku odpowiedzi na moje pytanie ? Czy tradycyjna kopia zapasowa zawierająca obraz systemu, to to samo co kompletny obraz systemu ?

Pytam także dlatego, że w opcjach Odzyskiwania platformy WinRE jest mi.in. taka opcja Odzyskiwanie obrazu systemu. 

WinPE służy do instalowania systemów w komputerach w nieco bardziej wymyślne sposoby niż przez prostą instalację z płyty czy pendrive, najogólniej mówiąc. Albo do celów testowych różnej maści. Wymaga dodania własnych narzędzi, bo standardowy obraz jest bardzo ubogi. Żeby mieć płytę z WinPE musisz sobie ją zrobić. To się wykonuje poprzez WAIK - on jest dostępny jako wersja ISO albo EXE i trzeba zainstalować niektóre narzędzia z tego pakietu i wydać kilka komend w linii polecenia i generowana jest płyta z WinPE.

Jeżeli jesteś użytkownikiem domowym, to prawdopodobnie na oczy nie musisz oglądać ani WinPE ani tym bardziej WAIK. Raczej jest to przeznaczone dla specjalistów, administratorów i tym podobne osoby. Co nie znaczy, że nie można się pobawić :slight_smile:

 

Obrazy WinRE mogą się różnić - obraz tworzony przez system w tych standardowych opcjach jest chyba jednakowy we wszystkich wersjach (OEM, Retail, VL), ale obraz WinRE, który znajduje się na partycji odzyskiwania/płytach ratunkowych dostarczonych przez producenta komputera może mieć dostarczone specjalne, dodatkowe narzędzia, dedykowane dla konkretnego komputera.

 

Nie odpowiem ci jednak na pytania dotyczące opcji odzyskiwania z obrazu, bo ich nie znam i z nich nie korzystam.

Rozumiem. Bardzo dziękuję za te cenne dla mnie informacje.  :wink: