Czy dysk twardy musi być wpięty w niebieskie IDE?

Witajcie,

Od dłuższego czasu nurtuje mnie to, czy koniecznie dysk twardy musi być wpięty w te gniazdo IDE ale w niebieskie ? Niby nawet sama taśma ma zakończenie niebieskie xD ale i w czarnym też działa, z tym że podczas startu komputera POST wyświetla się na moment jakiś komunikat IDE chanel 80… coś tam… fotka tego gniazda: http://www.picshot.pl/public/view/286083

To jest po prostu podział na primary i secondary IDE. Konwencja jest taka żeby zapełniać najpierw primary. Skoro działa to nie musisz mieć koniecznie pod primary.

Te kolory to bardzie są dla Twojej wiadomości, żebyś się nie pogubił i wiedział, do którego kanału (złącza) podpiąłeś jakie dyski.

Nie musi. Masz po prosu dwa kanały IDE.

Aha, ale jak podepnę pod jedną taśmę dysk z nagrywarką, i wepnę w czarne gniazdo to podczas startu kompa jest właśnie ten napis o czym wspomniałem. A jak wepnę w niebieskie to nie ma jego… A co do zworek to dobrzę mam ustawione, bo w dysku mam na Master a w nagrywarce nie ma żadnej.

Jaki to konkretnie komunikat? Komputer po nim się uruchamia czy zamiera?

Anyway, podłączając nagrywarkę i dysk na jednej taśmie spowalniasz i to dość znacząco pracę dysku. Podłącz oba urządzenia na osobnych taśmach.

Wymień taśmę 40 żyłową na 80 żyłową.

BIOS Twojej płyty głównej kontroluje optymalne podłączenie urządzeń IDE. Jeśli podłączenie nie jest optymalne - wyświetla stosowny komunikat, który jest tylko informacją dla użytkownika by poprawnie podłączył urządzenia IDE aby zwiększyć wydajność komputera.

Jak sugerowali koledzy powyżej - najbardziej optymalne rozwiązanie to:

  • dysk twardy wpięty osobną taśmą do pierwszego kanału IDE (niebieskiego);

  • napęd optyczny wpięty osobną taśmą do drugiego kanału IDE (czarnego);

Taśma jest 80 żyłowa - popatrz na zdjęcie.

:roll:

Dokładniej, to taki komunikat: Secondary IDE channel no 80 conductor cable installed.

A co do podpięcia osobno, to właśnię jak podepnę osobno, to system dłużej mi się wczytuje. Tzn. Napis Windows trwa dłużej. A jak podepnę pod jedną taśmę i dysk i nagrywarkę to ładuje się znacznie szybciej, tylko z tym że ten komunikat wyskakuje.

Tak, ale tu widać tylko jedną, a kolega mówi że podłącza dwie do dwóch złącz.

Hahahh… :smiley:

Nie wiem co masz na myśli kolego Lewanxd :D, nic takiego nie pisałem przecież.:stuck_out_tongue:

Tylko mówię, że podpinam pod jedną dwa urządzonka, (dysk, napęd) i mam ten komunikat.

To dlatego, że w napędzie optycznym nie masz zworki. Ustaw zworkę w dysku twardym na MASTER. W napędzie optycznym tak samo - oczywiście każde z tych urządzeń podepnij osobną taśmą.

:roll:

No ok, ale dlaczego jest ten komunikat jak mam podpięty dysk oraz nagrywarkę pod jedną taśmę ?

Ponieważ:

  • kontroler dostosowuje prędkość kanału IDE do najwolniejszego urządzenia na taśmie;

  • nie masz zworki na napędzie optycznym - w przypadku podłączenia na jednej taśmie ustaw zworkę dysku na MASTER a napędu na SLAVE i w miarę możliwości podepnij dysk na końcu taśmy a napęd w środku;

  • Twoja płyta główna może nie obsługiwać urządzeń szybszych niż ATA-33 ale BIOS może już rozróżniać urządzenia szybsze od ATA-33;

:roll:

Ale komunikat

mówi o tym, że do drugiego kanału IDE (tego czarnego złącza na płycie) nie jest podpięta gęsta taśma 80-pinowa (a być może żadna) i nic więcej. Komunikatem bym się nie przejmował.

Ok, podłączyłem już osobno dysk oraz napęd. Teraz nie mam żadnego komunikatu, nie będę podłączał pod jedną taśmę i dysku i napędu. Także dzięki za wszelkie podpowiedzi, i jak można już to proszę o zamknięcie tegoż wątku.:slight_smile: