Czy dysk twardy musi być wpięty w niebieskie IDE?


(Admin1) #1

Witajcie,

Od dłuższego czasu nurtuje mnie to, czy koniecznie dysk twardy musi być wpięty w te gniazdo IDE ale w niebieskie ? Niby nawet sama taśma ma zakończenie niebieskie xD ale i w czarnym też działa, z tym że podczas startu komputera POST wyświetla się na moment jakiś komunikat IDE chanel 80... coś tam... fotka tego gniazda: http://www.picshot.pl/public/view/286083


(nnick) #2

To jest po prostu podział na primary i secondary IDE. Konwencja jest taka żeby zapełniać najpierw primary. Skoro działa to nie musisz mieć koniecznie pod primary.


(Pablo_Wawa) #3

Te kolory to bardzie są dla Twojej wiadomości, żebyś się nie pogubił i wiedział, do którego kanału (złącza) podpiąłeś jakie dyski.


(Kopix83) #4

Nie musi. Masz po prosu dwa kanały IDE.


(Admin1) #5

Aha, ale jak podepnę pod jedną taśmę dysk z nagrywarką, i wepnę w czarne gniazdo to podczas startu kompa jest właśnie ten napis o czym wspomniałem. A jak wepnę w niebieskie to nie ma jego… A co do zworek to dobrzę mam ustawione, bo w dysku mam na Master a w nagrywarce nie ma żadnej.


(Xparanienormalnyx) #6

Jaki to konkretnie komunikat? Komputer po nim się uruchamia czy zamiera?

Anyway, podłączając nagrywarkę i dysk na jednej taśmie spowalniasz i to dość znacząco pracę dysku. Podłącz oba urządzenia na osobnych taśmach.


(Lewanxd) #7

Wymień taśmę 40 żyłową na 80 żyłową.


(SilberPunkt) #8

BIOS Twojej płyty głównej kontroluje optymalne podłączenie urządzeń IDE. Jeśli podłączenie nie jest optymalne - wyświetla stosowny komunikat, który jest tylko informacją dla użytkownika by poprawnie podłączył urządzenia IDE aby zwiększyć wydajność komputera.

Jak sugerowali koledzy powyżej - najbardziej optymalne rozwiązanie to:

  • dysk twardy wpięty osobną taśmą do pierwszego kanału IDE (niebieskiego);

  • napęd optyczny wpięty osobną taśmą do drugiego kanału IDE (czarnego);

Taśma jest 80 żyłowa - popatrz na zdjęcie.

:roll:


(Admin1) #9

Dokładniej, to taki komunikat: Secondary IDE channel no 80 conductor cable installed.

A co do podpięcia osobno, to właśnię jak podepnę osobno, to system dłużej mi się wczytuje. Tzn. Napis Windows trwa dłużej. A jak podepnę pod jedną taśmę i dysk i nagrywarkę to ładuje się znacznie szybciej, tylko z tym że ten komunikat wyskakuje.


(Lewanxd) #10

Tak, ale tu widać tylko jedną, a kolega mówi że podłącza dwie do dwóch złącz.


(Admin1) #11

Hahahh… :smiley:

Nie wiem co masz na myśli kolego Lewanxd :D, nic takiego nie pisałem przecież.:stuck_out_tongue:

Tylko mówię, że podpinam pod jedną dwa urządzonka, (dysk, napęd) i mam ten komunikat.


(SilberPunkt) #12

To dlatego, że w napędzie optycznym nie masz zworki. Ustaw zworkę w dysku twardym na MASTER. W napędzie optycznym tak samo - oczywiście każde z tych urządzeń podepnij osobną taśmą.

:roll:


(Admin1) #13

No ok, ale dlaczego jest ten komunikat jak mam podpięty dysk oraz nagrywarkę pod jedną taśmę ?


(SilberPunkt) #14

Ponieważ:

  • kontroler dostosowuje prędkość kanału IDE do najwolniejszego urządzenia na taśmie;

  • nie masz zworki na napędzie optycznym - w przypadku podłączenia na jednej taśmie ustaw zworkę dysku na MASTER a napędu na SLAVE i w miarę możliwości podepnij dysk na końcu taśmy a napęd w środku;

  • Twoja płyta główna może nie obsługiwać urządzeń szybszych niż ATA-33 ale BIOS może już rozróżniać urządzenia szybsze od ATA-33;

:roll:


(Pablo_Wawa) #15

Ale komunikat

mówi o tym, że do drugiego kanału IDE (tego czarnego złącza na płycie) nie jest podpięta gęsta taśma 80-pinowa (a być może żadna) i nic więcej. Komunikatem bym się nie przejmował.


(Admin1) #16

Ok, podłączyłem już osobno dysk oraz napęd. Teraz nie mam żadnego komunikatu, nie będę podłączał pod jedną taśmę i dysku i napędu. Także dzięki za wszelkie podpowiedzi, i jak można już to proszę o zamknięcie tegoż wątku.:slight_smile: