Czy dysk twardy zużywa się przez częste formaty?

Pytanie zawarte w temacie.(Jeśli to już było to z góry sorry za zamieszanie ale szukałem i nic nie znalazłem na interesujący mnie temat)

Nie, możesz go formatować ile razy tylko chcesz. Pełny format lub zerowanie jest nawet dobre w momencie, gdy na dysku pojawią logiczne bad sektory.

Dokładnie, bo w czasie formatowania nie są usuwane dane z dysku tylko ich index. Dlatego też czasem łatwo jest odzyskać dane po formatowaniu.

Zerowanie? Na czym to polega?

Skoro podczas formatowania usuwam tylko index danych (jak napisał Feelek) to jak usunąć te dane i czy po usunięciu tego indexu te pliki pozostają i zajmują jakieś miejsce na dysku?

Każda czynność związana z zapisem i odczytem dysku wiąża się z jego zużywaniem, ale formatowanie, nie zużywa dysku bardziej niż np. używanie przeglądarki internetowej.

W przypadku starego dysku, nawet zalecane jest od czadu, do czasu pełne skanowanie dusku (łącznie ze skanowaniem powierzchni) celem ustalenie jego kondysji i ew. oznaczenia uszkodzonych sektorów.

To co pisze SrebrnyWilk , moim zdaniem dotyczy także i nowych dysków. Bad sektory logiczne na nich też się pojawiają, a łatwo ich się pozbyć właśnie zerowaniem. Jest to całkowite wymazanie zawartości dysku, łącznie z podziałem na partycje. Po zerowaniu wykonuje się skanowanie powierzchni połączone z remapem, czyli zastąpienie uszkodzonych sektorów zdrowymi z puli zapasowej. Do zerowania służą m. in. MHDD oraz KillDisk.

PS W zależności od algorytmu zerującego można uniemożliwić odczyt skasowanych danych.

Zgadzam się z cosik_ktosik , jednak w większości nowych dysków remapowanie jest realizowane za pomocą procedur zapisanych w firmware dysku. Dopiero po wyczerpaniu tzw. hotspare na relokacje uszkodzonych sektórów zaczynają się pojawiać uszkodzone sektory “widziane” przez narzędzia systemowe.

Żeby na czas zorientować się w kondycji nowego dysku, trzeba ustawić w BIOS-ie obsługę S.M.A.R.T. i użyć odpowiedniego oprogramowania do odczytu komunikatów z tego podsystemu, który wbudowany jest we wszystkie nowe dyski i większość starszych.