Czy dysk twardy zużywa się przez częste formaty?


(Karolstronie) #1

Pytanie zawarte w temacie.(Jeśli to już było to z góry sorry za zamieszanie ale szukałem i nic nie znalazłem na interesujący mnie temat)


(Cosik Ktosik) #2

Nie, możesz go formatować ile razy tylko chcesz. Pełny format lub zerowanie jest nawet dobre w momencie, gdy na dysku pojawią logiczne bad sektory.


(Feelek3) #3

Dokładnie, bo w czasie formatowania nie są usuwane dane z dysku tylko ich index. Dlatego też czasem łatwo jest odzyskać dane po formatowaniu.


(Karolstronie) #4

Zerowanie? Na czym to polega?


(Karolstronie) #5

Skoro podczas formatowania usuwam tylko index danych (jak napisał Feelek) to jak usunąć te dane i czy po usunięciu tego indexu te pliki pozostają i zajmują jakieś miejsce na dysku?


(Srebrny Wilk) #6

Każda czynność związana z zapisem i odczytem dysku wiąża się z jego zużywaniem, ale formatowanie, nie zużywa dysku bardziej niż np. używanie przeglądarki internetowej.

W przypadku starego dysku, nawet zalecane jest od czadu, do czasu pełne skanowanie dusku (łącznie ze skanowaniem powierzchni) celem ustalenie jego kondysji i ew. oznaczenia uszkodzonych sektorów.


(Cosik Ktosik) #7

To co pisze SrebrnyWilk , moim zdaniem dotyczy także i nowych dysków. Bad sektory logiczne na nich też się pojawiają, a łatwo ich się pozbyć właśnie zerowaniem. Jest to całkowite wymazanie zawartości dysku, łącznie z podziałem na partycje. Po zerowaniu wykonuje się skanowanie powierzchni połączone z remapem, czyli zastąpienie uszkodzonych sektorów zdrowymi z puli zapasowej. Do zerowania służą m. in. MHDD oraz KillDisk.

PS W zależności od algorytmu zerującego można uniemożliwić odczyt skasowanych danych.


(Srebrny Wilk) #8

Zgadzam się z cosik_ktosik , jednak w większości nowych dysków remapowanie jest realizowane za pomocą procedur zapisanych w firmware dysku. Dopiero po wyczerpaniu tzw. hotspare na relokacje uszkodzonych sektórów zaczynają się pojawiać uszkodzone sektory "widziane" przez narzędzia systemowe.

Żeby na czas zorientować się w kondycji nowego dysku, trzeba ustawić w BIOS-ie obsługę S.M.A.R.T. i użyć odpowiedniego oprogramowania do odczytu komunikatów z tego podsystemu, który wbudowany jest we wszystkie nowe dyski i większość starszych.