Czy dysk z laptopa jest uszkodzony?


(Gori Pl) #1

Laptop Samsung R540 nie uruchamia się ze swoim oryginalnym dyskiem Toshiba 500GB. Dysk ten po podłączeniu przez USB (przy pomocy obudowy zewnętrznej) do innego komputera działa bez problemu, przeskanowany HD Tune 2.55 nie wykazuje żadnych złych sektorów. Po włożeniu do laptopa innego dysku (WD 250GB) sprzęt działa bez problemu. Chciałbym jednak wiedzić o co chodzi z tym pierwszym dyskiem. Czy ktoś pomoże to wyjaśnić? Przeprowadzić jeszcze jakąś diagnostykę?


(Longhorn2009) #2

Nie uruchamia się wcale czy zatrzymuje z błędem?

Może trzeba by sformatować go, bo coś namieszałeś.


(CrisPL) #3

A jest widoczny w BIOS? W systemie może i działa, bo inny go montuje, ale sam nie wystartuje.


(Gori Pl) #4

Po włożeniu podejrzanego dysku i włączeniu komputera wyświetla się strona startowa Samsung z możliwością wciśnięcia F2 lub F4. Generalnie na klawisze F2 - Setup - nie reaguje, F4 - Recovery - nie reaguje. Ale - przed chwilą stuknąłem w F2 jakieś 30 razy i udało się wejść do biosa screen zamieszczam.

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c799ab537976b076.html

Po ponownym resecie znowu nie można wejść do biosa F2 - nie reaguje. Po przypadkowym naciśnięciu F1 odpalił się CHDSK i skan zatrzymał się klika minut na 44% potem ruszył dalej i wynik:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/0a44877ded5615ed.html

Po skończeniu CHDSK system nie ruszył tylko znowu otworzyła się strona startowa Samsung i żaden z klawiszów F1, F2, F4 nie odpowiada. Nie widzę w tym sensu ale gdy z irytacją zacząłem wciskać klawisze F1F2F3F4 znowu odpalił się BIOS…Gdy chcę wyjśc z Biosa ESC nie działa, gdy daję F10 save&reset komputer robi restart, na chwilę pojawia się strona Samsung i komp się wyłącza. Po ponownym restarcie i wciśnięciu F1 bardzo powolnie odpalił się Windows i wyświetlił komunikat:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/e56bbdfc74994319.html

Generalnie doszedłem do tego że jakiś efekt na stronie startowej Samsung daje naciskanie naprzemienne, ciągłe  F1F2F3F4 bez jakiegokolwiek sensu i wtedy losowo( ???) wchodzę do biosa lub do recovery lub startuje Windows (okna katalogów otwierają się około minuty).


(mrFreeze) #5

Wygląda na uszkodzony dysk. Jak już go włożysz z powrotem pod USB to daj screena z zakładki Health.

 

http://www.hdtune.com/files/hdtunepro_550_trial.exe


(Gori Pl) #6

Zamieszczam screena z Health:

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/c2ea623da0d67ebf.html


(Dimatheus) #7

Hej,

Generalnie dysk na złom - 1982 realokowane sektory.

rroarr , zapoznaj się, proszę, z tym tematem i stroną, a następnie - korzystając z przycisku Edytuj (na dole pierwszego posta po prawej stronie) i opcji Użyj pełnego edytora - popraw tytuł wątku tak, by mówił konkretnie o problemie. Poprawnie zatytułowany wątek zwiększa szansę na uzyskanie szybkiej pomocy. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,

Dimatheus


(Gori Pl) #8

Dziękuję bardzo za pomoc.