Czy emigrant może zalożyć firmę

Mam w planach za jakiś rok-dwa lata wyjechać za granicę do pracy a następnie po odłożeniu pieniędzy, zakupie sprzętu itp. założyć firmę.

I pytanie jest następujące: czy np. we Włoszech, Hiszpanii, Holandii, Wielkiej Brytanii czy w innych krajach jest potrzebne obywatelstwo by zakładać własną działalność?

Kolega mówił że bez studiów nie dadzą mi obywatelstwa, a nie zamierzam robić studiów (po prostu dziedzina w jakiej siedzę jest specyficzna i dużo ludzi uczy się na własną rękę). Czy będę miał problemy z założeniem firmy, jeśli nie będę miał obywatelstwa? Chodzi mi głównie o kraje UE. Wydaje mi się, że nie powinno być problemu, ale wolę się upewnić 

 

Pozdrawiam :slight_smile:

W UK czy NIemczech nie ma problemów z założeniem własnej działalności i nie potrzeba do tego obywatelstwa. Ba! Nawet jest to pożądane. 

A co do obywatelstwa bez studiów,. to powiedz koledze, że pier…li od rzeczy i jak się nie zna to niech się nie wypowiada. Gdyby tak było,k to 80% polaków w UK czy Niemczech nie miałaby obywatelstwa.

 

No właśnie tak mi się wydawało :slight_smile:

Dziękuję za informację. Tak z ciekawości, mieszkasz w Polsce czy za granicą?

I tu i tu :stuck_out_tongue: W Niemczech w Monachium.

Spoko :slight_smile: A masz obywatelstwo? Nie robią problemów z jego przyznaniem?

Nie mam obywatelstwa, ale wśród moich znajomych kilku się starało, kilku otrzymało a dwóm odmówiono. Generalnie wygląda to tak, że musisz parę lat siedzieć w RFN, znać biegle język, mieć pracę, mieszkanie, i dopiero po(bodaj) 5 czy 6 latach możesz się starać o obywatelstwo, zdajesz specjalny egzamin z historii, obyczajów, języka i jesteś wypytywany o takie rzeczy czy masz zamiar mieszkać w RFN. Do tego prześwietlają historię karalności. 

Spoko :wink: Dzięki za informacje. Uspokoiłeś mnie bardzo :wink:

Mieszkam w Irlandii - bez problemu można założyć firmę, 99% roboty przez internet, urząd skarbowy nie czepia się długo, nikt nie nakazuje płacić ubezpieczenia… Co do obywatelstwa: można się starać po 5 latach, ale w tym czasie nie można być pasożytem.