Czy fixmbr może usunąć pliki

(Rodgrze) #1

Mam dość bardzo poważny problem. Mam Windowsa (partycje C i E), utworzyłem nową partycję i zainstalowałem na niej linuxa. Teraz Linuxa postanowiłem usunąć z programem Partition Magic 8 robiąc format (z systemu XP oczywiście). W efekcie po Linuxie Ubuntu został mi bootloader GRUB. Włożyłem płytkę z systemem XP ... i w komendzie wpisałem fixmbr. Komputer wyświetlił mi: "Polecenie to może uszkodzić tabele partycji, jeśli występuje problem ze sprzętem. Może ono doprowadzić do tego, że partycje będą niedostępne". Tu zaczyna się moje pytanie: Co to znaczy, że partycje będą niedostępne?? Czy przez to dysk się sformatuje?? Proszę o odpowiedź.

(jerzy) #2

Polecenie fixmbr powoduje wpisanie w sektor startowy dysku stary adres startowy systemu, czyli XP a usunięcie Gruba. Stosowałem to polecenie wielokrotnie i zawsze skutecznie, ale nigdy nie ma 100% pewności stąd ostrzeżenie.

(Marcin Adamczyk) #3

A jak jest w przypadku gdy zainstalowana jest Vista a nie XP ??

W jaki sposób wtedy rozwiązać podobny problem ??

(Rodgrze) #4

To, że nie ma 100 % skuteczności to już wiem z innych tematów temu poświęconych. Ale JEŚLI się nie uda (ponieważ mam dysk SATA), to nic się nie stanie, czy sformatuje mi dysk ??

(jerzy) #5

Dysku Ci nie sformatuje, czyli nie usunie danych, ale tak jak napisałem 99% szans, że będzie OK., ale niestety nie 100%.

(Rodgrze) #6

Wszystko jest w porządku. Fixmbr - pomógł.