Czy fora internetowe czeka zagłada?


(janusz_pro) #1

Chodzi mi konkretnie o to że coraz bardziej media społecznościowe wypierają fora bo ludzie tam szukają porad, ogłoszeń, wskazówek itd. Już nie mówiąc o memach, grach itd.

Co myslicie?

Znam kilka dużych for co po prostu świecą pustkami, właściwie tylko adminów tam widać…


#2

Tak, fora pomału umierają. Nawet tutaj, niektórzy członkowie redakcji, którym teoretycznie powinno zależeć na rozwoju forum, kiedy mają problem, wolą poszukać pomocy na grupach na FB, niż na “swoim” forum.
To chyba o czymś świadczy.


(janusz_pro) #3

To wszystko idzie w złym kierunku już nie mówiąc o znalezieniu archiwalnych tematów na takim FB… Fora ekspercie wymierają a na socialach jest tylko jeden wielki bełkot kontrolowany przez władze.

Kiedyś każde forum miało swój klimat i swoich ludzi i własne zasady.


(bachus) #4

Sporo ciekawych inicjatyw upadło. Nie tak dawno padło WSS.pl (chociaż to było “uwalane” od kilku lat przez Microsoft). Najlepsze (PL) źródło wiedzy i specjalistów MS w Polsce. Inna sprawa, że też nowe pokolenie specjalistów IT trochę tumanieje.


(gosciuW7) #5

FB GRUPY(posty na grupach) = SPAM VIRUSY I MEMY ciężko się przebić z pytaniem i odpowiedzią i promowaniem , wiem bo nakurw z ilością dołączeń nie patrząc muzyka, filmy , gry , po osobnym tytule , fankluby konsole ,każdy jutubner ma swoje grupy i tak 380 się na zbiera

FORUM (posty na forach) = powielanie tematu o specyfikacje kompa, konsol , poradniki , o tytuły gier, pytania i pytania… tutaj jak na DP jest mnóstwo syfu i ludziki się po prostu głupią… NIE MA WYSZUKIWARKI TEMATÓW, więc po kilku tygodniach znowu pada pytanko o intel itd.
Wywaliłbym wszystkie luźne sub forum telefony / gry … zostawił jedynie windowsy linuxy (porady linki skany wirusów niezbędne) oraz giełdę.
Do telefonów są inne fora dedykowane mgsm android i inne.
Do gier są dedykowane i sama encyklopedia gry-online wp gry cdaction…
Do sprzętu wy dobreprogramy benchmark pclab …
Do filmów film-web.

A zbędne pytania to i tak winna syfu na google 40 linków i mało konkretów - a właściwie co wybrać portal A czy portal B skoro napiszą o tym samym np aktualizacji chroma , a potem jeszcze po tygodniu pojawi się wspomnienie (albo test) w gazetkach. Ktoś musi paść, to się przejrzyściej zrobi w wyszukiwarkach !!!
Wszystko jest powielane … Naprawdę nie lubię przeszukiwać sieci, mam swoje przyzwyczajenia portale, stronki z aukcjami, z grami , a gdy padnie np. converter z youtub, to już problem nie każdy jest normalny :confused: oszukuje i trzeba się wnerwiać… ale nie zbaczając z tematu :slight_smile: FORA mają sens ludzie zawsze będą pytać, ponieważ nie potrafią wyszukiwać informacji - o wiele łatwiej zapytać niż przeczytać 3 strony tekstu i wiedzieć wszystko - nie każdy jest Geekiem.


(Bogdan_G) #6

Pewnie, że tłumy forumowe ulegną rozproszeniu. Właśnie odbywa się proces powstawania forum kameralnych zainteresowań, dla wąskiego grona, klubowych, elitarnych nawet.
Pomocowe fora będą długo trzymały się w zależności od prędkości łapania pcheł, czyli szybkiego udzielania pomocy. Trzeba się specjalizować, żeby np forum dobreprogramy nie straciły na atrakcyjności.
Na naszym forum brakuje specjalistów do logów. Chodzi o logi programów pod kątem problemów ze sprzętem komputerowym, czyli naprawa błędów sterowników i naprawa skutków. Taki FRST w Addition - można coś konkretnie naprawić, a programy przeznaczone do wykrycia błędów sprzętowych są na poziomie informacyjnym, opisujących charakterystykę błędów, ale nie da się z poziomu bluescreenview cokolwiek naprawić.
Rośnie zapotrzebowanie na pomoc w zakresie sprzętowym, ale także potrzebna jest też pomoc informatyka.
Lisek powinien zainwestować w paru takich sprzętowych specjalistów, żeby zapewnić “ruch w interesie”.
W zakresie bezpieczeństwa, to można być bardzo dobrej myśli - od wielu lat na Naszym forum uzyskuje się szybką i skuteczna pomoc.

Nie uważam, że FB może zrobić choćby cień konkurencji dla DP. pewnie, że tam jest mydło i powidło, a konkretnie, to najwyżej może być o wszystkim i o niczym, a tematycznie - FB nie zagroziłby nawet w elitarnym ponoć …pc, gdzie ruch jest mały, a często zdarza się pomoc w piatek lub świątek. Pojedyncza jakość pomocy tam ma uznanie w MS nawet, ale to wylepszone chałupnictwo.

Chyba pojecie pustych dużych for - jest nadużyciem.

A pewno, tacy zasłużeni w informatyce wstydziliby się Tutaj… ze szkolnymi problemami.


(janusz_pro) #7

Jeszcze nie zachęca ale być może mógłby zachęcić do aktywności na forum jeżeli użytkownik wiedziałby że może wyrobić sobie jakąś pozycję, level, reputację i być przez to lepiej postrzegany taka natura ludzka ze lubi coś zdobywać.


(bachus) #8

Z ciekawości - jak to zachęca?


(bachus) #10

Fédération Française du Sport Automobile?


#11

raczej FOOTBALL FEDERATION SOUTH AUSTRALIA, ale nie wiem.


(Bogdan_G) #12

… pewnie forma dyskursywna - farsa, albo komuTP (a gdy komu to nie pasuje, to niech nie czyta)…


(Bogdan_G) #14

ffsa - losowa nieświadomka…

Wyrabianie pozycji, reputacji, granty - to chyba nie na forum pomocowym, gdzie panuje zasada altruistyczna. Wdzięczność materialna nie należy się z urzędu.

Póki będą tacy, którzy mają potrzebę pomagania innym, a nie przypisują interesowności do idei bycia człowiekiem - to forum w takiej konwencji nie wyginie, chyba, że z ludźmi dobrej woli.
Cóż - niektórzy uzurpują sobie rządy dusz nad ludźmi dobrej woli, ale to już ciemna strona forum jako instytucji, która “musi” zarabiać na utrzymanie. Wszystko, to towar handlowy i forum, czy jakieś hospicjum… To forum też jest wycenione, a piramida właścicielska dzieli zyski.

Już na początku trzeba było rozdzielić pojęcia forum. Stricte społecznościowe istnieją według istniejącego trendu, mody i natury wzajemnej komunikacji. takim FB może wstrząsnąć jakieś wydarzenie i FB przestanie być modnym. To możliwe nawet z dnia na dzień.


(mareksolak) #15

I co z tego wynika?
moim zdaniem

  • tzw. grupy to dziki spęd krzykaczy
  • wiedza merytoryczna tam nie ma żadnej wartości , tam sie liczy kto sypnie grubszym bluzgiem
    zasada odnosi sie do FB i youtube - ile odsłon ma “plik wykonywalny .vbs” a ile "pogrzeb kota"
    więc narazie z tym umieraniem forum narazie nie ma co przesadzać
    W przypadku poszukiwania precyzyjnych informacji to jak na razie forum jest bez konkurencyjne

(gosciuW7) #16

o ile sam napiszesz/zapytasz bo DobreProgramy NIE MAJĄ WYSZUKIWARKI TEMATÓW więc na pewno tematy od dnia założenia powtarzają się x razy

ROOT
ROOT
ROOT adroida
root smartfona
root danego modelu
jaki komp Wybrać
czy taki sprzęt jest dobre
czy pójdzie mi ta gra …


#17

Hm, a to to co to jest?


(gosciuW7) #18

ja wiem, INNI nie :smiley:


(mareksolak) #20


Takie atuty forum miałem na myśli
Problem dawno rozwiązany a aplauz nawet po 4 latach