Czy gateway nada się jako router w mojej sieci?

W domu buduje sieć i na chwile obecną mam:

Na parterze i piętrze Accesspoint:
Ubiquiti UAP AC PRO

Switch:
Switch Ubiquti USW-Lite-8-PoE

I stoje przed wyborem router’a (bo obecnie mam starego TL-WR841N :smiley:), czy według Was sensowne będzie zastosowanie Gateway (z tego co rozumiem on również pełni rolę Router’a):

Ubiquiti UniFi Security Gateway USG (3x1000Mbit)

A może lepiej coś innego dobrać, zamiast na siłe pchać się w Ubiquiti jako router?

Szukam czegoś co byłoby bez antenek, bo w sumie to będę miał i tak AP do propagowania WIFI. Więc jego mały rozmiar byłby zaletą.

Gateway wymaga kontrolera w formie aplikacji zainstalowanej na komputerze lub urządzenia np. cloud key.

Tak samo jak UAPki więc pewni już to ma ogarnięte.

@Shiva też się nad USG zastanawiałem dość mocno, ale zrezygnowałem z niego bo jest to słaby technologicznie sprzęt na dzień dzisiejszy bo ma już kilka lat (chyba z 6 lat temu został zaprojektowany). Dodatkowo po włączeniu funkcji bezpieczeństwa jego wydajność spada nawet do 85 Mb/s (UniFi Router Comparison: USG vs UDM vs UXG — McCann Tech).

Osobiście zacząłem patrzeć na UDM, koszt zaporowy, fakt. Ale wbudowany masz w niego kontroler więc nie musisz sam go instalować. Raczej się na niego zdecyduję w niedalekiej przyszłości, najpierw kupię tylko pilniejsze rzeczy :slight_smile:.

Ten controller jest potrzebny tylko do konfiguracji. Bo te AP działają mi normalnie. A switcha jeszcze nie podłączałem. Ale czytalem ze wystarczy skonfigurować przez aplikacje jednorazowo.
Dodatkowo ten gateway faktycznie jest stary. Wiec szukam innego routera.

USG to bardziej UTM, pytanie czy w zastosowaniu domowym Ci potrzebny. Zaś z doświadczenia ludzi z grup FB, to jest strasznie niewydajne urządzenie.

Zarządzanie USG czy innymi routerami Ubi to męka. Jeśli potrzebujesz router, który ma wieczne wsparcie, to tylko Mikrotik.

Dopóki nie korzystasz z roamingu lub hotspot.

W domowych zastowaniach sprzętowy kontroler ma sens, bo jak pisał mi support „dedykowany jest dla małych sieci”. W sieciach, które mam pod opieką, tylko VM lub kontener LXD - 40 site i ponad 400 AP.

Dlatego właśnie chce iść w tego mikrotika:
https://allegro.pl/oferta/mikrotik-routerboard-rb750gr3-hex-usb-gigabit-10939127395

@roobal na moje domowe potrzeby chyba powinien wystarczyć? :slight_smile:

hAP ac2 lub ac3 będzie lepszy, a wbudowane wifi możesz wyłączyć jak nie potrzebujesz.

1 polubienie

Dokładnie. RB750 już trochę staruszek, choć jak to Mikrotik, wciąż wspierany.

Hm mimo ze router to Oni go pozycjonuja jako AP :slightly_smiling_face: