Czy głośniki mogą uszkodzić dysk?

Witam

W pokoju mam wieżę i kolumny od niej są ustawione na rogach biurka, bo muzyki słucham raczej tylko siedząc przy biurku i pracując na komputerze.
Zastanawiam się czy muzyka z dużą ilością niskiego basu, który rozchodzi się po całym biurku jest w stanie uszkodzić dysk przez drgania? Dla jasności to jest zestaw mniej-więcej takiego typu:

Inne ustawienie raczej nie wchodzi w grę, bo nie mam gdzie ustawić (mały/wąski pokój).
A sprzęt potrafi mocno zagrać, dlatego się boję, czy powinienem zacząć robić backup? :smiley:

Drgania to tak sobie… bardziej bym się przejęła polem magnetycznym.

Chodzi o dysk leżący na biurku czy zamknięty w obudowie komputera stojącego pod biurkiem?

Dysk jest w laptopie, który leży pomiędzy głośnikami.

Raczej wszystko powinno być OK. No chyba że pod wpływem dźwięku laptop zacznie jeździć po biurku :wink:

Jeśli do tej pory nie zacząłeś, to wcześniej czy później zaczniesz. Ludzie dzielą się na tych, którzy robią kopię zapasową i tych, którzy jeszcze nie stracili danych :wink:

1 polubienie

Zależy jakie to drgania.

Dyski mają mocno namagnesowane talerze, więc nic mu nie będzie póki go nie zetkniesz z magnesem w głośniku, a nawet jak zetkniesz to też pewnie nic się nie stanie.

Na ważne pliki?
Oczywiście, że powinieneś, niezależnie od tego co robisz z dyskiem.

Hej,

Jeśli bardzo się boisz, zawsze można głośniki postawić na padach tłumiących drgania - coś takiego: https://muzyczny.pl/140777_Adam-Hall-PAD-ECO-2-podkladki-akustyczne-pod-monitory-studyjne-265-x-330-mm-para.html

Pozdrawiam,
Dimatheus

1 polubienie

Dzięki, ale te podkładki to 1/3 ceny wieży :smiley:
Będę robił backup w takim razie, dyski padają jednak często.

Hej,

Oczywiście można dostać też tańsze. W każdym bądź razie wykonywanie regularne kopii danych na pewno będzie dobrym pomysłem.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Zwłaszcza że w laptopie wszystko bardziej się nagrzewa, w tym dyski.

Nie trzeba fizycznego zetknięcia. Wystarczy dłuższe “przebywanie” elektroniki w polu. Bo nie o same talerze idzie. Wykosić magnetycznie FW dyskowi też można i to żaden problem :wink:

Możesz wycisnąć jakiś silikon uszczelniający na kawałek folii i po wyschnięciu będziesz miał skuteczne i tanie podkładki amortyzujące pod głośniki :slight_smile:

1 polubienie
1 polubienie

Hej,

No trzeba przyznać. że ciekawy przypadek. Oczywiście podejrzewam, że w domu wygenerowanie odpowiednio dużego ciśnienia akustycznego nie byłoby takie proste.

Pozdrawiam,
Dimatheus

Podkładka pod myszola też będzie dobra. Zwłaszcza w stylu takiej… chodzi o tą piankę… żeby nie te najcieńsze.


Czy takie coś…

1 polubienie

…ale fantazjujecie :laughing:
Takie pierdziawki z retro HIFI mogą wywołać co najwyżej drgania w kuflu :wink: Drgania, jakie znoszą dyski w macierzach są zdecydowanie większe :stuck_out_tongue_winking_eye:
ps.
Już nie wspomnę o laptopach które wytrzymują parę lat na kolanach :wink:

1 polubienie

Taka wieża potrafi mocno zagrać, sam byłem zdziwiony jak ją kupiłem :smiley:
Ale skoro wszyscy twierdzą że nie ma problemu to mogę nadal cieszyć się muzyką.

1 polubienie