Czy gniazdko elektryczne wytrzyma takie obciążenie?


(Gregos31) #1

Sory nie wiedziałem gdzie o tym napisać więc pisze tutaj

Tak się złożyło ze mam pod jedno gniazdko podpiety komputer i przedłużacz a do przedłużacza monitor dobre głośniki telewizor i Xboxa 360 czy jeżeli wszystko będzie włączone na raz to moze sie coś stać i czy to nie za dużo?


(stalesz) #2

Obciążenie gniazda będzie w normie pod warunkiem,że samo gniazdo jest dobrze zamocowane,zasilane miedzianymi przewodami.Obwód musi posiadać bezpiecznik napewno nie z wkładką ze spinacza.Dobrze by było aby przedłużacz miał też własny bepiecznik /listwa zasilająca / Oczywiście jeśli masz możliwość rozdziel te odbiorniki na oddzielne gniazda.Obowiązkowy jest bolec uziemiający lub zerujący.Suma mocy poszczególnych urządzeń M podzielona przez napięcie sieci…230 V daje I =amperaż


(Dakum67) #3

przewody miedziane lub aluminiowe musza mieć odpowiednie przekroje

przekroje są inne dla aluminium i miedzi


(Gregorsi) #4

Sprawdź na tabliczce znamionowej każdego z urządzeń jaki pobiera prąd, jeżeli któreś z urządzeń posiada zasilacz sprawdź na zasilaczu. Zsumuj te prądy. Jeżeli gniazdko nie jest badziewiate powinno wytrzymać 16A. Obwód musi być zabezpieczony wyłącznikiem nadprądowym lub wkładką topikową stosowna do pobieranego prądu. Co do samego przewodu (miedzianego), aby on wytrzymał prąd o natężeniu 16A powinien mieć przekrój minimum 1,5 mm kwadrat. Jeżeli będzie 2,5 kwadrat to jeszcze lepiej. Co do liczenia prądu ze wzoru I = P/U byłbym ostrożny, istnieje coś takiego jak cosinus fi, moc jest równa iloczynowi napięcia, prądu i cosinusa fi.

Przypomnę że w układach zasilanych prądem przemiennym mamy do czynienia z mocą czynną, bierną i pozorną. Prąd razy napięcie to moc pozorna [VA].


(scripter1) #5

Myślę panowie niech najpierw kolega greku1221 sprawdzi jak wygląda jego instalacja elektryczna i nam ją opisze.

Jakie są kable w ścianach (alu czy miedziane), z uziemieniem czy bez, jakie budownictwo (stare czy nowe; w starym zwykle nie ma uziemienia lub jest kiepska jego namiastka która niewiele daje), jakie ma bezpieczniki (jakiego typu i o jakich wartościach), oraz jaki to jest ten przedłużacz o którym pisze (jakiś lepszy, grubszy czy kiepski cienki; z uziemieniem czy bez).

Dopiero znając te informacje będziemy mogli coś konkretnie doradzić zamiast zgadywać i dywagować.

W sprawach elektrycznych polecam też korzystać z forum elektroda.pl bo tam są poważni fachowcy w tej dziedzinie (choć nie brak też i pseudo fachowców których rady są bez sensu, jak wszędzie zresztą).


(hirem) #6

Zobacz ile pisze amperów na przedłużaczu. Dobre przedłużacze z kilkoma gniazdami, zabezpieczeniami np. bezpiecznik, stabilizatory, zabezpieczenia przepięciowe itp. z obciążalnościa ok 10A to ok. Jeśli 6 A to lepiej wymienić na wyższy amperomierz jeśli tyle odbiorników podłączone co pisałeś. Może być też problem zakłóceń przez podpięcie do jednego gniazda przez zwykły rozdzielacz ale jak dobry przedłużacz z kilkoma gniazdami i dodatkowymi zabezpieczeniami i suma obiążenia nie przekracza co pisze na przedłużaczu to można uznać że jest prawie ok. Z uwględnieniem stanu instalacji domowej i podłączenia przedłużacza do gniazdka z bolcem ochronnym ale sprawdzonym.