Czy gniazdo USB C w smartfonach jest zabezpieczone przed zwarciem?

Jak w temacie. Czy gniazdo USB C w smartfonie jest odporne na zwarcia?

na 90% nie :slight_smile: a co?

Zastanawiam się nad kablem magnetycznym. Z jakichś powodów część która jest wpinana do smartfona nie jest w żaden sposób zabezpieczona. Różnie to wygląda w zależności od producenta ale zazwyczaj jest coś w rodzaju odkrytych pinów
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https%3A%2F%2Fi.ytimg.com%2Fvi%2FEuz00E3otlQ%2Fmaxresdefault.jpg&f=1&nofb=1

Chodzi o to, czy coś się może stać jeżeli jakaś blaszka przylgnie do tych pinów.

Podobny mechanizm miały Maki ze standardem Magsafe też taki piny na widoku. Jeżeli na zasilaczu zwarłbyś np sondą 2 piny to byłoby zwarcie :slight_smile:

Jeżeli zewrzesz od strony telefonu to nic się nie stanie (przynajmniej tak mi się wydaje :slight_smile: ), ale od strony zasilacza to będziesz mieć zwarcie.

Wydaje mi się , że w telefonie złącza usb nie są ustawione aby pasywnie zasilać urządzenia dlatego od strony telefonu nie będziesz miał zwarcia ale muszę to jeszcze sprawdzić :smiley:

Poczytaj, może coś wyczytasz.
Nie jestem pewny, ale chyba najpierw dwa urzędznia (np smartfon i ładowarka) dogadują się, w którą stronę ma prąd płynąc i z jakimi parametrami. Jak się nie dogadają, to nie popłynie, więc zwarcie pinów nie powinno nic powodować. Ale mną się nie sugeruj tylko dotyczaj w specyfikacjach

https://www.usb.org/usb-charger-pd
https://www.digikey.com/en/articles/why-usb-type-c-circuit-protection-is-vital
https://www.ti.com/lit/wp/slyy105/slyy105.pdf?ts=1600459292512&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2F
https://www.mouser.fr/blog/PostId/0/blog/usb-power-delivery-makes-circuit-protection-mandatory

Od strony zasilacza zgadzam się w zupełności. Większość kabli magnetycznych, które widzę ma piny schowane od strony zasilacza a nie od strony telefonu - czyli coś jest na rzeczy. Dzięki za zainteresowanie tematem.

Właśnie trafiłem na podobny opis i faktycznie jest negocjacja, ale to w przypadku gdy połączenie jest poprawne. Co w przypadku zwarcia pinów sygnałowych z napięciowymi i z uziemieniem? Przyznam że nie przeczytałem jeszcze wszystkich linków które podałeś ale przeczytam.

A OTG?

Na marginesie: jejmość przyjechała do miasta i ma wątpliwości. Pyta więc policjanta: panie władzo, czy nie kopnie mnie prąd, gdy nadepnę na szynę tramwajową? Nie - odpowiada posterunkowy - proszę tylko uważać, by jednocześnie nie nastąpić na ten drut u góry!

Czym chcesz to zwierać? Palcem nie dasz rady bo zbyt duża rezystancja, a jak garnkiem dotkniesz to wody na 5W nie zagotujesz :wink:

Niby mam kabel magnetyczny 100W [20V 5A] (niby dobry do laptopów ładowanych z USB-C) i jakiś 3A (producent nie podaje W i V, ale działa Quick Charge 3.0).

No to zmierz napięcie przed negocjacją :wink:

Nie szukaj dziury w całym. Magnetyczne przewody są świetne i bezpieczne. Sam używam i bardzo sobie chwalę.
Z własnego doświadczenia proponuję firmę Baseus (na Allegro tego pełno) a to z tego powodu, że osobno za grosze można dokupować końcówki i jeden przewód może obsłużyć wiele urządzeń. U mnie wszystkie pady, konsole i telefony są ładowane “magnetycznie” i zero problemów.

Jakiś breloczek od kluczy, monety, różne drobne elementy elektroniczne metalowe, których u mnie się sporo wala itp.

Też tak uważam. Od razu wydało mi się to genialną sprawą dlatego już zamówiłem. Chciałem Baseus ale akurat nie mogłem znaleźć z obsługą Quick Charge. W sumie to również świetna opcja do laptopów, które coraz częściej mają jedno złącze USB C do wszystkiego. Takie złącze łatwo “rozjechać” jak się często coś podłącza. Kabelek magnetyczny rozwiązuje problem.

Dlaczego pytam o zwarcia? Lubię wiedzieć jak rzeczy działają:) Interesuje mnie wyjaśnienie naukowe, które w tym przypadku bez wątpienia jest i dla kogoś kto wie jak to działa powinno być oczywiste. Niemniej jednak gdy go nie uzyskam to po prostu nie będę się przejmował. Swoją drogą, może zaryzykować i zapytać na Elektrodzie? :slight_smile: