Czy GPS w komórkach jest darmowy i na ile jest użyteczny?


(Grover80) #1

Witam

Zamierzam kupić komórkę z GPS (w sumie potrzebuję i nowej komórki i GPS stąd pomysł na 2 w 1)

Podobają mi się Nokie E66 i E71 (w Play za ok 500zł w abonamencie!)

1. Tylko zastanawiam się czy taki GPS jest skuteczny/użyteczny czy to jednak szmelc.

Znam to powiedzenie ze jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i właśnie tego się obawiam w tym przypadku.

Zdaję sobie sprawę, że dużo lepszym rozwiązaniem było by kupienie normalnego GPS. Miałbym w tedy pewność co do funkcjonalności urządzenie.

Z drugiej strony GPS potrzebny jest mi tylko od czasu do czasu na tzw. "domowy użytek" (nie prowadzę firmy transportowej bynajmniej).

Może ktoś miał już do czynienia z tymi bądź podobnymi modelami i wie coś o tym jak taki komórkowy GPS sprawdza się na drodze.

2. Czyn można wgrać do tych komórek"Automapę" - podobno jest to najlepsze oprogramowanie do GPSu

Słyszałem że są różne programy do nawigacji samochodowej w komórce. Jedne darmowe inne płatne. Nie wiem czy Automapa jest darmowa ale podobno jest najlepsza. Jaki program byście radzili?

3. Czy korzystanie z GPS-u jest płatne, tzn. czy operatorzy naliczają jakieś miesięczne opłaty do rachunku :?:

PS I tak na koniec czy jak mam telefon z WiFi to nawet jak korzystam z Hotspota to też płacę opertorowi za internet. Pytam bo nigdy nie miałem internetu w telefonie i nie wiem jak to jest z opłatami. A WiFi to chyba co innego niż WAP


(fialas1819) #2
  1. gps w telefonie to "bonus". jeżeli masz wyświetlacz poniżej 2 cali to musisz mieć telefon przed sobą żeby coś zobaczyć.

  2. powinno się wgrać, jednak z telefonem otrzymujesz aplikacje nokia maps. osobiście mi wystarcza :smiley:

  3. tak, za nokia maps trzeba płacić, automapa podejrzewam że też

Wi-Fi - za hotspoty nic nie płacisz. jeżeli masz sieć wifi w domu to nawet lepiej bo telefon będzie się łączyć przez twojego neta a nie przez wap. wystarczy go ustawić i już...


(MarS) #3
  1. Sprawdza się znakomicie

  2. Nie ma wersji Automapy na Symbiana. Jest tylko na PC,PDA,PNA

  3. Nie, GPS jest bezpłatny

Nie

Zupełnie co innego


(rivermoon) #4

Ja mam komórkę z GPS (SPV M650 czyli HTC) w Orange razem z AutoMapą już ponad rok i jestem zadowolony.Jest to w pełni funkcjonalny GPS i nie ma żadnych dodatkowych opłat.Licencję na AutoMapę miałem na rok i przez ten czas mogłem ją aktualizować do nowych wersji.Po roku mogę dalej korzystać z AutoMapy tylko już bez aktualizacji.Naprawdę polecam.


(Grover80) #5

Dzięki za szybką odpowiedź.

Obydwa telefony mają wyświetlacz ok 2.4 cala, 240 x 320 pixeli więc coś na nich można dostrzec.

Martwi mnie natomiast rozbieżność waszych ocen co do miesięcznych opłat za GPS

bo w sumie nadal nie wiem czy GPS jest darmowy czy nie.

A korzystanie z normalnych GPSów jest darmowe :?:

A co do WiFi to czy można ustawić w telefonie żeby komórka sama wyłapywała dostępne w pobliżu sieci np. Hotspoty?

Bo zakładając ze jestem np w podróży i chcę sprawdzić np. rokzład PKP na www, to nie mam za bardzo czasu grzebać w ustawieniach, fajnie gdyby komórka sama sie ustawiała.


(MarS) #6

Tobie się chyba myli GPRS z GPS-em

GPS, czyli Globalny System Pozycjonowania jest DARMOWY

Oczywiście


(rivermoon) #7

Jeśli chcesz kupić nową komórkę w sklepie bez simlocka,to musi ona mieć wbudowany odbirnik GPS i wtedy musisz dokupić jakąś mapę oddzielnie.Natomiast jeśli chcesz kupić u któregoś operatora,lub np. przedłużyć umowę,to mapę dostajesz gratis(oczywiście pozornie,bo wszystko jest wliczone w cenę telefonu i abonamentu).


(Grover80) #8

Dzieki Mars za odpoweidź

Chodzi mi o GPS czyli nawigację samochodową, natomiast o GPRsie nic nie wiem (nie znam się), nie wiem jak to się je i do czego może być mi potrzebne.


(Grover80) #9

Danke rivermoon za info

Przymierzam się do oferty Play w abonamencie za 65zł.

nie znalazłem tam jednak info jakie mapy do GPSu oni oferują.


(MarS) #10

Mamy zatem sprawę jasną. Za używanie GPS nie zapłacisz ani grosza


(Grover80) #11

Czy nawigacja GPS Nokia Maps jest z przewodnikiem głosowym (który mówi skręć w lewo skręć w prawo) czy to tylko sama mapa na której mozna wytyczyć trasę? A moze jest on dodatkowo płatny? A inne softwery do GPSu w komórkach mają przewodnik głosowy? Ktoś wie?

Dowiedziałem się jednak ze GPS może korzystać w telefonie z GPRSu do szybszego łączenia się z satelitą, a za GPRS się płaci.

Tak więc należy wyłączyć w ustawieniach pozycjonowania w ustawieniach telefonu "wspomaganie GPS" i będzie za darmo ale bedzie się dłużej łączył.

Tak swoją drogą to nie wiem czy tu chodzi o to wspomaganie GPSu, które nazywa się A-GPS czy o coś innego.


(fialas1819) #12

Assisted-GPS tak to chyba się zwie.

tak, nokia maps ma przewodnik głosowy. pobierasz go przez Nokia MapLoader a przy okazji ten programik sprawdza czy masz najnowszą wersje map. w tym programie wybierasz jakie mapy będziesz mieć w telefonie, np mape Polski, Niemiec, Czech czy Słowacji itd.


(MarS) #13

Tak, Nokia Maps jest aplikacją płatną. Dokładne ceny poznasz jak wybierzesz w programie opcję kupowania

Każda nawigacja musi mieć głosowe komendy, gdyż inaczej jej istnienie nie miałoby sensu

Nie. To nie o to chodzi. Są aplikacje, które pobierają z sieci dane dotyczące położenia satelitów i dzięki temu odbiornik GPS nie musi ich za każdym razem szukać. To są małe paczki danych i wystarczy raz na tydzień przeprowadzić taką synchronizację bez uszczerbku dla portfela


(Zbych ) #14

Nokia maps kożysta z połączenia z gprs cały czas podczas "nawigowania" i za to trzeba troche zapłacić , telefony noki z wbudowanym odbiornikem GPS nie są dobrym rozwiązaniem dlatego że większość tych telefonów jest opartych na systemie symbian a jak wiadomo nie ma zawiele map aby jednocześnie prawidłowo współpracowały i z systemem i GPS-em , najlepszym rozwiązaniem jest zakup tzw. palmtopa z modułem gsm/telefoni komórkowej i wbudowanym GPS-em opartym o system windows mobile 5 lub 6 , wtenczas pod tym systemem nie ma żadnego kłopotu z kożystania z jakiejkolwiek dostępnej na rynku nawigacjii głosowej , najbardziej popularne systemy nawigacji to automapa i tomtom , moim i to wyłącznie moim zdaniem tomtom jest bardziej odpowiedni do kożystania po polsce jeżeli chodzi o dane teleadresowe mniejszych miejscowości , natomiast automapa jest bardziej dokładna w większych miastach, godne polecenia palmtopy z modułami gsm to MIO 701 702 ale są tp urządzenia drogie no i trzeba by dołożyć drugie 500zł. A tak podsumowując używałem już wielu map ale zawsze wracałem do tomtoma , przeważa nad automapą prostata obsługi , dokładnością bardzo niewiele się różnią.


(MarS) #15

Wczytujesz mapę przy pomocy Nokia Map Loader i pracujesz offline. Żaden GPRS nie jest potrzebny


(Kasaii14) #16

może w SE K702i


(Grover80) #17

W sumie jednak najbliżej mi jednak do Samsunga i780 a on korzysta z Automapy (może działać w 3D) a nie Nokia Maps.

Tak więc NokiaMaps się nie przejmuję.

A pytałem się w salonie Play o GPRS i tam mi powiedziano, że nie płaci się za GPRS.

Zapytałem się tak w ogóle, za które z dostępnych w tych najnowszy komórkach usługi się płaci,

w odpowiedzi dowiedziałem się, że tylko za WAP i połączenia telefoniczne.

A WAP jak wiadomo można przy dobrych wiatrach zastąpić WiFi. :slight_smile:

Dowiedziałem się także, że - np. w Samsungu i780 pierwszy rok korzystania z nawigacji samochodowej (Automapa) jest za free.

Później jednak trzeba wykupić subskrypcję na kolejny rok. Wykupuje się ją jednak nie u operatora np. Play a na http://www.automapa.com.pl.

Natomiast sam operator komórkowy np. Play nie pobiera w ogóle opłat za GPS.


(Zbych ) #18

Ten samsung posiada system windows mobile zresztą omnia chyba też a jak wyżej napisałem na tych systemamach działa 95% dostępnych na świecie nawigacji , więc w przyszłości możesz zainstalować jakomkolwiek nawigacje , automapa chyba jako jedyna posiada ograniczenia czasowe (subskrypcje roczne) a np. raz kupiony tomtom działa bez ograniczeń. I jeszcze raz powtórze po poprzednikach kożystanie z satelit GPS jest darmowe , jedynie za co trzeba zapłacić to za mapy i programy wykożystujące możliwości GPS-u.