Czy GPS w komórkach jest darmowy i na ile jest użyteczny?

Witam

Zamierzam kupić komórkę z GPS (w sumie potrzebuję i nowej komórki i GPS stąd pomysł na 2 w 1)

Podobają mi się Nokie E66 i E71 (w Play za ok 500zł w abonamencie!)

1. Tylko zastanawiam się czy taki GPS jest skuteczny/użyteczny czy to jednak szmelc.

Znam to powiedzenie ze jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego i właśnie tego się obawiam w tym przypadku.

Zdaję sobie sprawę, że dużo lepszym rozwiązaniem było by kupienie normalnego GPS. Miałbym w tedy pewność co do funkcjonalności urządzenie.

Z drugiej strony GPS potrzebny jest mi tylko od czasu do czasu na tzw. “domowy użytek” (nie prowadzę firmy transportowej bynajmniej).

Może ktoś miał już do czynienia z tymi bądź podobnymi modelami i wie coś o tym jak taki komórkowy GPS sprawdza się na drodze.

2. Czyn można wgrać do tych komórek"Automapę" - podobno jest to najlepsze oprogramowanie do GPSu

Słyszałem że są różne programy do nawigacji samochodowej w komórce. Jedne darmowe inne płatne. Nie wiem czy Automapa jest darmowa ale podobno jest najlepsza. Jaki program byście radzili?

3. Czy korzystanie z GPS-u jest płatne, tzn. czy operatorzy naliczają jakieś miesięczne opłaty do rachunku :?:

PS I tak na koniec czy jak mam telefon z WiFi to nawet jak korzystam z Hotspota to też płacę opertorowi za internet. Pytam bo nigdy nie miałem internetu w telefonie i nie wiem jak to jest z opłatami. A WiFi to chyba co innego niż WAP

  1. gps w telefonie to “bonus”. jeżeli masz wyświetlacz poniżej 2 cali to musisz mieć telefon przed sobą żeby coś zobaczyć.

  2. powinno się wgrać, jednak z telefonem otrzymujesz aplikacje nokia maps. osobiście mi wystarcza :smiley:

  3. tak, za nokia maps trzeba płacić, automapa podejrzewam że też

Wi-Fi - za hotspoty nic nie płacisz. jeżeli masz sieć wifi w domu to nawet lepiej bo telefon będzie się łączyć przez twojego neta a nie przez wap. wystarczy go ustawić i już…

  1. Sprawdza się znakomicie

  2. Nie ma wersji Automapy na Symbiana. Jest tylko na PC,PDA,PNA

  3. Nie, GPS jest bezpłatny

Nie

Zupełnie co innego

Ja mam komórkę z GPS (SPV M650 czyli HTC) w Orange razem z AutoMapą już ponad rok i jestem zadowolony.Jest to w pełni funkcjonalny GPS i nie ma żadnych dodatkowych opłat.Licencję na AutoMapę miałem na rok i przez ten czas mogłem ją aktualizować do nowych wersji.Po roku mogę dalej korzystać z AutoMapy tylko już bez aktualizacji.Naprawdę polecam.

Dzięki za szybką odpowiedź.

Obydwa telefony mają wyświetlacz ok 2.4 cala, 240 x 320 pixeli więc coś na nich można dostrzec.

http://www.ceneo.pl/1577339

http://www.ceneo.pl/1642498

Martwi mnie natomiast rozbieżność waszych ocen co do miesięcznych opłat za GPS

bo w sumie nadal nie wiem czy GPS jest darmowy czy nie.

A korzystanie z normalnych GPSów jest darmowe :?:

A co do WiFi to czy można ustawić w telefonie żeby komórka sama wyłapywała dostępne w pobliżu sieci np. Hotspoty?

Bo zakładając ze jestem np w podróży i chcę sprawdzić np. rokzład PKP na www, to nie mam za bardzo czasu grzebać w ustawieniach, fajnie gdyby komórka sama sie ustawiała.

Tobie się chyba myli GPRS z GPS-em

GPS, czyli Globalny System Pozycjonowania jest DARMOWY

Oczywiście

Jeśli chcesz kupić nową komórkę w sklepie bez simlocka,to musi ona mieć wbudowany odbirnik GPS i wtedy musisz dokupić jakąś mapę oddzielnie.Natomiast jeśli chcesz kupić u któregoś operatora,lub np. przedłużyć umowę,to mapę dostajesz gratis(oczywiście pozornie,bo wszystko jest wliczone w cenę telefonu i abonamentu).

Dzieki Mars za odpoweidź

Chodzi mi o GPS czyli nawigację samochodową, natomiast o GPRsie nic nie wiem (nie znam się), nie wiem jak to się je i do czego może być mi potrzebne.

Danke rivermoon za info

Przymierzam się do oferty Play w abonamencie za 65zł.

nie znalazłem tam jednak info jakie mapy do GPSu oni oferują.

Mamy zatem sprawę jasną. Za używanie GPS nie zapłacisz ani grosza

Czy nawigacja GPS Nokia Maps jest z przewodnikiem głosowym (który mówi skręć w lewo skręć w prawo) czy to tylko sama mapa na której mozna wytyczyć trasę? A moze jest on dodatkowo płatny? A inne softwery do GPSu w komórkach mają przewodnik głosowy? Ktoś wie?

Dowiedziałem się jednak ze GPS może korzystać w telefonie z GPRSu do szybszego łączenia się z satelitą, a za GPRS się płaci.

Tak więc należy wyłączyć w ustawieniach pozycjonowania w ustawieniach telefonu “wspomaganie GPS” i będzie za darmo ale bedzie się dłużej łączył.

Tak swoją drogą to nie wiem czy tu chodzi o to wspomaganie GPSu, które nazywa się A-GPS czy o coś innego.

Assisted-GPS tak to chyba się zwie.

tak, nokia maps ma przewodnik głosowy. pobierasz go przez Nokia MapLoader a przy okazji ten programik sprawdza czy masz najnowszą wersje map. w tym programie wybierasz jakie mapy będziesz mieć w telefonie, np mape Polski, Niemiec, Czech czy Słowacji itd.

Tak, Nokia Maps jest aplikacją płatną. Dokładne ceny poznasz jak wybierzesz w programie opcję kupowania

Każda nawigacja musi mieć głosowe komendy, gdyż inaczej jej istnienie nie miałoby sensu

Nie. To nie o to chodzi. Są aplikacje, które pobierają z sieci dane dotyczące położenia satelitów i dzięki temu odbiornik GPS nie musi ich za każdym razem szukać. To są małe paczki danych i wystarczy raz na tydzień przeprowadzić taką synchronizację bez uszczerbku dla portfela

Nokia maps kożysta z połączenia z gprs cały czas podczas “nawigowania” i za to trzeba troche zapłacić , telefony noki z wbudowanym odbiornikem GPS nie są dobrym rozwiązaniem dlatego że większość tych telefonów jest opartych na systemie symbian a jak wiadomo nie ma zawiele map aby jednocześnie prawidłowo współpracowały i z systemem i GPS-em , najlepszym rozwiązaniem jest zakup tzw. palmtopa z modułem gsm/telefoni komórkowej i wbudowanym GPS-em opartym o system windows mobile 5 lub 6 , wtenczas pod tym systemem nie ma żadnego kłopotu z kożystania z jakiejkolwiek dostępnej na rynku nawigacjii głosowej , najbardziej popularne systemy nawigacji to automapa i tomtom , moim i to wyłącznie moim zdaniem tomtom jest bardziej odpowiedni do kożystania po polsce jeżeli chodzi o dane teleadresowe mniejszych miejscowości , natomiast automapa jest bardziej dokładna w większych miastach, godne polecenia palmtopy z modułami gsm to MIO 701 702 ale są tp urządzenia drogie no i trzeba by dołożyć drugie 500zł. A tak podsumowując używałem już wielu map ale zawsze wracałem do tomtoma , przeważa nad automapą prostata obsługi , dokładnością bardzo niewiele się różnią.

Wczytujesz mapę przy pomocy Nokia Map Loader i pracujesz offline. Żaden GPRS nie jest potrzebny

może w SE K702i

W sumie jednak najbliżej mi jednak do Samsunga i780 a on korzysta z Automapy (może działać w 3D) a nie Nokia Maps.

Tak więc NokiaMaps się nie przejmuję.

A pytałem się w salonie Play o GPRS i tam mi powiedziano, że nie płaci się za GPRS.

Zapytałem się tak w ogóle, za które z dostępnych w tych najnowszy komórkach usługi się płaci,

w odpowiedzi dowiedziałem się, że tylko za WAP i połączenia telefoniczne.

A WAP jak wiadomo można przy dobrych wiatrach zastąpić WiFi. :slight_smile:

Dowiedziałem się także, że - np. w Samsungu i780 pierwszy rok korzystania z nawigacji samochodowej (Automapa) jest za free.

Później jednak trzeba wykupić subskrypcję na kolejny rok. Wykupuje się ją jednak nie u operatora np. Play a na http://www.automapa.com.pl.

Natomiast sam operator komórkowy np. Play nie pobiera w ogóle opłat za GPS.

Ten samsung posiada system windows mobile zresztą omnia chyba też a jak wyżej napisałem na tych systemamach działa 95% dostępnych na świecie nawigacji , więc w przyszłości możesz zainstalować jakomkolwiek nawigacje , automapa chyba jako jedyna posiada ograniczenia czasowe (subskrypcje roczne) a np. raz kupiony tomtom działa bez ograniczeń. I jeszcze raz powtórze po poprzednikach kożystanie z satelit GPS jest darmowe , jedynie za co trzeba zapłacić to za mapy i programy wykożystujące możliwości GPS-u.