Czy gra w pełni wykorzystuje karte graficzną?


(Kai_7910) #1

Witam. Posiadam Laptopa Lenovo Y580 z windowsem 8, prockiem I7 3630QM, Grafiką NVidia GeForce GTX 660M. Zainstalowałem grę TERA Online i budziła ona moje wątpliwości bo oglądając ją wcześniej na youtube wyglądała o wiele lepiej. Później zorientowałem się, że gram na minimalnych ustawieniach. Jednak po zmienieniu ustawień na średnie gra muli, przycina i to ostro. Nie powinno tak być. Cztałem na forach, że ludzie grają w tą grę i inne o wiele bardziej wymagające i gry te nie przycinają. Czy jest to wina starych sterowników? Przed włączeniem gry ustawiam w Lenovo Energy Management dynamiczną grafikę Lenovo a grę otwieram PPM wybierając "Uruchom z procesorem graficznym NVidia o wysokiej wydajności" Nie wiem nawet czy posiadam DirectXa...:confused: Niestety nie znam się na tym byt dobrze ale wiem, że ta gra powinna lepiej chodzić. Jak mogę sprawdzić z jakiej karty graficznej i jakiego taktowania procesora korzysta gra? Czy mam zainstalować nowsze sterowniki? Wrzucam screena aktualnie zainstalowanych sterowników.


(falcon89) #2

Sprawdź nowsze sterowniki http://www.nvidia.pl/Download/index.aspx?lang=pl (najnowsze są 314.07)


(CHUDYxp) #3

Na początek zainstaluj to DIrectX nawet jeśli już masz to nic się nie stanie , na filmiki na YT nie patrz bo są one nagrywane zapewne na komputerach stacjonarnych z mocnymi podzespołami , inne gry działają na jakich detalach ??


(Kai_7910) #4

Ogólnie gdy włączam dynamiczną grafkę Lenovo, wchodze na tą sronę —> http://systemrequirementslab.com/cyri i wybieram dowolną grę to za każdym razem wykrywa mi grafikęInel HD Graphics zamiast GTX. Filmik na youtube był nagrywany na takim samym laptopie jak mój, tutaj link, opis sprzętu w opisie: http://www.youtube.com/watch?v=qlxa37cuAXI


(Jaro070) #5

To pewnie wina temperatur, ta wersja Core i7 ma bardzo wysokie TDP, więc grzeje się cały laptop (a dysk osiąga temperaturę niemal krytyczną). Sprzwdź czy w Panelu Sterowania NVIDIA jest ustawiony GTX jako podstawowa do tej gry, a globalnie jest na Auto. Grasz na laptopie podłączonym do prądu? Bo jak nie to GTX ma ustawione ~50% taktowania.


(Kai_7910) #6

Czy ten direct 9 nie bedzie za stary? Są juz jedenastki a ja mam wina 8. Czy nie powinien byc nowszy?

Dodane 09.03.2013 (So) 13:04

Sprawdzałem temperatury i były ok. Bez przesady, dysk nie nagrzeje się do krytycznej temperatury zaraz po uruchomieniu komputera i gry. Wydaje mi się, że mimo tego iż uruchamiam dynamiczną grafikę lenovo i włączam gre PPM i wybieram procesor nvidii to gra i tak włącza sie na intel hd graphics. Nvidia jest ustawiona do tej gry i gram na podlaczonym do pradu lapku.

Dodane 09.03.2013 (So) 13:11

Wygląda to tak jakbym w ogóle nie mógł przełączyć się na GTX 660 tylko cały czas działal na intelu.

Dodane 09.03.2013 (So) 13:21

http://imageshack.us/photo/my-images/850/53602598.jpg/ screen z HWMonitor z uruchomioną grą prawym przycikiem myszy z grafiką nvidii i trybem dynamicznej grafiki lenovo. Chyba powinno tu być widac grafike nvidii natomiast nie ma nic.


(CHUDYxp) #7

Co z tego iż masz Windows 8 i co z tego iż jest DX11 skoro gra ma w wymaganiach DirectX 9.0c . A inne gry normalnie działają na grafice Nvidia ?? . Aha i strona na której sprawdzasz czy gra będzie działać lubi kłamać w żywe oczy .


(Kai_7910) #8

Nie mam zainstalowanych innych gier. Powiedz mi jak sprawdzić z jakiej rzeczywiście grafikii korzysta gra podczas gdy jest uruchomiona? Bo wszystko wskazuje na Intel HD.


(Jaro070) #9

Sprawdź w GPU-Z czy zmieniają się częstotliwości dla GTX-a. Zaznacz tylko opcję żeby zapisywało log (sensors > log to file).


(Kai_7910) #10

Niebardzo rozumiem. Mam ściągnąć ten program GPU-Z i uruchomić go w trakcie gry? Czy normalnie?


(Jaro070) #11

W trakcie gry.


(Kai_7910) #12

Ok zaraz to zrobie i co HWMonitor nie wiem czy zauważyłeś ale na samej górze jest napisane Lenovo Invalid.


(Jaro070) #13

Trochę dziwne, masz zainstalowane wszystkie sterowniki?


(Kai_7910) #14

Jak długo ma być uruchomiony ten GPU-Z?


(Jaro070) #15

Włącz go wtedy jak będziesz grać.


(Kai_7910) #16

Już zrobione. Częstotliwości wcią były takie same. Wrzucam loga.

http://www.wklej.org/id/976430/

Chyba mam wszystko zainstalowane. Co prawda usunąłem jakieś programy które były wgrane od razu z laptopem ale to nic waznego, konsultowałem to na forum.


(witek-pl) #17

W sterach powinieneś mieć jeszcze driver nvidia optimus (czy jakoś tam, nie pamiętam już jak miałem w laptopie). Jak dajesz prawym na exe`cu gry powinieneś mieć wybór na jakiej karcie grafiki chcesz uruchomić.

EDIT:

No tak przeoczyłem że napisałeś.


(Kai_7910) #18

Przeczytaj moje wcześniejsze posty. Zaznaczam, że chcę uruchomić grę za poocą grafiki nvidii a mimo to cały czas uruchamia się z intel hd.

Zaaktualizowałem sterowniki nvidii i nic sie nie zmieniło. Nie wiem czy dzwonić do serwisu czy jak…

Pomimo tego, że zmieniam w panelu sterowania Nvidii aby tą gre (Tera Onine) domyślnie uruchamiało z grafiką nvidii to za każdym razem gdy klikam na launcher PPM to domyślnie ustawiona jest grafika intela. Tak czy siak klima eby uruchomic z grafiką nvidii a i tak włącza się Intel. Chyba wypróbowałem już wszystkie sposoby, co robić dalej?


(Jaro070) #19

A globalnie masz ustawione na Auto czy na NVIDIA?


(Kai_7910) #20

Zmieniałem z auto na nvidia i również nic to nie daje.

Może jeszcze jakaś wskazówka. W prawym dolnym rogu klikam “Pokaż ukryte ikony” i wybieram Nvidię. Aktywność karty graficznej pokazuje 1 program “ccsvchst.exe”. Gdy włączam Terę Online na pasku aktywnosci nvidii tera jednak się nie pokazuje więc na 100% Nvidia nie jest używana.