Czy gtx 1050 ti będzie działać? (stary dell)

Hejka drobne pytanie mam komputer oparty na dell optiplex 755 i c2q 6600 z zestawu za 300/400 pln dobrych programów.
Do zakupienia została mi jeszcze karta graficzna.Nby sugerowane są używane gt730/hd 6770/gtx 750oc ale zdecydowanie wolę zakupić do zestawu nowy komponent.
Spowodowane jest to moim lenistwem (nie chce mi się szukać) a także chce mieć pewność że gpu wytrzyma przez jakiś 1-1,5 rok a zakup części używanej to jednak ryzyko.
Resztę i tak jakoś na wiosnę podmienię całym setem pod 8 generację intela. Ale do 1080 ti którą chcę tam włożyć pewnie uzbieram za jakiś rok może półtora (wcześniej kupię i3 a potem i7).
Tyle wstępu a przechodząc do konkretów. Posiadam 700 pln fajnie by było żeby została minimum stówka ale w ostateczności mogę wydać całą kwotę. Myślę że najoptymalniejszy wybór to gtx 1050 ti.
Boję się tylko czy się zmieści i będzie kompatybilny z resztą zestawu. Z tego co mówił prowadzący

  1. karta ma być 1 slotowa
  2. są jakieś problemy ze śledziami
  3. długść max 26cm bo jest bardzo mała a kondensatory na płycie są dosyć duże
  4. mało mocy s28 model MT https://www.dell.com/downloads/global/products/optix/en/opti_755_techspecs.pdf s26 https://www.dell.com/downloads/global/products/optix/en/opti_755_techspecs.pdf
  5. mója własna obawa bo płyta główna jest bardzo stara i czy nowoczesna płyta główna da radę.
    Myślę że alternatywą może być zakup gt1030 karty tańszej znacznie słabszej ale pozwoli mi przetrwać do zakupu mocniejszych komponentów.

W przyszłości fajnie by pogrywać w gry AAA ale na ten moment zależy mi jedynie na jakichkolwiek ustawieniach osiągnąć powyżej 60 fps minimalnych w cs:go a to gt 1030 powinien mi zapewnić. Do tego bedzie można kupić jakiś bardzo wydajny zasilacz (którego chyba i tak nie zmienię bo obecny bardzo mocno się trzyma w obudowie pomimo odkręcenia all śrubek)
Zatem co wybrać? gt 1030/gtx1050 ti i konkretnie który model. Pozdrawiam

P.S
Ew. większa ilość wiadomości o wymaganiach karty graficznej -->
https://youtu.be/xPsezb5gCFQ?t=7m36s 7:36-11:26 Mówi o wymaganiach fizycznych stawianych karcie graficznej w zestawie za 300pln

https://youtu.be/F5mr6U0Af3Y?t=4m51s 4:51- 6 mówi o wersji za 400 pln ale różniącej się jedynie gpu

Widzę że widziałeś materiały z kompami za 300 i 400 zeta.
Skoro tam 750 poszło to 1050 tym bardziej poleci tylko upewnij się że zasilacz wyrobi bo jeżeli masz fabryczny to może nie udźwignąć.

1 polubienie

Akurat nie znam się jeszcze na tyle żeby to samodzielnie stwierdzić. Dlatego wstawiłem wszystkie dane o zasilaczu żeby ktoś obeznany spojrzał :wink:

Mógłbyś to rozszerzyć? Bo dziwna się wydaje logika --> poszła starsza karta to nowsza też pójdzie. Masz na myśli śledzie/sloty/kondensatory?

i 3 punkt w ostateczności mógłbym spróbować zakupić teraz gpu a za miesiąc zasilacz (odwrotna niestety odpada ) tak że zasilacz popracuje tylko przez chwilę

Jak widać do 1050 rekomendują zasilacz 300W więc jak masz ten 300W to powinno dać radę.
Wersje są różne w zależności od producenta a i każdy ma po kilka wersji więc musisz dobrać taką która fizycznie wlezie, jak nie to możesz dokupić “riser” i umieścić kartę w praktycznie dowolnej pozycji.
Fakt że te komputery mają nietypowo umieszczoną płytę to jeszcze nielogicznie rozmieszczone śledzie i wszystko tam przeszkadza wkoło w zamontowaniu normalnej karty…

Jeżeli faktycznie musi to być karta jednoslotowa to możesz mieć problem ze znalezieniem takiej ale jak napisałem wyżej “riser pci-e” powinien ułatwić montaż.

1 polubienie

Z tego co widzę mam 305 i słabszy cpu niż oni oczekują więc na spokojnie zasilacza starczy.

Nie mam pojęcia jak dobrać kartę do płyty :stuck_out_tongue: ale najtańsza z opiniami na + mam nadzieję że styknie
??

Jednoslotowa tzn? bo w sumie nad tym kiedyś myślałem ale w necie nie znalazłem odpowiedzi chyba że ślepy jestem. Wydaje mi się że śledź to płytka z tyłu gdzie są wtyczki do monitora a slot to połączenie z płytą główną kłopot w tym że nie widziałem na zdjęciach płyty z dwoma wejściami do komputera.

Mógłbyś powiedzieć jak podłączyć riser bo z tego co widzę jest bardzo krótki więc ciężko będzie gdzieś umocować cpu żeby nie stykał się z jakąś częścią. Po za tym z tego co widzę cena takiego risera jest dosyć wysoka i raczej nie mam szans żeby kupić i gtx 1050ti i risera

Na jednego śledzia, przejrzałem na szybko jakie są dostępne 1050-tki i wszystkie mają dwa podwójnego śledzia czyli i śledziami i chłodzeniem zajmują dwa sloty, te Delle mają PCI-E na samej górze i pozycja jest odwrotna do innych PC zatem chłodzenie i 2-gi śledź będzie skierowany ku górze więc brak śledzia i możliwe że brak miejsca na chłodzenie…
W jednym z filmików z PC za 300 lub 400 było pokazane o co chodzi.
W tym wypadku może pomóc “riser” ale też niekoniecznie może ci się to zmieścić jeżeli na samym dole nie masz wolnego śledzia na którym by to nie kolidowało z płytą.

Masz i długi, ale musiał byś mieć jeden czy dwa wolne sloty poniżej płyty głównej ewentualnie umieścić kartę w pozycji pionowej i kable wciągnąć sobie przez śledzia.

Masz przykładową aukcję http://allegro.pl/tasma-riser-pci-e-pcie-pci-express-16x-i6906822004.html
Jak widzisz takie drogie to to nie jest.

Zmyliło mnie po prostu wymienne stosowanie śledź/slot :wink:

Masz na myśli że przez to że slot jest na górze i odwrotnie ustawiony
1 Kondensatory będą zahaczały o chłodzenie
2. 2 slot trafii w blachę zamiast w otwór?

Mam 4 gniazda
x16, x1 i 2 nieoznaczone na płycie ale odznaczające się kolorem od pozostałych

I teraz pytanie Czy są to x 8???
Jeśli tak to nie można kosztem niewielkich spadków fps podłączyć karty tam a pełnię mocy uzyskać po zakupie nowej platformy?

Drugą możliwość stanowi użycie risera. Łącznie posiadam 4 wolne śledzie więc miejsca jest od groma (w tym przypadku nie będzie problemu z tą kartą?). Ale pojawiają się tutaj dwa problemy. Po pierwsze. czy puste gniazdo nie będzie kolidowało z kartą? Po drugie jak zamontować risera na sztywno bo nie wyobrażam sobie Żeby taki duży podzespół swobodnie sobie majtał :stuck_out_tongue: po za tym jak podpiąć monitor przy czymś takim :stuck_out_tongue:

Osobiście wolałbym jeśli byłaby możliwość i nie powodowało zepsucia karty opcja nr. 1 :wink:

I chciałbym też z góry podziękować za mozolne tłumaczenie i pomoc pewnemu tumanowi zawiłości współczesnej technologii :stuck_out_tongue: zwłaszcza że na innym forum gdzie jednocześnie napisałem odpisały 3 osoby każda bezsensownie nabijając posta ;(

I bym zapomniał Czy 1050 którą podesłałem wyżej wydaje się być ok? Czy proponujesz inną bardziej pasującą do zestawu.

W przypadku odrzucenia pomysłu nr 1 podesłałbyś pasujący riser bo jest w allegro tyle dziwnych nie nzanych nazw że nie wiem która do czego może służyć :stuck_out_tongue:

//EDIT Doczytałem sformułowanie poniżej płyty głównej niestety płyta główna jest na całą powierzchnię obudowy zawyjątkiem paska na górze gdzie są wejścia na dyski i zasilacz

//EDIT V2 Ewentualnie wyjąć GPU tak jak na podesłanym zdjęciu i położyć gdzieś z dołu. I pytanie bo GPU widziałem raz na żywo :stuck_out_tongue: Czy nie ma też potrzeby użycia wtyczki jakiejś wtyczki od zasilacza xxx pin i czy ona sięgnie tak daleko ?

Obie odpowiedzi są poprawne.
Ponadto, zbyt długa karta może nie zmieścić się z chłodzeniem procesora - to duże czarne.

Te białe to zwykłe PCI, kiedyś miałem jakiegoś Radeona pod ten slot ale dziś wszystko jest na PCI-E x16.
Ten mały czarny to x1.
Nooo, mam w kompie córki GT720 na PCI-E x8
Tu masz wzory jaki slot jak wygląda.

Powinno kolidować bo złącze musi w nie wejść gdy karta będzie dopasowana do śledzia.

Pamiętaj że monitora nie podpinasz na sztywno, kabel jest elastyczny, możesz kartę położyć na zewnątrz jak na zdjęciu w którymś z postów wyżej lub położyć na jakimś kawałku gumy na dnie obudowy i ją zamknąć a pustym śledziem doprowadzić kabel od monitora.
Użyj wyobraźni i zdolności technicznych, nie po to tyle ewoluowaliśmy aby się ograniczać.
Powyżej wkleiłem ci riser, przy jego użyciu możesz wybrać dowolną kartę.

1 polubienie

Okej ostatnie pytanie Czy zanim zakupię risera mogę podłączyć gpu do pci //bez e// ??? Pytanie ze względu na długi czas wysyłki która może trwać aż 45 dni ;(

Masz powyżej obrazek, ładnie opisany które złącze jest które.
Czy PCI i PCI-E wyglądają tak samo?
Jeżeli nie to logika nakazuje wnioskować że karta nie będzie pasować.
Kompatybilność mają tylko PCI-E- w x16 będzie działać zarówno x1, x8 jak i x16, niestety w x1 nie wsadzisz x8 ani x16.
PCI to całkiem inne złącze.
Możesz poszukać risera z wysyłką natychmiastową.
Tu masz w znanym sklepie ale cena wyższa https://www.komputronik.pl/product/343222/thermaltake-riser-tasma-pci-e-x16.html
Z pewnością jak pogrzebiesz to znajdziesz coś natychmiastowego.

1 polubienie

Pomysł się wziął z niedokładnego przeczytania tego artykułu
Wywnioskowałem z niego że do gniazda x4 ktoś podłączył kartę x 16 a okazało się że do x 16 podłączył x16/x8/x4… bo inaczej się nie dało.

Niestety nie mogę zapłacić aż tyle za risera. A z tego co szukałem taniej i z podobnym czasem przysłki nie widziałem. Codziennie przejeżdżam koło giełd komputerowych i może tam znajdę coś pomiędzy

Podsumowując kupuję najlepszą do 660 tj
Zakupuję riser
i kładę gpu gdzieś obok komputera

Dziękuję za pomoc i chyba można zamknąć