Czy instalacja Linuxa na drugiej partycji jest bezpieczna?

Więc mam problem taki że się cykam że mi coś walnie przy instalacji.
Mam win 8 będę robił jutro drugą partycje i instalował na niej linuxa że by go po testować.
Mam na wirtualnej maszynie ale muli przez małą ilość mb vram.

Jest bezpieczna. O ile nie wydasz polecenia “zaorania wszystkiego na dysku” podczas instalacji. Po prostu czytaj wszystko, nie spiesz się. Będzie dobrze.

Na pewno???
Znam się a pytam xdd

To jest wręcz pewne że grub2 nadpisze bootloader-a.

To zwiększ ilość przydzielonej pamięci…

Instaluje akurat elementary os

Ustawiłem w VB 128mb czyli MAX

Przy grzebaniu w partycjach zawsze coś może pójść “nie tak”. Dowiedz się jak i czym wykonać kopię zapasową Świętego Windows 8. Zabezpiecz też ważne dane, np. sejwy z Metina :stuck_out_tongue_winking_eye:

Poszukaj informacji o typach tablic partycji (GTP, BIOS-MBR) i sprawdź w jakim “trybie” zainstalowany jest Windows 8. W tym samym trybie musi być zainstalowany linuks.

Save mam w steam cloud
System win i istalke na partycji bo to lapek partycje już zrobiłem nawet przerzucałem pliki śmiga jak miło
Instalkę znaczne za jakiś czas.
Win jest w trybie normalny więc Linux też instaluje w domyślnym
Dzięki wam za pomoc.

Mam jeszcze pytanie jak wygląda wybór systemu przy odpalaniu kompa po zainstalowaniu Linuxa obo win 8.

Zainstaluj sobie raczej Linux Mint Cinnamon. Instalowałem elementary os i nie byłem zadowolony. Z Linux Mint jestem bardzo zadowolony.

Tak jak w temacie.
Bo sie obawiam że będę musiał grzebać w biosie.
Dodam że system ma być na osobnej partycji.

Czy instalacja Linuxa na drugiej partycji jest bezpieczna? a to co to jest?

edit:

w ogole to najlepiej jest poczytać sobie COKOLWIEK na temat linuksa w wyszukiwarce google. ale po co.

Jest różnica bo pytam się o uszkodzenie systemu a tu możliwości przełączania przy starcie

Pytanie jest zbyt ogólne. Problem możesz mieć ze wszystkim, jeśli nie wiesz co robisz, nawet z wyborem systemu, kiedy nieprawidłowo zainstalujesz bootloader, ale przy prawidłowo wykonanej instalacji, po uruchomieniu komputera zobaczysz ekran wyboru systemu GRUB.

Scalam wątki, bo opisywane problemy/wątpliwości dotyczą tego samego.

Jakbyś korzystał z UEFI, to wtedy jeden problem odpada (nadpisanie bootloadera), ale i tak będziesz musieć jakąś partycję pomniejszyć lub sformatować/nadpisać.