Czy instalacja Win 10 z pozostawieniem danych jest bezpieczna?

Mam na myśli czy będzie jakiś błąd przez zostawienie plików.
Kiedyś miałem sytuacje na inny komputerze że system ładował się topornie i procek miał 100% obciążenia po resecie system się sypał.
Więc chciałbym się dowiedzieć czym może się skończyć i jak naprawiać takie błędy???
Proszę o szybką odpowiedzi.
Pozdrawiam.

Jeżeli zostawisz swoje zdjęcia, dokumenty i filmy na partycji niesystemowej i tylko sformatujesz partycję gdzie jest system i na niej zainstulejsz wspomniany system (na partycji systemowej), wtedy będzie w porządku.

no to słabo
bo nie mam zamiaru pobierać 300gb naraz ze steam itd

Nawet jakbyś zostawił steam na innej partycji niż systemowa i tak stracisz dostęp do niego i będziesz musiał przeinstalować. Powód będzie brak kluczy w rejestrze od steam i wywali błąd. O ile myślałeś o postawieniu systemu na nowo. Natomiast jeżeli zrobisz tzw. uaktualnienie z zachowaniem plików, to powinno być w porządku.

Temat zamknięty

Wiem, że temat zamknięty, ale dorzucę cos od siebie: Seba228215 trochę się rozmija z prawdą odnośnie Steam.
Nie wiem jak u Ciebie wygląda aktualnie sytuacja z partycjami, ale zakładam, że skoro na C masz 300GB plików Steam’a to pewnie masz cały dysk w jednym kawałku.
Jeśli masz aktualnie na dysku więcej wolnego miejsca, niż zajmują Ci pliki, które chcesz pozostawić, to możesz wydzielić sobie przed reinstalacją systemu osobną partycję, wrzucić na nią katalog Steam, zrobić spokojnie reinstalację systemu na C, a po niej zainstalować Steam ponownie, z tą różnicą, że jako katalog instalacji wskażesz ten na drugiej partycji (w domyśle D). Na dzień dobry gier nie będziesz miał zainstalowanych, ale jak wybierzesz instaluj, to Steam najpierw sprawdzi, czy na dysku masz pliki (a będziesz miał), więc jedynie je sobie zweryfikuje i doda odpowiednie wpisy do rejestru, zainstaluje wymagane biblioteki i gra będzie gotowa.
Możesz ten sam efekt uzyskac, jeśli nie masz wolnego miejsca na partycji, aby ja od razu wydzielić, ale masz np. dysk zewnętrzny z odpowiednią ilością miejsca-wtedy wrzucasz katalog Steam na dysk, podczas instalacji systemu dzielisz dysk w komputerze na partycje i po wszystkim wrzucasz katalog Steam na D. Przydatne na przyszłość, bo wtedy możesz robić reinstalacje na dysku C bez martwienia się o pliki gry. Podobnie, p[rzy okazji reinstalacji, warto wyodrębnic sobie partycje na dokumenty - przydatne z podobnych powodów.
Aha — pliki gry to jedno, savy to drugie. Większość gier na Steam ma aktualnie wrzucane savy w chmurę, więc teoretycznie jak odpalisz grę po reinstalacji, to powinna ona ściągnąć ostatni wykonany save i powinieneś zacząć w tym samym miejscu. Kluczowe tutaj jest słowo “większość”. Starsze tytuły (i o dziwno niektóre nie aż tak stare) jednak nie wspiera tej przydatnej funkcji. Dla pewności zatem warto też manualnie zrobić kopię plików ze stanem gry. Najczęściej są one trzymane w katalogu Dokumenty w profilu użytkownika, w katalogu z nazwą gry lub producenta. Rzadziej, ale też się zdarza, gdzieś w drzewku plików Steam, wtedy problem sam się rozwiązuje przy kopiowaniu całego katalogu. Czasem też się zdarza, że lądują gdzieś w katalogu AppData. Najlepiej, jak nie mamy pewności, zapytać Google gdzie dana gra trzyma zapisy — na 100% znajdziemy odpowiedź.
To chyba tyle:)

Ja miałem go na D i po formacie systemowego C steam nie chciał u mnie zadziałać, bo coś mu brakowało w rejestrze i wymagał przeinstalowania. Nie wiem jak teraz, jeżeli chodzi o detale. Natomiast gry mają zapisy plików w steamapps.

Zapewne nie chciał działać, bo na nowym systemie trzeba go ponownie zainstalować. Robi się to w tym samym katalogu, co był zainstalowany wcześniej (np. D:\Steam) i tyle. Gry, które są na dysku podczas “instalacji” sprawdzają jedynie poprawność plików, instalują DX i swoje bibliotek i są gotowe do działania. Co do saveów to tak jak pisałem: niektóre w steamapps, niektóre w dokumentach użytkownika, niektóre w AppData użytkownika, wszystko zależy, jak twórca to sobie obmyślił. Jak długo gra wspiera cloud-save, to w sumie nas nie interesuje, ale jeśli nie wspiera, a nie chcemy utracić postępów, to jak najbardziej powinniśmy się tym zainteresować.

1 polubienie