Czy instalacja Windowsa 98 to jest sensowna decyzja?


(mikber18) #1

Witam,

Zastanawiam się czy instalacja Windowsa 98 na bardzo starym komputerze nie jest sensowniejsze od Instalacji Windows XP. No bo znając życie Windows XP udźwignie konfiguracje komputera ale z drugiej stony Windows 98 będzie bardziej obeznany w systemie bo był on stworzony w tej epoce że tak powiem :). Co myślicie, nie lepiej instalować Windowsa 98??


(Szotek5) #2

A może tak pośrednio czyli Windows 2000 :). Na 98 nie odpalisz większą część nowych programów, na 2000 już tak.

Może podasz konfig komputera?


(przybylski) #3

Oczywiście, że nie. Wiele programów nie działa już na tym systemie, poza tym nie ma już do niego poprawek bezpieczeństwa.

O instalacji firefoxa, gadu-gadu - zapomnij.

Jak XP udźwignie sprzęt to już lepiej go zainstalować , chociaż powiem Ci, że np już nie ma i nie będzie Internet Explorera 9 do niego. Poza tym system niedługo również odejdzie w zapomnienie i nie będzie do niego poprawek.

A najbardziej polecam Linuxa.


(Łukasz14) #4

mikber18 , a jaka jest konfiguracja tego komputera? Tak jak kolega wyżej proponował bym jakąś lekką dystrybucję linuxa, niżeli instalowanie (starego - nie ma co się oszukiwać) systemu operacyjnego.


(mikber18) #5

A no to w takim wypadku już chyba mi się odechciało... No coz postawimy na nowo Windowsa XP. Był on tam już do momentu gdy któregoś dnia system stwerdził że sie przestanie bootować. Podejżewam że instalacja najnowszej wersji skype mogła go zabić. Konfiguracji nie znam ale Intel Pentium II lub III 128mb RAMu, tak mi się wydaje. Komputer ma 16 lat i tak naprawde już nadaje się do muzeum :slight_smile:


(Szotek5) #6

mikber18 , jeśli koniecznie Windows to spróbuj Windows 2000, jeśli nie jakaś lekka odmiana Linuxa, tak jak mówili koledzy wyżej.


(mikber18) #7

A jaka jest najlepsza dystrybucja linuxa na starego kompa. Jakaś starsza wersja Ubuntu może. Tak naprawde zależy mi tylko i wyłącznie na możliwości połączenia się z internetem i to jest wszystko. System może nawet wyglądać obrzydliwie jeżeli spowodowało by to że dałbym radę wykrzesać z kompa jeszcze kilka dodatkowych koni :slight_smile:


(djl) #8

Ja jednak bym stawiał na Windows 98se + SP3 (beta) + KernelEx i nawet najnowsza opera, Flash itp chodzi bez problemu !

Komp to: PIII 600Mhz, 256MB RAM, Dysk 10GB, a śmiga jak jakiś Pentum 4 z 1GB ram !

Literatura (EN): http://www.msfn.org/board/forum/91-windows-9x-member-projects/


(Freeq52) #9

A według mnie to powinieneś zastanowić się poważnie nad XP. Pomijając fakt, że system będzie wspierany jeszcze te kilka lat, to odpalisz na nim prawie wszystko, oprócz IE9 i kilku gier :slight_smile: Na necie jest całe mnóstwo poradników, jak zminimalizować zużycie zasobów pobieranych przez XP, począwszy od zmiany wyglądu na ten standardowy, znany z 95/98, skończywszy na wyłączeniu zbędnych bajerów/ficzerów/śmieci domyślnie włączonych. Jak by Ci się chciało to zrobić, to miałbyś dobrze działający, sprawny system, na którym zainstalujesz/uruchomisz prawie wszystko. Osobiście mam zapasowy komputer z starym Duronem 750MHz, 256RAM, GF2 i po odpowiednim ustawieniu wszystkiego komputer chodzi jak burza :slight_smile: A znam jeszcze słabsze komputery, na których XP chodzi całkiem znośnie. No chyba, że naprawdę masz kompa sprzed 20 laty :slight_smile:


(mikber18) #10

No dobrze... Zainstaluje Windowsa XP i po wylaczam wszystko co tylko mozliwe :smiley: :D... zobaczymy jak bedzie chodzilo :slight_smile:

pozdrawiam


(Tux4) #11

mikber18 ,

GeeXbox: http://www1.geexbox.org/releases/2.0-al ... eglibc.iso

XBMC: http://ftp.osuosl.org/pub/xbmc/releases ... 1-live.iso

jeżeli chcesz tylko do multimediów (Media Center)

Jolicloud: http://www.jolicloud.com/download/jolic ... /thank-you

jeżeli chcesz tylko do internetu

do lekkich rzeczy polecam:

Damn Small Linux (DSL): http://www.damnsmalllinux.org/download.html


(nyczaj100) #12

Zdecydowanie polecam Windows XP, choć i on jest już przestarzały. W WinXP trzeba wyłączyć wszelkie efekty, jesli ma chodzić na starym kompie. Nie będę oryginalny jeśli stwierdzę, że warto rozważyć nowy komputer z Windows 7 lub przynajmniej używany, ale młodszy od tego na którym chcesz zainstalować 98 lub XP. Na Allegro używane, ale nie bardzo stare komputery nie są drogie. Jeśli jednak stary komputer na razie musi zostać warto pomyśleć o powiększeniu pamięci (trzeba przedtem zidentyfikować typ pamięci programem SIW). Dodanie ramu nawet na starym komputerze da odczuwalne efekty.


(mikber18) #13

Dzieki wielkie....

a wiec Windows XP zainstalowany i przegladarka internetowa.... komputer dziala bez zarzutu. Moja dziewczyna i tak dostaje nowy komputer na urodziny czerwiec wiec nie jest to wiekszy problem

Najwazniesze ze Internet dziala i Microsoft Office rowniez :slight_smile:


(sla17) #14

przybylski , przecież instalacja Gadu-Gadu na 'dzisiejszym' komputerze to grzech. Tym bardziej, że istnieje wiele alternatyw (WTW, Pidgin, Miranda IM, Kadu)

Firefox? Nie będę mówił, bo tutaj zdania są podzielone, osobiście wolę Operę :wink:

Instalowałbym XP, jest to fajny system, większość programów nadal wspiera ten (moim zdaniem najlepszy no ale wszystko idzie do przodu, i to co dobre, się kończy) system. Wystarczy skroić, wyłączyć co się da, usunąć śmieci i powinno być dobrze. Nie miałbym żadnych zmartwień, bo IE chyba mało kto korzysta dzisiaj, a programy można dobrać tak, by nie zajmowały wszystkiego :wink:

Linux? Też może być, tym bardziej, że chodzi tylko o internet i pakiet biurowy :wink:


(przybylski) #15

Na Windowsie korzystam z Aqq, na Linuxie z Kadu, na Mac OS X z Tlena.

Ale to nie jest istota tematu, zauważ, że jest wiele osób które z tego nie korzystają, i jak im napiszesz, że nie odpali tych popularnych programów to im to nie będzie odpowiadać. Oczywiscie mozna i warto polecac alternatywy, ale nie w kazdym przypadku trzeba wszystkim je wciskac. Pozdrawiam.


(sla17) #16

No wiesz, przy takim sprzęcie raczej powinno liczyć się każde zaoszczędzone MB, a instalując GG na takim sprzęcie, to samobójstwo.

No i dobrze, ja na Windowsie używam Mirandę IM, na Linuxie Pidgina, bo mi odpowiadają. Ale już na Windowsie, Pidgin mi nie podchodzi :stuck_out_tongue_winking_eye:


(pawcio1212) #17

może Lubuntu 11.04

http://www.ubucentrum.net/2011/04/lubun ... rania.html

tam jest link do ściągnięcia i wymagania czyli 128 MB i Pentium 2

jak do internetu i gg to wystarczy

office przez wine tez się da zainstalować i nie ma problemów


(roobal) #18

W takim razie Puppy Linux powinien Cię zadowolić i będzie działać na pewno szybciej, niż XP.

Pozdrawiam!


(Tux4) #19

No to Jolicloud :wink:

http://www.jolicloud.com/download/jolic ... /thank-you


(Ntfss) #20

Właśnie, że może uruchamiać nowe programy ale nie wszystkie. Trzeba zainstalować kernelx i wtedy można np. zainstalować FF3 ale nie wiem czy FF4 będzie działać. Flash niestety musi być 9...