Czy instalować sterowniki SATA Raid przy jednym dysku twardy


(B Pazdan1) #1

Witam!

Mam taki problem, czy należy aktualizować sterowniki SATA RAID jeżeli mam tylko jeden dysk twardy. Na stronie producenta płyty głównej /Gigabyte GA-P55M-UD2/ podane są sterowniki do SATA i do SATA Raid, ale po wypakowaniu SATA i tak podane jest, że sa to sterowniki także do RAID. Mój dylemat polega na tym, żę przy aktualizacji na WINDOWS VISTA na tym samym komputerze tych sterowników / teraz mam WINDOWS 7/ system mi sie tak zawiesił /nie chciał się w ogóle uruchomić/, żę musiałem postawić system od nowa.

Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Pozdrawiam


(Cedar) #2

Po zainstalowaniu tych sterowników - reset i należy w biosie zmieniać tryb pracy kontrolera czyli załączyć korzystanie z trybu SATA. Jeśli nie przełączysz to sterowniki powodują konflikt.

Windows 7 powinieneś instalować z tą opcją przełączoną na tryb SATA.


(B Pazdan1) #3

Mam rozumieć, że po każdej aktualizacji tych sterowników muszę zmieniać ustawienia w BIOSIE?

I jeszcze jedno, jeżeli komputer "dobrze chodzi" to należy aktualizować te sterowniki, czy można sobie dać spokój.


(Cedar) #4

Nie. Prawdopodobnie masz teraz w biosie wyłączony tryb SATA/AHCI a załączony ATA/IDE/COMPATIBLE - przełączasz raz przy instalacji sterowników i nie baw się w aktualizacje (te sterowniki rzadko są aktualizowane)


(B Pazdan1) #5

Właśnie o to chodzi, że odkąd mam ten komputer /pół roku/ to te sterowniki były już cztery razy aktualizowane. Komputer kupiłem gotowy, więc nie wiem jak mam ustawiony ten kontroler, ale sprawdzę.

Dzięki za pomoc " Cedar"


(Cedar) #6

Jeśli komputer działa Ci prawidłowo to nic nie zmieniaj, przy ewentualnej reinstalacji systemu sprawdź jak masz ustawione w biosie i przed instalacją przełącz na SATA/AHCI


(B Pazdan1) #7

Jakie ewentualnie byłyby objawy braku tej aktualizacji jeśli chodzi o pracę komputera


(Cedar) #8

Przy tych sterownikach - praktycznie żadne, nowa wersja pewnie może trochę wydajność podnosi i poprawia/wprowadza np. obsługę nowszych dysków i innych napędów.


(B Pazdan1) #9

Jeszcze raz dzięki. A jeszcze tylko jedno: czy teraz mogę zmienić to ustawienie w biosie bez złego wplywu na prace kompa, czy lepiej to zrobic przy ew. reinstalce systemu.


(boger) #10

jeżeli dobrze pamiętam to jak masz w BIOSie IDE i zmienisz na SATA/AHCI to aktualnie zainstalowany winxp pokaże ładnego BSODa, a nowy możne (ale nie musi) wymagać sterowników SATA/AHCI z dyskietki podczas instalacji

poczytaj jeszcze tu


(Cedar) #11

ebok-1961 , Uruchom Menadżer urządzeń i pokaż co masz napisane w gałęzi "kontrolery IDE/ATA/ATAPI" - czy jest tam kontroler Serial ATA" - tak jak u mnie:

34937261.th.jpg

Jeśli jest, to masz w biosie przestawione na SATA/AHCI - sterownik SATA zainstalowany i pracuje prawidłowo - nic nie zmieniaj.

Jeśli natomiast nie masz tam kontrolera SATA to znaczy, że w biosie masz kontroler przełączony w tryb ATA/IDE/COMPATIBLE - przełączenie go spowoduje wywalenie systemu (przerabiałeś to na Viście).

Są sposoby ze zmianą któregoś wpisu w rejestrze (nie pamiętam szczegółów) + zmiana ustawienia w bios lub instalujesz sterownik SATA i po resecie wchodzisz w bios i zmieniasz ustawienie - różny sposób przy różnych płytach się sprawdza.


(B Pazdan1) #12

Mam trochę inaczej napisane niż Ty tj.

"Intel® PCH SATA AHCI Controler"

Poza tym tak samo


(Cedar) #13

Czyli masz załączony w biosie tryb SATA/AHCI - nic nie zmieniaj. Masz inaczej nazwane bo masz kontroler Intela w swojej płycie głównej, ale ważne, że jest w nazwie i SATA i AHCI - gdyby nie było to by znaczyło, że w biosie jest wyłączone.


(B Pazdan1) #14

To mamy wyjaśnioną sprawę kontrolera, ale jeśli pozwolisz wrócę do pierwszego postu i ponowię pytanie: dlaczego po rozpakowaniu sterowników SATA robią się sterowniki SATA-RAID mimo, że są osobne sterowniki do RAID, a ja mam tylko jeden dysk twardy i nie stosuję ustawień RAID. Boję się tej aktualizacji bo nie znam technicznego angielskiego na tyle dobrze, a tam wyświetlają się dziwne zapytania i komendy. Właśnie przy takiej aktyalizacji jeszcze na VISCIE komputer już się nie uruchomił.


(Cedar) #15

Może to tylko kwestia nazwania przez producenta? Nie przejmuj się skoro wszystko działa ok.


(B Pazdan1) #16

Czyli radzisz na razie nic nie ruszać ?


(Cedar) #17

Skoro działa OK, to po co coś zmieniać. Nawet jak nowa wersja sterowników SATA się pojawi to nie jest bezwzględnie konieczne ich aktualizowanie.


(B Pazdan1) #18

Ok Dzieki za pomoc