Czy instalować sterowniki SATA Raid przy jednym dysku twardy

Witam!

Mam taki problem, czy należy aktualizować sterowniki SATA RAID jeżeli mam tylko jeden dysk twardy. Na stronie producenta płyty głównej /Gigabyte GA-P55M-UD2/ podane są sterowniki do SATA i do SATA Raid, ale po wypakowaniu SATA i tak podane jest, że sa to sterowniki także do RAID. Mój dylemat polega na tym, żę przy aktualizacji na WINDOWS VISTA na tym samym komputerze tych sterowników / teraz mam WINDOWS 7/ system mi sie tak zawiesił /nie chciał się w ogóle uruchomić/, żę musiałem postawić system od nowa.

Z góry dziękuję za szybkie odpowiedzi.

Pozdrawiam

Po zainstalowaniu tych sterowników - reset i należy w biosie zmieniać tryb pracy kontrolera czyli załączyć korzystanie z trybu SATA. Jeśli nie przełączysz to sterowniki powodują konflikt.

Windows 7 powinieneś instalować z tą opcją przełączoną na tryb SATA.

Mam rozumieć, że po każdej aktualizacji tych sterowników muszę zmieniać ustawienia w BIOSIE?

I jeszcze jedno, jeżeli komputer “dobrze chodzi” to należy aktualizować te sterowniki, czy można sobie dać spokój.

Nie. Prawdopodobnie masz teraz w biosie wyłączony tryb SATA/AHCI a załączony ATA/IDE/COMPATIBLE - przełączasz raz przy instalacji sterowników i nie baw się w aktualizacje (te sterowniki rzadko są aktualizowane)

Właśnie o to chodzi, że odkąd mam ten komputer /pół roku/ to te sterowniki były już cztery razy aktualizowane. Komputer kupiłem gotowy, więc nie wiem jak mam ustawiony ten kontroler, ale sprawdzę.

Dzięki za pomoc " Cedar"

Jeśli komputer działa Ci prawidłowo to nic nie zmieniaj, przy ewentualnej reinstalacji systemu sprawdź jak masz ustawione w biosie i przed instalacją przełącz na SATA/AHCI

Jakie ewentualnie byłyby objawy braku tej aktualizacji jeśli chodzi o pracę komputera

Przy tych sterownikach - praktycznie żadne, nowa wersja pewnie może trochę wydajność podnosi i poprawia/wprowadza np. obsługę nowszych dysków i innych napędów.

Jeszcze raz dzięki. A jeszcze tylko jedno: czy teraz mogę zmienić to ustawienie w biosie bez złego wplywu na prace kompa, czy lepiej to zrobic przy ew. reinstalce systemu.

jeżeli dobrze pamiętam to jak masz w BIOSie IDE i zmienisz na SATA/AHCI to aktualnie zainstalowany winxp pokaże ładnego BSODa, a nowy możne (ale nie musi) wymagać sterowników SATA/AHCI z dyskietki podczas instalacji

poczytaj jeszcze tu

ebok-1961 , Uruchom Menadżer urządzeń i pokaż co masz napisane w gałęzi “kontrolery IDE/ATA/ATAPI” - czy jest tam kontroler Serial ATA" - tak jak u mnie:

34937261.th.jpg

Jeśli jest, to masz w biosie przestawione na SATA/AHCI - sterownik SATA zainstalowany i pracuje prawidłowo - nic nie zmieniaj.

Jeśli natomiast nie masz tam kontrolera SATA to znaczy, że w biosie masz kontroler przełączony w tryb ATA/IDE/COMPATIBLE - przełączenie go spowoduje wywalenie systemu (przerabiałeś to na Viście).

Są sposoby ze zmianą któregoś wpisu w rejestrze (nie pamiętam szczegółów) + zmiana ustawienia w bios lub instalujesz sterownik SATA i po resecie wchodzisz w bios i zmieniasz ustawienie - różny sposób przy różnych płytach się sprawdza.

Mam trochę inaczej napisane niż Ty tj.

“Intel® PCH SATA AHCI Controler”

Poza tym tak samo

Czyli masz załączony w biosie tryb SATA/AHCI - nic nie zmieniaj. Masz inaczej nazwane bo masz kontroler Intela w swojej płycie głównej, ale ważne, że jest w nazwie i SATA i AHCI - gdyby nie było to by znaczyło, że w biosie jest wyłączone.

To mamy wyjaśnioną sprawę kontrolera, ale jeśli pozwolisz wrócę do pierwszego postu i ponowię pytanie: dlaczego po rozpakowaniu sterowników SATA robią się sterowniki SATA-RAID mimo, że są osobne sterowniki do RAID, a ja mam tylko jeden dysk twardy i nie stosuję ustawień RAID. Boję się tej aktualizacji bo nie znam technicznego angielskiego na tyle dobrze, a tam wyświetlają się dziwne zapytania i komendy. Właśnie przy takiej aktyalizacji jeszcze na VISCIE komputer już się nie uruchomił.

Może to tylko kwestia nazwania przez producenta? Nie przejmuj się skoro wszystko działa ok.

Czyli radzisz na razie nic nie ruszać ?

Skoro działa OK, to po co coś zmieniać. Nawet jak nowa wersja sterowników SATA się pojawi to nie jest bezwzględnie konieczne ich aktualizowanie.

Ok Dzieki za pomoc