Czy istnieja nie bootowalne pendrivy?

(dean999) #1

Witam. Czy dany pendrive moze byc nie bootowalny? Pozyczylem od znajomego pendriva chcac zainstalowac z niego linuksa. Oczywiscie zrobilem to programem Unetbotin a takze rufus (probowalem takze roznych linuksow) i komputer tak jakby sie zawieszal po wlozeniu go. Kiedy wyciagne dopiero moge wejsc do biosu. Chociaz majac swoj pendrive nawet nie musialem tego robic. No i wlasnie czy to wina pendriva? To jakis pendrive nieznanej marki ktora wpisalem w google i wyskakuje mi nazwa leku...

(JNJN) #2

Pendrive jest niebotowalne, dopiero odpowiednio wgrane oprogramowanie robi z niego bootowalny, czyli bios płyty potrafi z niego uruchomić dany program.

Niektóre biosy płyt tak mają, jak masz włożony pendrive do USB nie chcą startować.

(dean999) #3

Ale uzywalem wczesniej innego pendriva i wszystko bylo w porzadku dopiero z tym mam taki problem

(Dimatheus) #4

dean999 , na forum używamy polskich liter diakrytycznych (ą, ć, ę, ń i tak dalej). Proszę - korzystając z przycisku Edytuj (na dole każdego posta po lewej stronie) - wyedytować wszystkie swoje posty w tym temacie. Zignorowanie tej prośby będzie skutkować przeniesieniem tematu do kosza.

Pozdrawiam,
Dimatheus

(hirem) #5

Jak wcześniej na innym penie, było bootowanie, na tym kompie (płyta główna). To zostaje sprawdzenie na innym penie czy będzie to samo. Pozostaje do wyjaśnienia, czy z płytą główną coś się porobiło że teraz nie chce bootować z usb, albo sam pen jest winny. Jakiej pojemności jest ten pen, czy próbowałeś na innych gniazdach usb. O ile pamięć mnie nie myli, to kiedyś czytając instrukcje do starszej płyty głównej. Była zawarta informacja żeby używać pena do bootowania. To przedstawione warunki pena , pisało o wykorzystaniu pena do max 8GB czy mniej może 4GB. Nie sprawdzałem czy powyższa zależność rzeczywiście w praktyce miała by miejsce. Czy zawieszenie komputera przy włożonym penie, występuje też w systemie czy tylko podczas włączania się kompa. W każdym razie do sprawdzenia tego pena na innym kompie czy bootuje czy też powoduje zawieszenie, i sprawdzenie bootowania z innym pendrivie na Twoim.

(Domker) #6

Miałem tak z jednym “marketowym” pendrive. W moim przypadku pomogło wyzerowanie go pod Linux’em:

( za “X” podstaw literę swojego pendrive, możesz sprawdzić poleceniem “sudo fdisk -l” )

PS: Lepiej się z literką dysku USB nie pomylić bo skutki będą tragiczne!

W Rufusie pod Windows zrobiłem hybrydowy boot (dla komputerów z UEFI i BIOS) i to wszystko. Pendrive działa do dziś.

(Ted K07) #7

Czy ma znaczenie jakim programem robię bootowalnego pendriva?