Czy istnieje mozliwosc regeneracji dysku twardego?

Czy można zregenerować twardy dysk?Pytam,bowiem często w laptopie mojego ojca pojawia sie komunikat,ze system za chwilę bedzie zamknięty by nie doszło do uszkodzenia komputera.Zwykle komunikat pojawia się jak komuter zaczyna glośno buczeć.W serwisie powiedzieli,że to dysk twardy ale nie opłaca sie wymieniać bo to stary laptop Acer Aspire 3000.Słyszałem gdzieś o regeneracji.Chciałbym aby ojciec mógł korzystać z niego jeszcze przez jakieś 4 miesiące zanim zmieni na nowy.Dzięki za informmacje

Raczej odpada

  • regeneracja polega na odzyskaniu bad sector’ów

drastycznie “zerowanie dysku” ale tego sam raczej nie zrobisz

a takie “buczenie” wskazuje raczej na usterke mechaniczną , tak więc sytuacja jest patowa i nic na to nie poradzisz

A może kupić używany?

Przykładowa aukcja podobnego dysku:

http://allegro.pl/dysk-hd-60gb-do-lapto … 19746.html

Można by było pomyśleć na wymianą elektroniki, ale musiałbyś zanieść ten dysk do jakiegoś dobrego serwisanta, który by zdiagnozował usterkę i potwierdził, że to uszkodzona elektronika.

Pozdrawiam!

Oczywiście że może zrobić sam zerowanie dysku.

Do diagnostyki dysków twardych służy SMART.Pobierz HDtune i pokaż zawartość zakładki Health :slight_smile:

Ciuci , chyba nie bardzo wiesz o czym piszesz - to co proponujesz to diagnosytka a nie zerowanie

  • oczywiście zerowanie mozna wykonac w domu ale musisz mieć bardzo stabilne i trwałe zasilanie (zalecane z UPS)

w przypadku nieznacznego skoku napięcia lub jego zaniku cała robota na nic i wiecej z tego szkody niż pozytku

Musze to wszystko zacytować bo kolego mareksolak nieco bzdury wypisujesz i straszysz dzieci , a najgorsze że później naczytają się głupot i powielają. Zerowanie to najzwyklejszy w świecie zapis na dysku i nie wymyślaj cudów na kiju typu zalecane UPS . Jeśli są wskazania do zerowania można je robić kiedy tylko chcesz jak chcesz w domu na kolanie i również przerywać kiedy chcesz i nic się szczególnego nie powinno stać, poza tym zerowanie można wznowić od konkretnego LBA dysku .

Kol Ciuci dobrze pisze najpierw Smart diagnoza potem ewentualne zerowanie . Jeszcze ap ropo poradnika to nie linkowałbym go bo jest błędnie napisany !!

  • może i racja ale to nie istotne

Nie chce sie licytować z kims kto z Kubusiem niejeden słoik miodu zjadł i juz wszystko wie o życiu

Jak już wcześniej było wspomniane o jakimś “buczeniu” a na usterki mechaniczne/elektroniczne jaszcze nikt programu nie napisał

Tak więc “luźno Panowie” , “nie dzielnie skóry na niedźwiedziu” i nie brnijcie już dalej w ślepą uliczke bo nie tędy droga

a mnie sie zdaje, ze to o remapowanie sektorow chodzi bardziej, jak zwykly zapis samymi zerami… 8)

ps. wbrew pozorom, nie powoduje utraty danych wszystkich, czesc moze byc uszkodzona z powodu ‘podmiany’ sektora, znaczy dane z uszkodzonego sektora nie zostaly poprawnie skopiowane lub sa uszkodzone mocno

Sęk w tym że to Ty od drugiego postu prowadzisz autora w ślepą uliczkę , autor się nie odzywa, ale jakby się odzywał to Twoje posty nic nie wnoszą w kierunku diagnozy co się dzieje z dyskiem . Jakby podał Smart zapewne wiedzielibyśmy znacznie więcej.

Ja nie wiem o co ci chodzi. Zerowanie to zapis ( czy to zerami czy jedynkami ) a funkcja remapu to sprawdzanie sektorów i ich ewentualna podmiana z puli zapasowych - czyli remap

chodzi mi tylko o to, ze zerowanie nic nie ‘naprawi’, jesli juz to remap… a pytanie jest o regeneracje HDD, a nie wymazanie zawartosci 8)

Otóż mylisz się , sam remap z pewnymi błędami nijak sobie nie poradzi. To z remapu często można zrezygnować a z zerowania nie bardzo.Kolejność zerowanie remap nie jest przypadkowa.

hmm, a jakie znaczenie ma co jest podmieniane w ‘blednym’ sektorze - dane czy zera?

remap, to prawie to samo co systemowa komenda chkdsk/f - prawie, bo MHDD robi to dokladniej po prostu - sektorow uszkodzonych fizycznie nie naprawi tak czy siak, jedynie podmienia te oflagowane jako podejrzane…

Takie ma znaczenie że jeszcze raz powtórzę remap nie poradzi sobie w wile przypadkach . Mogę nagrać ci filmik jak użycie funkcji remap powoduje piękne zawieszenie ot i tyle naprawy. Po wpisaniu erase dysk nagle czyściutki wpisy smart znikają ot i taka jest różnica że nic na wielu dyskach tym sposobem nie zdziałasz.Wklejam Smart z seagata ma 8 błędnych sektorów remap tylko zawiesza program i dupa blada, za to erase radzi sobie natychmiast, bądź Erase Delays *DESTRUCTIVE które to działa wybiorczo na te sektory.Zaraz dorzuce z tego dysku co wyprawia Victoria i ile to trwa cały remap a tylko 8 sektorów.

to zadam pytanie pomocnicze… na jakiej podstawie sektory sa oflagowane jako niestabilne/podejrzane, czyli co (nie kto) decyduje o tym, ze pojawia sie wpis w SMART?

ps. zerujac czy wymazujac soft HDD podmienia sektory podejrzane automatycznie, bo sa wlasnie oznaczone jako ‘zle’… dopiero remap (chkdsk) decyduje o tym czy zastapic sektor innym z puli rezerwowej, czy go naprawic i oflagowac jako dobry - co nie zmienia zapisu SMART C5/C6 8)

Zmieniać chcesz metodologie a to nie tędy droga. Teraz wklej reszte - owszem victoria sobie poradziła tylko zauważ ile trwał remap jednego sektora ponad 20 minut co przy tych 8 dało by mi ponad dwie godziny - dziękuje za takie coś , za to erase victorią trwało paręnaście sekund i Dysk smart czysty .

Początek remapu 14.22

Gdzieś tu zakończył się ramap jednego sektora -14.46

Dalej smart po tym remapie jak widać C5,C6 mamy 7 było 8

1230671.jpeg

Teraz scan po remapie jednego sektora mamy 7 unc

Po czym robię erase tych 7 sektorów zwróć uwagę na czas

Na koniec Smart po erase czysto Dysk i Smart

Tak więc remap jednego sektora victorią powiódł się, 8 tez by się powiódł tylko ponad dwie godziny to ja za takie coś dziękuje. Poza tym tu były błędy unc a to nie wszystkie jakie mogą powstać na dysku.

Wiesz ja nie zamierzam przy dyskach siedzieć całymi dniami bo być może remap się uda. Remap to generalne powinien być przeprowadzony dla sektorów z długim czasem odczytu, bo takie przeszkadzają spowalniając dysk i generalnie nic z nimi się nie zrobi ( poprawa po zerowaniu jest krótkotrwała ), a do selektorów z błędami różnej maści UNC, S-IDNF itp służy w pierwszej kolejności zerowanie.

polecam na Victorie… :sunglasses:

ps. niestety, wiekszosc postow zostala usunieta, glownie te porownujace HDDregenerator do Victorii - rowniez guru w temacie Okzo usunal konto, wiec to tylko skromna podpowiedz do pytania pomocniczego… co decyduje o ‘nieusuwalnosci’ (unc) sektora? 8)

Nie syp mi zagadkami i niepełnymi linkami , a napisz konkrety , ja pokazałem że robiąc remap to ! w MHDD niewykonalne zawiesza się , Victoria robi go niemiłosiernie długo , vivard to samo. Jedyna opcja dla tego dysku to zerowanie , więc ocb. co mam tłumaczyć . Wypisujesz jakieś teorie że zerowanie nic nie naprawia tylko dane usuwa, później że w smart nic się nie zmienia a jak widać jest zupełnie inaczej.Jak bym się Ciebie słuchał a nie znał co nieco to musiałbym sporo dysków do śmieci wyrzucić bo tyle by remap zdziałał.