Czy jak usunę Vistę to usunę Ubuntu z Wubi? + inne pytania

Mam dwa OSy: Ubuntu 12.04 i Vistę, którą chcę usunąć, bo nie do końca jestem pewien jej legalności (nie wiem czy mam BOXa czy EOL, a płyta główna mi się spaliła).

Ubuntu mam zainstalowany przez WUBI, a spotkałem się z opinią, że lepiej na czysto zainstalować system, bo wtedy np. szybciej działa.

  1. Czy jak usunę Vistę (jeszcze nie wiem jak to zrobić) to czy przypadkiem nie usunę Ubuntu zainstalowane przez WUBI?

  2. Czy rzeczywiście jest sens usunięcie Ubuntu, które zostało zainstalowane przez WUBI i zainstalowanie go na nowo chociażby przez płytę ISO?

  3. Zastanawiam się nad sensem sformatowania całego dysku hdd i zainstalowania wszystkiego od początku Ubuntu. Dysk jest stary, więc porządek by mu się przydał.

Jak zrobić formatowanie dysku w Ubuntu? Zaraz zacznę szukać info w necie na te różne tematy.

Cześć

Jeżeli Ubuntu ci wystarcza to usuń wszystkie partycje na dysku (przed tym zrób backup danych) i zainstaluj Ubuntu normalnie na dysku.

Partycje możesz usunąć bezpośrednio z poziomu instalatora systemu Ubuntu (krok 5):

http://pl.wikibooks.org/wiki/Ubuntu/Instalacja_systemu

Usuwając Vistę na 100% usuniesz Ubuntu.

Jeżeli nie masz ważnych plików na HDD, to format jest zalecany, zresztą instalator Ubuntu i tak sformatuje

dyski/partycje na własne potrzeby.

Jak usuniesz Vistę z instalacją WUBI Ubuntu to usuniesz Ubuntu. Jak zainstalujesz Ubuntu samo to sformatujesz obie partycje. Stracisz i Vistę i WUBI.

Tak, wubi nie tworzy osobnej partycji więc usuwając tą z Vistą usuniesz również Ubuntu.

Tak Pomijając konieczność trzymania Visty to system zainstalowany przez wubi będzie działać wolniej oraz instalując go z płyty czy USB masz pełną kontrolę nad tym jak podzielisz partycje w komputerze. (polecam utworzenie osobnej partycji “/home” i “/”)

Nie sądzę by to miało sprawić ci kłopot. Jeśli chcesz mieć samo Ubuntu to przy instalacji jest opcja usunięcia obecnego systemu i zainstalowania Ubuntu na całym dysku tak, że sam nie musisz nic robić :wink: