Czy jak użyję refresh tool od Microsoft, zachowam aktywację i będę mieć czysty Windows na laptopie kupionym w media expert ?

Tak jak w tytule. Brat kupił laptopa z media expert. A jak wiadomo, producenci i sklepy pchają śmieci do systemu. W takim razie, czy uda się uzyskać czysty Windows aktywowany po użyciu windows refresh tool ?

W współczesnych laptopach klucze windowsa są wbite do UEFI więc praktycznie nie da się ich stracić.

1 polubienie

Czyli mogę zainstalować na czysto z nośnika ? Mam instalator Windowzs CU PRO/HOME na nośniku. A brat nie dostał ani płytki/usb , ani nie załączyli nawet nalepki na laptop.

Obraz windows 10 W najnowszej kompilacji można pobrać ze strony Microsoftu, a klucz jest zapisany w uefi. Obecnie nie spotyka się już naklejek z kluczem jak za czasów win 7 i starszych systemów.

Dziękuję za informacje. Teraz to wziąść się do robienia. :slight_smile:

A kwestia gwarancji jak wygląda, jeżeli użytkownik tzw. zdebranduje system na laptopie, to znaczy wgra czysty i ta sama edycja bez śmieci, które są dołączane od producenta laptopa ?

Przecież gwarancja jest na sprzęt + ewentualnie firmware (bios/uefi), cała reszta nikogo nie interesuje.

Przepraszam za pytanie, ale po prostu znam upierdliwość i drobiazgowość producentów i wiem, że patrzą tak i tak. Raz można, raz nie można.

A na wszelki wypadek idzie wydobyć klucze zaszyte w bios/uefi ? Jak ? Czy tu dobrze działają stare narzędzia do wydobywania kluczy ?

Ściągnij sobie program, który pokazuje klucze w biosie http://technologicznie.it/Thread-Odczytywanie-klucza-Windows-7-8-1-10-z-BIOSu

1 polubienie

Nie ma różnicy wtedy, że jest uefi, a nie bios ? I jak rozumiem, to podczas instalacji podaję klucz uefi/bios jak system sobie nie wprowadzi go sam, a aktywacja wygeneruje jakiś losowy klucz instalacji. Czy jak to rozumieć ? Bo nawet na zrzucie z poradnika widać, że klucz bios i instalacyjny się nie zgadzają.

Nic nie podajesz podczas instalacji. System sam odczyta.

Na czysto z płyty jak chciałem, to nie wykryło klucza. Na razie spróbuję te refresh tool jednak.

Klucz sam się podczas instalacji nie uzupełni, ale po zainstalowaniu najpóźniej po pierwszym połączeniu z siecią system będzie aktywowany. Twój przypadek nie jest tu wyjątkowy.

1 polubienie

To najpierw spróbuję refresh tool. Jak zadziała, to wtedy na czysto z usb uefi. Byle, żeby na razie pozbyć się śmieci od lenovo. A model laptopa lenowo g50. Pierwotnie miał W8 RTM Home i zupgradowany do W10 Home x64. Takie informacje udało mi się zdobyć. Tak jak instaled key i oem key są takie same.

Może po prostu zrób reset bez zachowania danych. Efekt wyjdzie ten sam, a nie będziesz musiał się martwić o nośnik i konfiguracje BIOS.

Tylko, że będą śmieci z lenovo.

Mówię o resecie systemowym, nie recovery.

A czy refresh tool nie załatwi tego wszystkiego lepiej ?

Efekt będzie taki sam, zyskasz czysty OS. Największe różnice są względem czystej instalki z nośnika, wtedy możesz dodatkowo wyczyścić cały dysk i sformatować partycje. W przypadku Refresh tool poprzedni Windows wyląduje w katalogu windows.old.