Czy jasna poświata na czarnym tle to normalne?

Witam
Zakupiłem przed wczoraj Dell Inspirion G15. Podczas uruchamiania zauważyłem że w lewym dolnym rogu ekranu jest jaśniejsza część (widać to jedynie na czarnym ekranie). Włączyłem cały czarny ekran i jak na załączniku widać że w lewym dolnym rogu jest jaśniej. Jest to normalny efekt ??
dziękuje za pomoc


widzę że nie widać tego na innym komputerze
Przesyłam foto jakie zrobiłem telefonem

Mi to wygląda na „zgnieciony” ekran, ale cokolwiek to jest, to w nowym laptopie nie powinno być. Zwracaj zakup i rozważ, czy chcesz na gwarancję, czy rękojmie, czy 14 dniowy zwrot bez podania przyczyny. Gorzej jak sklep zacznie udowadniać, że ty uszkodziłeś.

W IPSach jest to normalne - zwłaszcza przy krawędziowym podświetleniu ekranu. Tutaj jednak ten efekt jest na moje oko zbyt mocny. Gwarancja tego może nie uznać bo IPSy tak mają i już. Jak masz możliwość zwrotu to zwracaj towar.

Problem z kontrolą jakości. To nie jest normalne.

Jest normalne. W IPS to zjawisko nazywa się ips bleeding.
Kwestia jak bardzo jest to uciążliwe i jak mocno odbiega od „normy” o tym decyduje serwis
tutaj przykłady:

ips bleeding

Należy pamiętać że aparat fotograficzny bardzo uwydatnia to zjawisko. Zwykle podczas normalnego użytkowania w świetle dziennym nie powinno być aż tak mocno widoczne.

Czasem używa się wieczorem. Nie wyobrażam sobie używania sprzętu z czymś takim. Miałem do czynienia z wieloma ekranami ips i nigdy nie uznałbym tego za normalne. Może różni ludzie mają różną tolerancję na takie rzeczy. Ja mam małą.

Dlatego trzeba ze świadomością wybierać matrycę i znać zalety i wady matrycy IPS. Jeżeli wady nas przerastają zawsze możemy wybrać matrycę VA. I jak piszę wyżej - aparat fotograficzny mocno uwydatnia ten efekt. Normalnie tego tak nie widać gołym okiem. Dopiero fotografia/zdjęcie ekranu pokazuje skalę tego zjawiska. Oczywiście jeżeli uważamy że bleeding jest za mocny możemy reklamować. Jednak o tym czy jest za mocny czy nie i czy reklamacja zostanie uznana zdecyduje serwis.

Nie wiem jak prawo (i praktyka) wygląda pod tym względem w Polsce, ale gdybym dostał coś takiego, to bym zapakował i odesłał. Amazon daje 30 dni, a wszędzie indziej jest 14. Bez dyskusji na temat przyczyn. Ewentualnie wymiana na inny egzemplarz. Jeśli ten model tak ma to zwrot kasy i inny model. Wychodzę z założenia, że patrzę się w ten ekran cały czas. Wiem co to jest light bleeding, ale w takim natężeniu jest to dla mnie nieakceptowalne.
Mnie to wygląda na niskiej jakości ekran albo marną kontrolę jakości.

Nie radzę jednak co zrobić, bo polskie realia znam tylko z opowiadań i bardzo nielicznych doświadczeń.

pojechał do sklepu, od razu zamówili druga nową sztukę, uznali że tak nie powinno być. Tą sztukę oddaje i biorę drugą.

1 polubienie

I bardzo słusznie. To jest coś, na co będziesz często patrzył.

U mnie bleeding na monitorze to tylko w narożnikach i przy czarnym troszkę widać 1-2 cm … więc nie skojarzyłem. :wink:

Przy świetle które pada na ekran nie widać w ogóle. Dopiero zauważyłem jak jest ciemniej w pokoju.
Rozumiem że nic nie powinno być widać, czy moge się zdziwić jak przyjdzie druga sztuka i podobnie będzie???

Prawdopodobnie będzie, ale wszystko zależy od skali. Np. dla mnie to jest ok, jest minimalnie na krawędziach czy w rogu, ale trzeba by przyglądać się lupą.

image

A to nie jest OK, bo już przeszkadza trochę.

1 polubienie

a jaką masz matryce? ips, czy wva czy ahva… czy to nie ma znaczenia i na każdej to występuje bo to led, tylko bardziej albo słabiej, bo na starszych modelach co mam laptopy lenovo T520 czy Z510 jest wszystko idealne
zdjęcia nie oddaja tego tak jak w realu. Film nagrałem i wrzuciłem na yt

Dokładnie. To na górnym zdjęciu jest całkowicie akceptowalne.

Czyli już nie ma opcji żeby było idealnie??? bez względu jaką się wybierze…

Zależy jak trafisz. Pytanie, co jest dla Ciebie do zaakceptowania. Dużo zależy od oświetlenia, wzroku, indywidualnej percepcji.

Tak więc wątpię by reklamacja została uznana. Ale zwrot 14dniowy muszą oczywiście uwzględnić.

Oczywiście, może być nawet gorzej. To są IPSy ta technologia tak ma. Trzeba było wybrać VA skoro boimy się bleedingu.