Czy jest możliwe logowanie się na konto zwykłego użytkownika za pomocą pary kluczy(SSH), i logowanie bez hasła na roota

Dokładniej chodzi mi o to, czy da się skonfigurować system tak, aby po zalogowaniu przez SSH na konto zwykłego użytkownika za pomocą pary kluczy system zezwalał na uzyskanie praw roota bez hasła, a w przypadku logowania za pomocą hasła, również prosił o hasło roota?

 

Zakładam że lepiej nie zezwalać na bezpośrednie logowanie się na konto roota przez SSH.

 

I szczerze mówiąc nie wiem nawet czy jest to wykonalne, ponieważ w internecie nic na ten temat nie znalazłem.

Wydaje mi się, że to co chcesz osiągnąć jest raczej niewykonale, ale może uda Ci się to załatwić jakoś w Bashu. Ewentualnie zainstaluj po prostu sudo i nadaj odpowiednie uprawniania użytkownikowi lub dodaj go do grupy administratorów (grup adm, grupa sudo, możesz też stworzyć dowolną grupę i określić ją w sudoers), jeśli ma mieć pełne prawa, które zostaną podniesione przy pomocy sudo.

Moim zdaniem to nie jest wykonalne, ale może analizujemy problem nie od tej strony. Powiedz, czemu chcesz osiągnąć taką funkcjonalność?