Czy jest możliwość odzyskania klucza Windows 7?

Na pierwszy rzut oka sprawa wydaje się prosta: program typu KeyFinder powinien wystarczyć, ale wygląda to tak, że u dziewczyny na laptopie ktoś z rodziny przeinstalował system + format i nie można teraz znaleźć fizycznego klucza na opakowaniu od systemu (które, oczywiście, gdzieś wsiąkło) ani na spodzie laptopa (zdarta do cna nalepka). Wiem, że system był przed reinstalem aktywny, więc pomyślałem, że może jest jakiś sposób na odzyskanie tego, może jest to zapisane gdzieś na serwerach Microsoftu czy coś. Proszę o pomoc, jeśli w ogóle da się cokolwiek tutaj zrobić :slight_smile:

Jeżeli nie tam, to nigdzie nie jest - dzwoń do MS. Ewentualnie szukaj rachunku za sprzęt i zwróć się do producenta o pomoc jeeżeli laptop był kupiony z systemem.

Zrób backup licencji programem Advanced Tokens Manager, może znajdzie klucz. Znajdziesz go w pliku tekstowym backup-key.txt lub w config.ini

Po formacie i reinstalacji? Tylko jeżeli wklepany byl wówczas poprawny klucz (zanim został starty / zgubiony).

Ok spróbuję zrobić jak radzicie i dam znać za jakiś czas. Dzięki.

NIE nie i jeszcze raz nie!

 

Nawet gdyby nie było mowy o formacie, nawet gdybyś przywrócił stare pliki Ontrack EasyRecovery (czyli się natrudził i zabulił) wielce prawdopodobne a nawet graniczące z pewnością że klucz który odzyskasz nie jest tym samym który miałeś na nalepce jeśli system był preinstalowany przez producenta laptopa lub instalacji z płyty Recovery. System OEM jest instalowany na generyczny klucz dla danej marki, modelu, biosu, taki sam dla setek tysięcy czy nawet milionów kopii windowsa. Aktywator sprawdza czy klucz generyczny producenta pasuje do BIOS producenta jeśli tak to wszystko jest okej więc zczytując klucz z instalacji odczyta generyczny a nie nalepkowy. Notabene aktywatory nielegalne działają w oparciu własnie o ten mechanizm OEMów. Jeśli masz płytki Recovery od producenta - nie potrzeba wpisywania klucza(przynajmnie do XP nie potrzeba o ile instalator zostaje uruchomiony podczas bootowania). Z premierą 8 zniknęły nalepki, klucz jest “sprzętowy” zapisany w UEFI, nie potrzeba nawet nośnika ale w starszym bez nalepki to jak bez systemu. 

 

Jedynym dowodem legalności u Ciebie jest producent i jego baza danych - przypisanie numeru seryjnego laptopa do istnienia licencji(tak sądzę ale nie wiem), Nie sądzę jednak by gdziekolwiek mieli zapisany Twój klucz, jedynie fakt jego przypisania. Mogą wysłać Ci płytę Recovery lub pena z odpowiednim systemem i z generycznym kluczem, ona nie zapyta podczas instalacji, ale to będzie niezbyt legalne :wink: Jeśli byś chciał instalować z ogólnego nośnika a chyba tylko taki istnieje począwszy od Windows Vista/7 to klucz musisz mieć by wpisać lub użyć crackowego aktywatora ustawiając swoją markę.

Na odzyskanie klucza z nalepki moim zdaniem nie masz żadnych szans nawet po kontakcie z Microsoft bo jeśli mają jakąkolwiek historię aktywacji i nawet jeśli przechowują klucze to przechowali generyczny. (tak sądzę) Jeśli istnieje szansa to w porozumieniu obu stron tj. po numerze seryjnym producenta i Microsoft byłby łaskaw wysłać Ci kompecik z osobistym podpisem CEO “Niniejszym nadaje Panu prawo do używania naszego wspaniałego systemu. Idź i nie grzesz więcej synu. Scott Nadella”

 

Wyjściem na nalepkę jest kupno pokrywki z nalepką od swojego modelu laptopa lub pena usb z numerkiem bo tylko temu mogą służyć aukcje allegro Windowsów OEM z kawałkami plastików i obudów. Wówczas będzie w miare cacy. Nawet ja jestem w sumie piratem mimo że mam nalepki, orginalne nośniki HP Recovery Tablet PC, kopie Media Centre i kopie Home (stety niestety nie mam Vista Business zastąpiłem 10 Insider) Nie mam faktur zakupu używek i w świetle prawa/licencji chyba jestem piratem? Ten fakt i nowy Windows daje mobilizacje do całkowitej przesiadki na linuxa. Puki co mam jedynie stacjonarkę z nim.

Gdybym miał laptopa wylącznie do internetu i typowych ludzkich potrzeb(no i nowszy sprzęt) to chrzanił bym Windowsy już dawno temu :wink: Chrzań to instaluj linuxa, Ubuntu, Fedora, Mint, OpenSUSE :wink:

Jeżeli to był laptop kupuiony z systemem to był na nim system VLK zarejestrowany kluczem fabrycznym. Po prostu o ile masz legala i naklejke to wgraj z dowolnej płyty system jaki miałeś (na jaki masz licencje) i zarejestruj go offline kluczem fabrycznym z poziomu konsoli. Jak to zrobić znajdziesz na necie.

Ok, dzięki.

Przepraszam za błąd. Nie VLK tylko SLP rejestrowany kluczem producenta laptopa.