Czy jest różnica w wydajności pomiędzy Intel i5-520m a i5-3320m?

(mPiter) #1

Cześć, zastanawiam się czy nie wymienić mojego X201 na X230, ze względu na to że chciałbym mieć DisplayPort i troszkę większy i lepszy ekran, a że bardzo pasuje mi seria Thinkpad to właśnie na niego padł wybór. No i nie wiem, czy taki przeskok to będzie coś odczuwalnego pod względem wydajności czy raczej nie?

(DiamondBack2) #2

Kup sprawdź i daj znać czy czujesz.

(kowgli) #3

Nowszy CPU jest ok. 2x szybszy. Biorąc pod uwagę że starszy, jak na dzisiejsze standardy, jest wolnawy, powinna to być jak najbardziej widoczna różnica na plus.

(chomik325) #4

Nie ma procesora i5-3520. :wink: Mamy tylko i7-3520M. Jeżeli chodzi o tą i7-kę, to tak, różnica będzie spora.

(krystian3w) #5

i5-3320M zakładając po modelu notebooka Lenovo.

(chomik325) #6

Tak, właśnie dojrzałem i edytowałem tamten post. :wink:

Jeżeli jednak Ci chodzi o i5-3320M - tutaj już nie mamy tak wielkiego skoku, ale jakaś tam różnica może będzie. Zależy też na jakim dysku i w jakich warunkach. I mówisz o ‘wymianie’ - jeżeli to wymiana 1:1 to na pewno się opłaca. :smiley: Także nie rozumiem co mamy porównać i na jakiej zasadzie powiedzieć “czy warto”? :wink: Za darmo - na pewno. Jak musisz dopłacić - zależy ile.

(krystian3w) #7

Mnie ciekawi czy kupuje jakiś przelutowany może:

(mPiter) #8

Dopłata to tylko 100zł. Dysk mam z poprzedniego laptopa, 1TB 7200rpm 64MB Cache, i działa dobrze.

(krystian3w) #9

I chyba się wyjaśniło:

www.servecom.pl/lenovo-thinkpad-x230-125-i7-3520m-8gb-240gb-ssd-windows-8-pro-kamera/laptopy

Tylko ta cena 2299 zł nie pasuje, do tej dopłaty 100 zł.

(chomik325) #10

No to stówka warta grzechu. :wink: Tym bardziej, jak ten lepszy Thinkpad ma jeszcze inne ważne dla Ciebie funkcjonalności.
Ale polecam wrzucić jakiś SSD, a zwykły dysk w kieszeń USB 3.0.

(takijeden.ninja) #11

Różnica pomiędzy i5-520m i i5-3320m jest bardzo duża i odczuwalna jak najbardziej. Zobacz wyniki Passmarka dla pojedynczego wątku:

Nie wiem czy w x230 jest sata3, ale jeśli jest to warto brać (uwaga: slot msata będzie działał w trybie sata2, tak samo jak np. w T430).

(chomik325) #12

Mam SSD SU800 128GB na Sata2 i nie narzekam. :wink: Zaś na laptopie z C2D i 2GB ram wrzuciłem SSD pod Sata1 - laptop przeżywa drugą młodość. :wink:
(domyślam się, że o to chodziło?)

(takijeden.ninja) #13

Jak najbardziej i uważam, że SSDeki lepiej mieć na sata3 niż sata2 czy o zgrozo(!) sata1.
Żadnej w tym złośliwości z mojej strony, mam SSDeki na wszystkich trzech wymienionych rewizjach sata.

(chomik325) #14

Po prostu zysk z samego faktu przetrzymywania danych na półprzewodniku, a nie na talerzach, jest wystarczający. Niezależnie przez jaką magistralę przechodzi. :wink: Sata1 ma teoretycznie maksymalną przepustowość prawie 200 MB/s. To wystarczy dla budżetowych SSD. Z reguły taki dysk ma służyć dla szybszego startu systemu i programów. A do tego wystarczy właśnie Sata1 z SSD.

(takijeden.ninja) #15

Z samego przetrzymywania danych na SSD nie ma żadnego zysku, jest natomiast jakieś ryzyko (komu SSDeki padły, ten wie). Zysk jaki jest, jest na:

• niskich czasach dostepu,
  • szybkim transferze

Ta pierwsza cecha też jest “lepsiejsza” na wyższej rewizji złącza. Na Sata2 można wyłapać transfery w okolicach 250 MB/s, więc jak złapiesz połowę tego na Sata1 to będzie wszystko. Przy okazji jednostki Ci się pomyliły i zdegradowałeś możliwości złącza.

(chomik325) #16

Poprawiłem. :wink:

Owszem, to będzie wszystko ale to jest wystarczające. Na HDD zaś osiągniesz połowę tego co na SSD (tym bardziej, że taki SSD pewnie zastąpi stary HDD ~320GB z transferem ~40 MB/s). Mówię, wiem z autopsji, że w KAŻDY komputer z epoki SATA można tchnąć drugie życie wkładając SSD. Tym bardziej, że w moim wypadku, to był naprawdę kozacki laptop HP, który w czasach świetności kosztował ponad 5000 zł. Dla samej matrycy warto go było zatrzymać. :wink:

(axis85) #17

https://www.cpubenchmark.net/compare.php?cmp[]=778&cmp[]=817
Porównanie

(qbpm) #18

Odnośnie dysku ssd w X230 to dodam, że można tam założyć dysk pod msata(prędkość niestety tylko sata2), i wtedy mieć dwa dyski. Uwaga, bo miejsce na hdd jest tylko na dysk niskopodłogowy 7mm, a jest ono sata3.

(mPiter) #19

dzięki za odpowiedzi.

Jeszcze wpadł mi w oko X240, z dopłatą ok. 250-300zł. Tylko nie potrafię znaleźć czy ten model ma bluetooth? Co o nim sądzicie?

(takijeden.ninja) #20

Pomijając różnice w obudowie in minus dla nowej wersji i podkastrowanego Haswella (ciut słabszy od i5-3320m) może być całkiem nieźle. BT jest, zdziwiłbym się gdyby nie było (może sprzedawca nie napisał).