Czy jest sens brać Windows 7 Professional ze względu na tryb XP?

Kupuję nowy komputer i przesiadam się z systemu operacyjnego XP na Windows 7.
Zastanawiam się którą wersję siódemki wybrać: Home Premium 64 bit czy też Professional 64 bit.
Główną przyczyną dylematu jest (oprócz różnicy cenowej na korzyść HP) posiadanie przez wersję Pro trybu XP.
Na ile ten tryb XP może się mi faktycznie przydać?
Wyczytałem, że w grach raczej go nie wykorzystam (a zamierzam grać m.in. w gry z lat 2005-2010).
Czy programy typu Office 2003, 2007 czy program do nagrywania płyt Nero sprzed 2010 r. pójdą mi spokojnie na Windows 7 Home Premium (choćby w trybie zgodności z XP) i nie muszę do korzystania z nich koniecznie mieć wersji Professional wraz z trybem XP?

Tak. Mam na XP i w laptopie z w7 x64 home premium. Trzystanowiskowy office word of student 2007, nawet pójdzie nero 9 free z 24 03 2010 roku, chociaż zrezygnowałem z tego, na rzecz burnaware i isobuster. Lekkie to i nic mi nie ogranicza prawa administratora do plików…

A na co Ci tryb XP? No, chyba masz wersję box, bo oem nie kupisz, a z komputera legalny już nie będzie. Ważne, że można uruchamiać programy w trybie zgodności z XP. Może nawet na w7 pójdzie starszy nero 8.

Jest tak, że na w7 działają nawet emulatory starszych gier, nawet 16 bitowych. Dograć directx 9.29 redist i spokojnie używać w7.

Witam,

 

XP Mode jest po to byś mógł uruchomić programy które wymagają XP i nie działają pod niczym nowszym np 16-bit (pisane jeszcze pod Windows 3.x). Główna różnica pomiędzy Home a Pro to możliwość pracy w domenie i limit na ilość jednoczesnych połączeń do takiego komputera (np udostępnianie plików/drukarek w sieci lokalnej).

 

Pozdrawiam,

 

mr-owl

Zakładając, że to musi być aktualnie Win 7, a nie od razu 10:

Jak sie pośpieszysz, to Pro ma jeszcze jedną zaletę: do jutra możliwy jest darmowy upgrade do Win 10 Pro (a różnice są spore, jeżeli idzie o dostęp do ustawień).

Jeżeli różnica w cenie nie jest duża i kupisz box, to w przyszłości spokojnie sobie przeniesiesz to na nową platformę.

Czyli: kupujesz 7, szybciutko instalujesz 10 na kluczu od 7 -> Format -> instalacja 7.

Efekt: Upgrade masz “zaklepany”.