Czy jest sens kupować laptopa na lata?

Witam, planuje kupić laptopa budżet do 5 tys (lepiej 4). Chciałbym trochę na nim pograć, jednak nie grałem przez wiele lat i mam do nadrobienia wiele tytułów (naliczyłem przynajmniej 30 pozycji), czasu mało i wydaje mi się, że więcej niż jedna na miesiąc (i tak raczej za dużo) nie zagram do tego dojdzie kilka nowszych produkcji z tego roku. Z wszystkimi grami spokojnie powinna poradzić sobie 1050ti, i nw czy jest sens kupować 1060 max-q, skoro przechodzenie tych gier zajmie mi (przy regularnym graniu, w co wątpię ) prawie trzy lata. Wydaje mi się, że zarówno model z 1050ti jaki i z 1060 będzie po trzech latach przestarzały i właśnie chciałbym się zapytać czy mój tok rozumowania jest poprawny? Różnica w kosztach około 500-700zł (zależne od modelu)

Jakoś tego nie czuję. Może lepiej kupić stacjonarkę do gier z używanych części, a laptop ultra mobilny do prac biurowych i multimediów? Gamingowe laptopy na ogół są stosunkowo ciężkie, kiepska kultura pracy, no w zasadzie brak możliwości upgrade’u po paru latach. Takie są moje odczucia.

2 polubienia

Idę na studia i niestety będę musiał często kursować między 4 miejscami, więc na razie stacjonarny niestety odpada, ale może za dwa lata udałoby mi się ustabilizować sytuacje i kupić już stacjonarke. Dodam, ze dostałem pieniądze na kupno sprzętu z stypendium i muszę go kupić teraz, nie mogę czekać

4-5 tysięcy to dużo. Byłaby za to super stacjonarka, po kliku latach faktycznie karta graficzna będzie przestarzała, ale nadal pewnie można będzie we wszystko pograć tylko na mniejszych ustawieniach graficznych. Jeśli komputer będzie leżał ciągle na biurku to ok, ale jeśli będziesz chciał często wychodzić z nim na miasto czy trzymać np. na kolanach to komfort prawdopodobnie nie będzie najwyższy. :smiley:

Niby dawniej wszyscy korzystali mobilnie z 3 kilogramowych “cegiełek” więc tragedii nie ma. Jak Ci zależy na grach to kupuj lapka, ale zwróć uwagę by matryca była matowa.

1 polubienie

Jak tutaj rozmawiamy o laptopach: Sprzęt do pracy (laptop) to już co drugi ma 4 GB RAM na grafice, a ja nadal gram na imac z 2009 w dota2 :smiley:

To może nie jest tak źle z tym starzeniem się :wink: tylko sprzęt na lata mobilny po prostu nie ma sensu, w końcu uderzysz, w końcu zalejesz - nie stoi bezpiecznie na biurku.

Skoro masz kasę ze stypendium to znaczy musisz ją wydać to wg mnie warto kupić, te laptopy spokojnie wystarczą na kilka najbliższych lat żeby spokojnie płynnie zagrać na wysokich detalach (może, ale tylko może nie zawsze).


Z g5 tylko różnica pojemności ssd. Nie wiem jaki kierunek będziesz studiował i czy Windows home/pro może mieć znaczenie dla Ciebie.

1 polubienie

Myślę że sens jest.
Jeśli wydasz ~5000zł to powinieneś w tej cenie znaleźć wydajną specyfikację mobilnej bestii na kilka dobrych lat. Weź tylko pod uwagę szybki procesor, wydajną grafikę, duży dysk + ssd oraz odpowiednie chłodzenie.

Za tyle to masz taki sprzęt ASUS FX503VM-E4069

  • Intel Core i7-7700HQ
  • Dysk SSD M.2 240 GB
  • NVIDIA GeForce GTX 1060
  • Dysk hybrydowy SSHD FireCuda
  • Ekran EWV
  • Podświetlana klawiatura

Potrzebuje systemu i myślę nad

Albo tańszymi propozycjami outletów

Chyba założę nawr nowy wątek, żeby spytać się o te dwa powyższe modele (żeby więcej ludzi widziało)

GTX1060 jest wydajniejsza względem GTX1050ti.
Dell Inspiron G5 i5-8300H/8GB/128+1000/Win10 GTX1060
Jest to dobry wybór, lecz tutaj grafika jest Q-max trochę słabsza od pełnej GTX1060.

W budżecie zamkniesz się również z modelem z większym dyskiem SSD.
Dell Inspiron G5 i5-8300H/8GB/240+1000/Win10 GTX1060

A to będzie twój jedyny komputer? Lub czy ma służyć do grania poza domem? Masz na myśli 15,6" czy 17,3" ?

Główny, i grać będę tylko w domu (musi być laptop, ponieważ będę czasem musiał wziąść go na uczelnie,
możliwe że będę też kursował między dwoma mieszkaniami (w mieście), a ponieważ będę studiował w innym mieście to
na weekendy będę pewnie wracał do domu a poza tym i tak muszę kupić laptopa za przynajmniej 3500/4000 z powodu stypendium, ale nawet w moim wypadku wskazane jest wydać trochę więcej) i rozmiar 15,6

Jeden z najbardziej opłacalnych modeli w tym budżecie (minimalnie drożej)
Acer Aspire 7 i5-8300H/8G/240+1000/Win10 GTX1050Ti FHD
bardzo dobry stosunek ceny do wydajności.

na weekendy będę pewnie wracał do domu

No to sam musisz przemyśleć ci ci będzie potrzeba czy wolisz żeby cię nie rozpraszała, czy jednak wolisz kupić wydajniejszy żeby po studiach więcej za niego dostać.

A ty znów te głupoty wymyślasz…

Acer Aspire 7 i5-8300H/16G/1000+16/Win10 GTX1050Ti FHD - opłaca się tylko z 16GB RAM (2x4GB to kiepska opcja) + dokupić dysk NVMe np. Plextor M9PeGN 256GB.

Hyperbook SL503VR i7-7700HQ/8GB/1TB GTX1060 będzie ewentualnie godny polecenia zw względu na dobre chłodzenie jak to modele klasy DTR (to i tak jeden z lżejszych bo zwykle ok 3kg ważą).

U mnie zawsze wybór padał na stacjonarkę do gier, aczkolwiek znajomy kupił w zeszłym roku od MSI coś do 4 tysięcy i gra na nim praktycznie w te same tytuły co ja na stacjonarce i daje radę w zupełności. Do tego może sobie zabrać lapka na uczelnię czy do pracy, więc to dodatkowy atut.

W budżecie 4k warto zerknąć na kompletnie wyposażonego Acera Nitro 5.
Acer Nitro 5 i7-7700HQ/8GB/240+1000/Win10 GTX1050Ti