Czy jest sens RAMDisk + Win7


(ste-fan) #1

Mam takie pytanie czy warto przenosić plik wymiany do dysku który stworzymy w RAMDisk (mam 6GB ramu i praktycznie zawsze lezy odłogiem od 2-3 GB pamięci i chciałem ją jakość wykorzystać:slight_smile: ) lub może ktoś ma inny pomysł na wykorzystanie programu RAMDisk co tam można przenieść itp.

dzięki za sugestie...


(system) #2

Katalog domowy przenieś do ramu.


(Jim1961) #3

Jak masz tyle RAMu to plik wymiany wyłącz całkowicie. Do RAMDisk’u przenieść np katalog pamięci podręcznej przeglądarki (jak się da, nie wiem czego używasz).


(kamil_w) #4

Nie czytałem głupszej porady. Wyłączysz komputer i stracisz wszystkie dane z twojego katalogu domowego. Na prawdę rozwiązanie idealne #-o

Do RAMdisku można:

  • władować pliki tymczasowe przeglądarki www

  • przenieść wszystkie katalogi tymczasowe (do skonfigurowania w PPM na mój komputer -> właściwości -> Zaawansowane -> Zmienne środowiska

  • folder temporary_dowloaded

  • pamięć podręczną programów graficznych

  • ostatnio uruchamiałem windowsa xp w vmware z ramdisku - system rakieta ^^

Przenoszenie swapa na ramdisk jest pozbawione sensu. SWAP jest po to, by korzystać z niego gdy zaczyna brakować ramu, a tu swap zajmuje ram. Błędne koło się robi. Lepiej już całkiem wyłączyć SWAPa (chociaż jak się zapomnę i uruchomię na raz w maszynie wirtualnej Windowsa 7, Serwer 2008 i Linuxa to wyskakuje mi bluescreen, bo system nie ma już z czego czerpać pamięci podręcznej jednak w takich przypadkach zacząłem korzystać z pendrive’a z readyboost)


(system) #5

"Nie czytałem głupszej porady. Wyłączysz komputer i stracisz wszystkie dane z twojego katalogu domowego. "

W systemach opartych na linuxie o ile wiem jest możliwość skopiowania zmodyfikowanego w pamięci operacyjnej folderu z powrotem na dysk twardy, nie wiem natomiast czy to się sprawdzi na 7 - autor może pokombinować.


(kamil_w) #6

Da się to zrobić. Zarówno pod Linuksem jak i pod Windowsem 7. Zwróć tylko uwagę, że takie rozwiązanie się sprawdza, gdy użytkownik wyłącza komputer osobiście. Natomiast jeśli komputer się zawiesi, albo będzie przerwa w dostawie prądu to straci swoje dane. Nawet gdyby dane były trzymane na laptopie z baterią albo na komputerze stacjonarnym podłączonym pod zasilacz awaryjny UPS, to może się przecież zdarzyć tak, że użytkownika nie będzie przy komputerze i nie zdąży zareagować (np podczas snu). Tak więc mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej argumentacji również zauważysz jak chorym pomysłem jest ładowanie katalogu użytkownika do ramdisku.


(system) #7

“Tak więc mam nadzieję, że po przeczytaniu mojej argumentacji również zauważysz jak chorym pomysłem jest ładowanie katalogu użytkownika do ramdisku.”

Tylko, że jeżeli ja używam oddzielnej partycji /home, to wówczas zawieszenie się kompa czy brak dostawy prądu nie wpływa na partycję zamontowaną jako przykładowo sda6 tylko całość leci na sda5 zamontowaną jako /.


(sla17) #8

No to się ciesz, ja się dołączam do głosu sprzeciwu dla tego pomysłu…

Nic ciekawszego niż pliki tymczasowe do wrzucenia tam nie widzę :slight_smile: