Czy jest sens ulepszanie tej konfiguracji sprzętowej?

Witam. Posiadam komputer o specyfikacji:

  • płyta główna GA-M61PME-S2 z BIOS-em w wersji F4 i z procesorem AMD 64 X2 6000+ Dual Core 3.00 GHz

  • karta graficzna ATI HD3870 512 MB

  • 2 GB RAM DDR2 800 MHz

Zastanawiałem się nad wymianą pewnych części, a dokładnie nad kartą grafiki i pamięci RAM na 4 GB.

Tylko nie wiem, czy karta, którą oferuje mój znajomy będzie odpowiednia do tego sprzętu. Tą kartą jest GeForce GT 220 1GB. Oglądałem u niego jak chodzi min. MW3 i śmigało całkiem nieźle.

Tylko mam pytanie do zaawansowanych użytkowników, czy jest sens takiej renowacji czy nie? Czy może lepiej w ogóle wziąć się za renowację całego sprzętu?

Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedzi.

Jaki masz fundusz? Kiepska ta karta od kolegi, gorsza od twojej obecnej. Można by złożyć coś na AM3, albo na LGA 1155. Jaki masz zasilacz w obecnej konfiguracji (Marka, model, moc)? Dysk, obudowę?

Dysk mam 1 TB na złącze SATA. Fundusz… cóż, brak na razie :smiley: kumpel oddawał za darmo, wydawała się lepsza (1 GB pamięci, złącze HDMI), być może jego komputer był lepszy (Core2Quad, 4 GB RAMu).

Obudowa dosyć dawno wymieniona, nie mogę znaleźć linku do niej.

Zasilacz sprawdzę, jak będę w domu, ale wydaję mi się, że będzie mieć 420 watt.

A tak ulepszając od podstaw, jaką konfigurację polecacie?

PS. karta kumpla jest firmy PALIT.

Sorki za OT

Co masz na myśli ulepszając od podstaw? Moje przeczucie mówi, że zasilacz to będzie no-name, więc jeżeli wszystko wymienić, to zostaje jedynie dysk i ew. obudowa dla przyszłego zestawu.

Mam na myśli kupno raz w miesiącu jakiejś części, np. w tym płytę główną, za miesiąc jakiś procesor, grafikę itd.

Sprawdziłem dziś zasilacz, nie wiedziałem, że od 4 lat siedzę przy bombie… model mojego zasilacza to AKYGA LPK12-23 SATA 420 Watt, w serwisie komputerowym wymienili mi na taki mój stary zasilacz. Ta “marka” AKYGA, znajduje się na czarnej liście.

A nie lepiej byłoby do tej płyty głównej wymienić po prostu pamięć RAM np. 2 x 4 GB i jakąś dobrą grafikę do tego? Dodam, że tego HD3870 mam od 2008 roku. Czy po prostu nie ma już większego sensu tego ulepszać?

Najpierw zasilacz do wymiany, potem CPU + MOBO + RAM, potem GPU.

skoro dom buduje się od fundamentów, to i ty zacznij najlepiej od zasilacza (mógłbyś również dorzucić drugą taką samą kostkę ramu).

jeśli będzie to zabawa “wymiana co miesiąc innego podzespołu” to ja bym zrobił w ten sposób:

1: zasilacz + 1 kostka ram ddr 2 2 gb 800 mhz

2: grafika (skoro bardzo chcesz wymienić)

3: procesor - z tego względu, że procek (z listy obsługiwanych przez twoja płytę, np powiedzmy Athlon II X3 440) da rade wpakować do twojej płyty, a odwrotnie niestety już się nie da.

4: płyta główna i pamięci - przesiadka całego sprzętu na nowa płytę główna i ddr3.

Wszystko zależy od tego ile pieniędzy.

Twoja karta jest ponad 2 razy wydajniejsza od tej GT 220

Ja proponuję dołożyć 2gb ram i tyle.

Amen.

Jeszcze zamiast co miesiąc dokupować coś, po prostu teraz możesz dołożyć z 2 Gb ramu, i przepracować na tym z 4-5 miesięcy aż nie uzbierasz na coś nowego i wtedy to sprzedać składając nowego kompa zależnie od ilości pieniędzy.