Czy jest sens wymieniać płytę z SATA2 na SATA3 przy zmianie dysku HDD na SSD

Witam

Mój komputer to:
Procesor: AMD FX-6300
Płyta: Gigabyte GA-78LMT-USB3
Pamięć: GoodRam DDR3 4GB x2szt
Grafika: Gibabyte GTX 660
HDD: WB Blue 1.0TB
Zasilacz: ?

Brat chce wymienić HDD na SSD ale ma płytę główną z SATA2 więc chce również zmienić płytę.
I tutaj nasuwa się nam pytanie czy jest to opłacalne? Czy kupić tylko SSD a z tym drugim się wstrzymać?
Chciałbym się również dowiedzieć o ewentualnych zamiennikach obecnej płyty na płytę z SATA3 pod procesor AMD FX-6300.

Jeśli nadal chcesz używać tego samego CPU to nie ma sensu zmieniać płyty. Pamiętam, że kiedy zmieniłem HDD na SSD na sata-2 to odczuwalna różnica była OGROMNA. Natomiast kiedy zmieniłem płytę z sata-2 na sata-3 to oczywiście było widać, że jest szybciej ale różnica nie była jakoś specjalnie odczuwalna. Moja rada - zmień dysk a w przyszłości zmień całą platformę na Ryzena :slight_smile:

Ja bym płyty nie wymieniał, ewentualnie wstrzymał się z tym. Trzecia generacja SATA jest teoretycznie lepsza (2x wyższa przepustowość od 2-ki), w praktyce może być różnie i stosunek wzrostu wydajności (wespół z możliwymi wąskimi gardłami) może okazać się znikomy/niesatysfakcjonujący po zmianie dysku i płyty z SATA 3, a zastosowania wyłącznie dysku z nim (3-ka jest i tak wstecznie kompatybilna, więc zawsze można dokonać kupna mb później).

Nie marnuj hajsu na MOBO, kupuj dysk i tyle.
SATA II obsługuje do około 360MB/s (dużo zależy od płyty, więc może być też około 300MB/s). Tanie dyski
SSD wyciągają na SATA III około 400MB/s. Lepsze dyski około 500MB/s. Werdykt -> bez sensu.

Ok kupiłem tylko dysk a w przyszłym roku się pomyśli o reszcie.
Dzięki za zainteresowanie tematem.
Temat do zamknięcia.

1 polubienie