Czy jest to legalne

Witajcie :slight_smile: Zamierzam zmienić sobie płyte główną i procka, jednak gdzieś obiło mi sie o uszy, że System Widows jest przeznaczony wyłącznie dla 1 komputera a zmiana płyty to tak jakby nowy komp. I dlatego nim kupię płyte główną zadaje to pytanie, by wiedzieć, czy musze odkładać kase również na nowy system? :frowning:

zależy jaką masz licencje windowsa

tzn. jeśli kupiłeś Windowsa w wersji OEM to do jakiej części z kompa był “przypisany” to ta część powinna znaleść sie w nowym kompie (np. jeśli był to OEM do myszki to myszka musi pozostać, aby legalnie używać Windowsa) :slight_smile:

ej a jak mi sie myszka zepsuje to już nici z systemu? i musze nowy kupować?

Paranoja! A czy jakbym w domu miał np. trzy komputery to też musiałbym zakupić trzy oddzielne systemy Windows czy mógłbym jednego zainstalować na tych trzech kompach?

teoretycznie tak, ale wystarczy jak ją będziesz miał w szufladzie (w razie jakiejś kontroli, czy nalotu na chałpe), a będziesz używał jakiejś sprawnej :lol:

PS. Poczytajcie sobie Warunki Umowy Licencyjnej :lol:

Słyszałem, że do takiego czynu jest pewna wersja Windowsa umozliwiająca legalne zainstalowanie systemu na ilosci określonych kompów w licencji. Jednak drogo to kosztuje :-x

A jak będziesz miał w domu trzy pralki to możesz do nich zainstalować jeden silnik? czy musisz do każdej kupić osobny?

Ludzie, zacznijcie traktować soft jak każdy inny produkt “materialny”. Bez wględu na to czy to jest dobrze czy źle, każdy producent może sobie ustanawiać takie zasady na jakie ma ochotę. Windows jakby na to nie patrzeć jest czyjąś pracą i nie spada Microsoftowi z nieba… Zresztą jak każdemu innemu producentowi oprogramowania (gry itp…).

Naprawdę nie wiem dlaczego zasady ustanowione przez twórcę danego softu od razu są paranoją? Tylko dlatego, że nie jest Robin Hoodem?

To są zwykłe zasady wolnego rynku, chcesz kupujesz, nie chcesz, nie kupujesz.

nie no, to jest chore :slight_smile:

fajnie kupie myszke z xp, potem jak mi się zepsuje to jeszcze złoma muszę trzymać:D

To po kiego masz taką licencje. Trzeba było trochę kasy dołożyć i problem z głowy. :?

Pralki zwykle mają w sobie silnik, którego nie trzeba oddzielnie dokupywać :slight_smile:

ale ja niue napisałem że kupiłem wersję oem, tylko się pytałem, bo zamierzam kupić taka wersję ale windowsa longhorna, a teraz mam wersję box, więc tym się nie martwię,

PS. ale pytać się mogłem, więc zapytałem , dziękuję za odpowiedz

To nie kupuj Windowsa z licencją OEM tylko zwykłą. Jest ok. 3 razy droższy, ale potem nie będziesz musiał trzymać w domu złoma. 8)

mówie jeszcze raz że mam box a nie oem

Chodzi o zasadę.

Z drugiej strony nikt Ci nie broni kupić kompa z całym potrzebnym Ci softem, nieprawdaż?

W bardzo niedalekiej przyszłości (być może nawet już jutro) opublikujemy na łamach vortalu bardzo obszerny artykuł o oprogramowaniu Microsoftu w wersjach OEM. Wszystko tam będzie wyjaśnione :slight_smile:

i bardzo dobry pomysł

A czy, gdy mam licencję na Windowsa to oznacza, że tylko ja mogę z niego korzystac i nikt inny, żaden z domowników?

Cytowane posty Kosz. :x

domownicy mogą korzystać - windows jest niejako przypisany do komputera na którym jezt zainstalowany. Nie wolno instalować go natomiast na komputerach innych domowników - chyba, że posiadamy licencję wielostanowiskową. W przypadku, gdy chcemy go zainstalować na innym sprzęcie - to należy go usunąć ze starego