Czy jest to powiedzmy "uczciwe"?

Jeżeli napisałem w złym dziale proszę mnie poinformować :slight_smile:

Witam. Mam pytanie do osób które wiedzą to na 100%. Otóż robię stronę dla pewnego “małego” zakładu który oczywiście che mi zapłacić pewną sumę i teraz:

-Mam zrobione dwie strony-

  1. Pierwsza strona jest zrobiona z szablonów z programu Pajączek i ją edytowałem i czy mogę coś takiego przedstawić i wziąć za to pieniądze?

  2. Pobrałem z internetu darmowy szablon i także edytowałem go do potrzeb klienta i czy taką stronę też mogę oddać tej firmie za $?

Załóżmy, że klientowi one się podobają.

PS: Chciałbym uzyskać odpowiedź na te dwa pytania. Dziękuje.

To zależy od licencji, na której zostały te szablony udostępnione.

a jak Ty myślisz ? Ktoś za Ciebie zrobił 99% roboty w “czynie społecznym” a Ty chcesz wziąć za to kasę ?

Nawet jeśli legalne, to nie fair.

/cenzura/ zrobiłeś i chcesz za to kasę…

Według mnie jest to uczciwe. Twój klient mógł sobie przecież sam pobrać z internetu Pajączka i darmowe szablony a potem je zmodyfikować do własnych potrzeb. Nie zrobił tego bo tego nie potrafi! Ty to potrafisz i właśnie ZA TO bierzesz pieniądze.

:roll:

Zgadzam się z przedmówcą, tak naprawdę wiele webmasterów czy programistów bierze wynagrodzenie w przeliczeniu na czas pracy - a ty weź wynagrodzenie za poświęcony czas pracy nad złożeniem strony. Tylko upewnij się że wszystkie licencje Ci na to pozwalają.

:slight_smile:

Ale jeśli klientowi one się podobają?

I czy mogę wstawić szablony (edytowane) z pajączka do internetu?

Musi być wyraźnie napisane, że jest do użytku komercyjnego. Jeśli jest tylko do użytku prywatnego to nawet jeśli mu się podoba nie masz prawa go wykorzystać. A już na pewno nie masz prawa podpisać się pod czyjąś stroną bo klientowi się podoba.

Tak więc:

-jeśli klient chce mieć napisaną stronę, a nie przerobiony szablon nie masz prawa mu go sprzedać jako stronę bez informowania go o tym

-90% szablonów jest udostępnianych tylko jeśli nie zmienisz kodu / stopki informującej o twórcy, więc nie możesz tego usunąć, bowiem może on wtedy pozwać gościa kupującego o złamanie licencji, ten powie, że mu ją sprzedałeś i będzie jeszcze większy kłopot :slight_smile:

Ok. Tą drugą stronę mam zrobioną z darmowych szablonów i jest całkiem legalna bo pozostawiłem w stopce ze jest to darmowy szablon i strona skąd go pobrałem.

A tą pierwszą mam zrobione w Pajączku i teraz czy jako użytkownik “testowy” tego programu mogę umieścić ich szablon (edytowany) w internecie?

Nie rozumiesz. Chodzi o licencję, nie o to czy szablon jest darmowy czy nie.

Może być darmowe jedynie do użytku prywatnego. Stopka nie ma tu nic do gadania.

Jest legalny bo pisało że można go wstawić do internetu i go edytować pod warunkiem że zostanie własnie ta informacja w stopce.

Ale kwestia w tym, czy pisało że możesz go po owej edycji sprzedać :slight_smile:

Może zrobię tak że pokaże wam ten szablon który pobrałem.

http://szablony.freeware.info.pl/szablon5/index.html

Jest tam napisane że mogę go udostępnić w sieci pod warunkiem że zostawię informacje w stopce.

A mam jeszcze jedno pytanie odnośnie programu Pajączek. Czy mogę zostawić informacje w stopce (o tym że robiłem go w pajaczku poniewaz tak było od początku) jedynie na stronie głównej? a z podstron mogę to już usunąć?

Wiesz co to jest licencja? Nie musiałbyś zakładać tego tematu, gdybyś przeczytał licencję.

Czytałem licencje i nic nie znalazłem o tym że trzeba pozostawić na wszystkich podstronach tą informacje. Więc chcę tylko się upewnić bo może też ktoś czytał.

Rób jak uważasz. To nie ma znaczenia.