Czy kabel USB jest uniwersalny?

(Avista) #1

Mam kabel USB do Samsunga Ultra Style a córka ma telefon Nokia 5230 bez żadnego kabla.

Niby kabel od Samsunga pasuje do Nokii ale boję się podłączyć do kompa bo może lutowania są inne i np. pin od software może obsługiwać napięcie do ładowania z USB. Tak podejrzewam.

Jak to jest z tego typu kablami?

Czy one pasują do wszystkich telefonów, czy jednak tylko do tego do którego jest dany z telefonem?

(system) #2

Trzeba to sprawdzić na stronach fabrycznych telefonów. Kable USB są (powinny być!) oznaczone i pasują do określonych telefonów.

(Tauosu) #3

Jeżeli jest to zwykły wtyk USB z jednej strony, a z drugiej zwykły mały wtyk USB to nie ma problemu :wink: Natomiast jeżeli jest to jakiś dziwny wymysł jak micro usb albo dedykowane wtyki samsunga... to już będzie problem :wink:

(Pawbrotm) #4

A dokładniej. Jeśli jest złącze miniUSB lub microUSB, to kabel będzie pasować do każdego telefonu z tym złączem, np. nowe PDA z WM mają microUSB (notabene za jakiś czas ma to być standard stosowany we wszystkich telefonach) - pasują do nich kable od np. Nokii z microUSB. Jeśli jest to jakiś dziwny śmieszny wynalazek Samsunga, to przede wszystkim nie będzie to pasować do Nokii, bo wynalazki są zawsze ze sobą niezgodne. Więc lepiej nie kombinować.

(Avista) #5

Oba telefony mają gniazdo microUSB, więc chyba powinno zadziałać, tylko czy nie maja przylutowanych pinów (czy też wtyków)

Na oko wszystko pasuje do siebie kabel z Samsunga pięknie wchodzi w gniazdo Nokii.

Może to już jest seria telefonów ze standaryzacją wejść?

(system) #6

Troszkę się mylisz...Podam przykład na Toshibie G500 ma on nietypowe 10 pin. MINI USB i nie każdy kabel do niej wejdzie. Mam 2 kable MINI USB od dysku USB - i nie wejdzie on do tej toshiby g500- piny skutecznie blokują wejście do Tośki. Kable są w pełni sprawne. bo dostałem je w komplecie z dyskiem

(Avista) #7

Chciałem zwrócić uwagę iż piszę że w moim przypadku wtyk microUSB z Samsunga bez problemu wchodzi w gniazdo Nokii.

Mam tylko cały czas wątpliwości czy piny sa polutowane tak samo w samsungu jak i Nokii, żeby na układ scalony nie poszło napięcie które jest odpowiedzialne za np. ładowane komórki.

(Pawbrotm) #8

Co ty opowiadasz? Sam miałem Toshibę G500 i wchodziło do niej każde miniUSB, tylko po prostu ładowanie było dużo wolniejsze niż na oryginalnej ładowarce (dolne piny ładowały wyższym prądem).

Skoro to microUSB, to powinno pasować. Producenci z reguły przy tym nie grzebią, a zwłaszcza nie przestawiają pinów. Poza tym często jest tak, że piny zarówno ładują, jak i przesyłają dane.

(system) #9

no mówię Tobie że mini USB nie pasowało...nie chciało wejść do tośki.., kabel byl dobry bo działał z mp3, i dyskiem usb... porostu miałeś szczęście co do kabli...jeżeli złącze w urzadzeniu jest niestandardowe to mogą (ale nie muszą) być problemy z kablem ..

(Shadowk) #10

W G900 też było gniazdo 10 pin, a pasował do niej każdy kabel miniUSB jaki sprawdzałem. Może miałeś coś nie tak z gniazdem.

Często też kable od aparatów są nazywane przez producentów miniUSB, a wcale nimi nie są.

(Pawbrotm) #11

A ja zakończę to tak - pasowała ładowarka od modułu GPS i na dodatek kabel USB, który był dołączany do G500 to właśnie zwykłe miniUSB 5 pin. Tylko ładowarka miała te 10 pinów.

(Swistak96) #12

a w sonny ericson pasuje do wszystkich

(Avista) #13

A więc mam do zakomunikowania taką wiadomość.

Podłączenie do kompa na tym kablu udało się.

NOKIA jest cała i można szaleć z tym kablem.