Czy kabel USB jest uniwersalny?

Mam kabel USB do Samsunga Ultra Style a córka ma telefon Nokia 5230 bez żadnego kabla.

Niby kabel od Samsunga pasuje do Nokii ale boję się podłączyć do kompa bo może lutowania są inne i np. pin od software może obsługiwać napięcie do ładowania z USB. Tak podejrzewam.

Jak to jest z tego typu kablami?

Czy one pasują do wszystkich telefonów, czy jednak tylko do tego do którego jest dany z telefonem?

Trzeba to sprawdzić na stronach fabrycznych telefonów. Kable USB są (powinny być!) oznaczone i pasują do określonych telefonów.

Jeżeli jest to zwykły wtyk USB z jednej strony, a z drugiej zwykły mały wtyk USB to nie ma problemu :wink: Natomiast jeżeli jest to jakiś dziwny wymysł jak micro usb albo dedykowane wtyki samsunga… to już będzie problem :wink:

A dokładniej. Jeśli jest złącze miniUSB lub microUSB, to kabel będzie pasować do każdego telefonu z tym złączem, np. nowe PDA z WM mają microUSB (notabene za jakiś czas ma to być standard stosowany we wszystkich telefonach) - pasują do nich kable od np. Nokii z microUSB. Jeśli jest to jakiś dziwny śmieszny wynalazek Samsunga, to przede wszystkim nie będzie to pasować do Nokii, bo wynalazki są zawsze ze sobą niezgodne. Więc lepiej nie kombinować.

Oba telefony mają gniazdo microUSB, więc chyba powinno zadziałać, tylko czy nie maja przylutowanych pinów (czy też wtyków)

Na oko wszystko pasuje do siebie kabel z Samsunga pięknie wchodzi w gniazdo Nokii.

Może to już jest seria telefonów ze standaryzacją wejść?

Troszkę się mylisz…Podam przykład na Toshibie G500 ma on nietypowe 10 pin. MINI USB i nie każdy kabel do niej wejdzie. Mam 2 kable MINI USB od dysku USB - i nie wejdzie on do tej toshiby g500- piny skutecznie blokują wejście do Tośki. Kable są w pełni sprawne. bo dostałem je w komplecie z dyskiem

Chciałem zwrócić uwagę iż piszę że w moim przypadku wtyk microUSB z Samsunga bez problemu wchodzi w gniazdo Nokii.

Mam tylko cały czas wątpliwości czy piny sa polutowane tak samo w samsungu jak i Nokii, żeby na układ scalony nie poszło napięcie które jest odpowiedzialne za np. ładowane komórki.

Co ty opowiadasz? Sam miałem Toshibę G500 i wchodziło do niej każde miniUSB, tylko po prostu ładowanie było dużo wolniejsze niż na oryginalnej ładowarce (dolne piny ładowały wyższym prądem).

Skoro to microUSB, to powinno pasować. Producenci z reguły przy tym nie grzebią, a zwłaszcza nie przestawiają pinów. Poza tym często jest tak, że piny zarówno ładują, jak i przesyłają dane.

no mówię Tobie że mini USB nie pasowało…nie chciało wejść do tośki…, kabel byl dobry bo działał z mp3, i dyskiem usb… porostu miałeś szczęście co do kabli…jeżeli złącze w urzadzeniu jest niestandardowe to mogą (ale nie muszą) być problemy z kablem …

W G900 też było gniazdo 10 pin, a pasował do niej każdy kabel miniUSB jaki sprawdzałem. Może miałeś coś nie tak z gniazdem.

Często też kable od aparatów są nazywane przez producentów miniUSB, a wcale nimi nie są.

A ja zakończę to tak - pasowała ładowarka od modułu GPS i na dodatek kabel USB, który był dołączany do G500 to właśnie zwykłe miniUSB 5 pin. Tylko ładowarka miała te 10 pinów.

a w sonny ericson pasuje do wszystkich

A więc mam do zakomunikowania taką wiadomość.

Podłączenie do kompa na tym kablu udało się.

NOKIA jest cała i można szaleć z tym kablem.