Czy karta graficzna nie bedzie ograniczana przez procesor?

Siemka!

Zakupiłem sobie kartę graficzną (dokładnie ta akucja) http://allegro.pl/zotac-9500gt-amp-512m … 14311.html i jestem ciekaw czy nie będzie ona duszona na moim PC ?

Płyta: MSI 7507

Procek: Intel Celeron E1200 1.6GHz@1.7Ghz

Ram: 1.5GB DDR2

Procesor nie najlepszy ale karta też raczej słaba, więc nie powinno być problemów. Nie powinna ograniczać procka, moim zdaniem dobrze robisz jeśli chcesz, by komputer jeszcze posłużył, chociażby do pracy i internetu/filmów/bardzo podstawowych gier. A nie masz możliwości zebrania 1k złotych na nowy komputer? Za tysiąc, można już coś kupić, znacznie lepszego od Twojego.

Z tego co wiem, te procesory chodziły na FSB 333MHz bez zmiany napięcia. Dawało to taktowanie ~2,66GHz. Natomiast z lekko podpitym napięciem osiągały spokojnie 3GHz. Może warto zainteresować się OC?

Próbowałem…

Jednak na mojej płycie chyba są marne szanse :confused: zemieniłem taktowanie z 1.6 na 1.7 działa bez problemów… ustawiłem 1.8 to już monitor nie reagował :confused:

Nie mogę się w biosie dokopać do napięć żeby ustawić może odrobinę większe na procesor.

Częstotliwość procesora = FSB * mnożnik procesora

Częstotliwość pamięci = FSB * dzielnik pamięci

Czyli podnosząc szynę, zwiększają się obie częstotliwości. Po tym co napisałeś mi na PW, wnioskuję, że masz pamięć DDR2 533MHz.

Skoro na screenach z BIOSu częstotliwość pamięci to 567MHz i FSB 213MHz, wychodzi, że dzielnik masz aktualnie ustawiony na 2.665 (213MHz * 2.665 = 567MHz). Standardowo 200MHz * 2.665 = 533MHz. Podnosząc wyżej szynę po prostu pamięci mogą nie wyrabiać. Widziałem, że masz regulację dzielnika (FSB/Memory Ratio), powinieneś mieć opcję ustawienia go na 2. Jeśli tak, to częstotliwość pamięci zostanie zmniejszona do FSB * 2, czyli aktualnie 213MHz * 2 = 426MHz. Będziesz więc spokojnie mógł zwiększać FSB do czasu, aż pamięci osiągną 533MHz (i więcej, ale to później). Czyli jak łatwo wyliczyć 2 * 266MHz = 533MHz. Wtedy masz pewność, że pamięci nie są problemem, ponieważ działają na standardowej częstotliwości (lub niżej).

Szyna 266MHz da Ci taktowanie procesora na poziomie 2128MHz. Oczywiście zwiększaj ją stopniowo. Daj znać jak Ci idzie :wink:

P.S. No i napisz czy faktycznie masz pamięci 533MHz, bo inaczej moje wywody są lekko bez sensu.

Dokładnie pewny nie jestem dlatego podam screeny z CPU-Z

CPU:

10009986300226266004_thumb.png

Memory:

67768707487833864421_thumb.png

Nie trafiłeś, screen zakładki SPD jest potrzebny :wink:

Slot:1

29135948097519658036_thumb.png

Slot:2

27386746516416579202_thumb.png

tu jeszcze zdjęcia z biosu z zakładek:

FSB/Memory Ratio:

28117795308108471839_thumb.jpg

Advence DRAM Configuration:

29539798062950271402_thumb.jpg

Jedna kostka 533MHz, druga 667MHz. W efekcie obie chodzą na największej wspólnej częstotliwości, czyli właśnie 533MHz. Tak jak pisałem, zapewne kostka 512MB nie wyrabia po zwiększeniu FSB.

Ustaw FSB/Memory Ratio na 1:1.0 i wtedy próbuj zwiększać częstotliwość szyny.

Próbowałem i niestety jest ten sam efekt…

Komputer działa jednak monitor nie reaguje :confused:

Niestety nie mam głośniczka więc nie wiem czy wydaje jakiś sygnał :confused:

Płyta co prawda jest budżetówką, ale coś nie chce mi się wierzyć, że wysypuje się już przy FSB 225MHz (CPU 1.8GHz)… Może zasilacz? Podaj markę, moc.

Zasilacz zwykły “Take Me 400W”

Możliwe jest też, że potrzeba podnieść lekko napięcie na procesorze?

Tylko nie mam pojęcia jak dobrać się do napięć:/

Możliwe, ale mało prawdopodobne. Te procesory wyciągały na standardowym napięciu 2.6GHz, więc nie sądzę, żeby przy 1.8GHz taki zabieg był potrzebny. Inna kwestia, że Twoja płyta nie umożliwia zmiany napięcia procesora, więc to takie gdybanie o niczym.

Co do tego “zwykłego” zasilacza, znajduje się on na czarnej liście.

Jeśli masz od kogo pożyczyć normalny zasilacz, warto sprawdzić czy to on nie jest źródłem “niemożności” OC. Jakby co, można jeszcze spróbować na jednej kostce RAM - tej lepszej, czyli 1GB 667MHz.

Dokopałem się co i jak…

Procesor kręci się bez problemu do 2.0GHz ale muszę zwiększyć szynę PCI ze standardowego 100 na 110.

Po tej czynności komputer normalnie się uruchamia nie ma problemów jak opisałem wcześniej, pomyślnie przeszedł też 45minutowy test OCCT.

Tylko czytałem w internecie, że może to spowodować uszkodzenie sprzętu są też różne inne teorie głoszone że taka zmiana nie wpłynie negatywnie na sprzęt.

I nie wiem czy ryzykować dla tych 300MHz (bezproblemowo pracuje przy 1.7GHz)?

Może ktoś bardziej obeznany mógłby się wypowiedzieć??